Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brno bodovalo u Standard&Poor's

  16:55aktualizováno  16:55
Brno - Město Brno získalo další dobrou známku ze svého hospodaření. Poté, co loni v září je ocenila prestižní agentura Moody´s Investores Service, letos k podobnému hodnocení dospěli také odborníci z přední ratingové společnosti Standard & Poor´s. "Je to garance, na kterou se mohou dívat při svém příchodu do města investoři," řekl náměstek primátora Rostislav Slavotínek. Radní si od příznivého hodnocení slibují také příznivější úrokové sazby.

"Je to dobrá vizitka při jednání s bankami, ale také při snaze získat peníze například z fondů Evropské unie, je to dobré vodítko pro všechny," řekla už dříve analytička brněnské společnosti Cyrrus Monika Nilašová.

Odborníci z agentury Standard & Poor´s sáhli po dobré známce i proto, že hospodaření města už pět let vykazuje přebytek, Brno má kvalitní pracovní sílu, dobré dopravní spojení a také se zde rychle rozvíjejí moderní informační technologie.

Za hlavní nedostatek Brna pak lidé z agentury označili zanedbanou infrastrukturu ve městě a nutnost investic do této oblasti. To pravděpodobně povede k většímu zadlužení města.

Podobné hodnocen

Brno získalo od agentury  Standard & Poor´s rating hodnocení A minus s výhledem stabilní. Co to znamená? Ocenění města od ratingových agentur slouží jako vodítko bankám k tomu, aby podle spolehlivosti partnera půjčily městu peníze a nemusely se obávat o jejich vrácení.

í už dříve vypracovala agentura Moody´s. "Chtěli jsme mít ohodnocení od dvou agentur, byla to trochu sázka, která vyšla. To, že oba ratingy potvrdily kvalitu hospodaření a finanční sílu města, je jenom dobře," řekl primátor Petr Duchoň. Ten už dříve uvedl, že dvě dobrá ohodnocení se příznivě promítnou do snížení úrokových sazeb.

Příznivý rating souvisí také s tím, že Brno chce v letech 2001 až 2010 vydat sedm emisí dluhopisů v celkovém objemu přes deset miliard korun. Peníze, které vydáním dluhopisů město získá, chce vedení magistrátu investovat do velkých rozvojových programů jako je průmyslová zóna Černovická terasa, do rozvoje dopravy ve městě a do zanedbané infrastruktury.

Vedení města nyní nechává zpracovat takzvané informační memorandum, které vydání dluhopisů předchází. "První část dluhopisů za padesát sedm milionů eur chceme vydat už letos," řekl náměstek Slavotínek.

Brno přitom už vydalo dluhopisy v hodnotě přes jednu miliardu korun. Dluhopisy jsou splatné do roku 2003 a do jejich splacení město investuje polovinu peněz, které získalo z prodeje akcií Jihomoravských plynáren a energetiky.

"Jsme ale přesvědčeni, že zadlužení města zůstane na zvládnutelné úrovni," napsali odborníci z agentury Moody´s.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Čínský zákaz dovozu odpadů je příležitost pro recyklaci, tvrdí šéf odpadářů

Nákladní loď společnosti CMA CGM.

Od začátku roku přestala Čína dovážet ze světa čtyřiadvacet druhů odpadu. Rozhodnutí dopadá i na Česko, které má...

Najdete na iDNES.cz