Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brněnští muslimové kážou proti sionistům. Židé v Praze se zlobí

  17:50aktualizováno  17:50
Liberální brněnský muslim Lukáš Lhoťan zveřejnil na svém blogu na iDNES.cz záznam kázání, na němž v brněnské mešitě zněly protižidovské výroky. Dva roky stará nahrávka kázání českého muslima Lukáše Větrovce pobouřila pražské i brněnské židovské obce. Podle muslimů jsou výroky vytržené ze starého proroctví a neměly nikoho urazit.

Lhoťan v Brně často nahrával páteční kázání, kterých se pravidelně účastnilo zhruba šedesát lidí. Některé výroky však byly tak tvrdé, že společenství v muslimské modlitebně na Vídeňské ulici po čase opustil, a dokonce se odstěhoval z Brna na severní Moravu.

Ke svým nahrávkám se bloger iDNES.cz a autor knihy Islám a islamismus v České republice zhruba po roce vrátil a publikuje je nyní na webu. "Taková kázání se v brněnské mešitě vedou vždy, když dochází k vyostřování situace v Izraeli. Jsou ještě nebezpečnější než podněcování k páchání útoků. Vyhrocují totiž předsudky a vzájemnou nesnášenlivost, a působí tak na obyčejné věřící," vysvětlil Lhoťan, proč z komunity odešel.

Masové hroby a koncentrační tábory

Kazatel Lukáš Větrovec na dva roky staré nahrávce z brněnské modlitebny ostře napadá židovský stát. "Izrael přes nevoli značné části světa uvěznil pod drtivými okovy blokády na sto padesáti čtverečních mílích Pásma Gazy jeden a půl milionu bezbranných lidí. Ti nyní trpí hladem, zimou, nedostatkem potravy a léků v jednom z nejhorších koncentračních táborů všech dob, snad horším, než byly nacistické tábory druhé světové války," uvedl Větrovec na nahrávce, která se objevila i na blogu iDNES.cz.

"Pseudostátní sionistická entita, která je dle mezinárodního práva nelegitimní a nemá žádný nárok na existenci, uzavřela všechny hraniční přechody a pohřbila obyvatele Gazy zaživa do nesmírného masového hrobu," hřímal dále Větrovec.

Podle pražských Židů těmito výroky Větrovec znevážil utrpení lidí za války. "Výroky považujeme za otevřenou výhrůžku českým Židům i židovskému společenství. Muslimský kazatel Větrovec současně hrubě urazil památku obětí šoa. Snižování podstaty nacistické genocidy Židů za pomoci nepřípadných, skutečnosti odporujících srovnání, jednoznačně odsuzujeme," napsal předseda pražské židovské obce František Bányai v reakci na citáty z muslimské literatury o zabíjení Židů.

Větrovec v kázání zmiňuje i nutnost nevnímat víru jen jako mechanické dodržování pravidel. "Muslime, služebníče boží, tam za mnou je Žid, přijď a zabij ho. A to se vztahuje na ty, kteří bojují proti muslimům. Na sionisty, ale ne nutně na všechny Židy a ne nutně na všechny nevěřící (...) Být skutečným věřícím neznamená jen dodržovat mechanicky pět modliteb. Ale bojovat a bránit tuto jedinou pravdu všemi dostupnými prostředky. Musíme být ochotní obětovat maximum," hlásal Větrovec v brněnské mešitě.

Jde o staré proroctví v Koránu, hájí se autor kázání

Kazatel Lukáš Větrovec vnímá zveřejnění kázání za osobní mstu. "Slova reagovala na určitou dobu a prohlášení vedení Izraele. V něm stálo, že pokud budou na Izrael dopadat z Palestiny bomby, jsou Izraelci připraveni do Gazy vtrhnout. Nešťastné výroky o zabíjení se netýkají jakéhokoli nemuslima ani Žida, ale jen toho, kdo vede proti muslimům válku," mírní nyní své výroky Větrovec.

Pasáž, v níž káže o vybíjení Židů, pochází podle něj z Koránu. "Souvisí s dobou, kdy tři židovské kmeny válčily proti Mohamedovi. Je to proroctví. Podle něj poslední soud nastane až tehdy, až se stanou tyto věci. A situace v Izraeli mi právě toto proroctví připomněla," poznamenal Větrovec a podotkl, že nesouhlasí s jakýmikoliv projevy šovinismu a nacionalismu: "Žádnou nenávist k Židům necítím." 

Brněnští Židé ve svém prohlášení píší, že kázání nerozumí. "Nevím, co se děje v české islámské obci, ale bohužel nemohu říci, že to není moje starost. Je to moje starost, je to naše starost i odpovědnost. Jde mimo jiné o bezpečnost našich členů i ostatních židovských spoluobčanů," uvedl předseda brněnské židovské obce Pavel Fried.

Většina brněnských muslimů smýšlí jinak

Podle Lhoťana radikální názory nesdílí většina brněnských muslimů. "Většina těch, co se považují za kulturní muslimy, právě kvůli takovým názorům uprchla. Mnozí z nich dokonce před režimem Saddáma Husajna. Tento fundamentalistický pohled jim není blízký. Já už to nechtěl dál poslouchat," řekl Lhoťan.

Zveřejnění Větrovcova kázání opět připomnělo spory, které Lhoťan před rokem vedl s brněnskými muslimy. "Vyhodili jsme ho z obce. Stále se pídil po tom, kdo je proti nám, všechno vířil. My už ale chceme žít v pokoji. A teď se nám mstí. Vytrhnout z kontextu doby teď před Vánoci takové kázání, to je prostě msta," komentoval kauzu předseda Islámské nadace v Brně Hasan Muneeb Alrawi.

Podle Muneeba i Větrovce mají brněnští muslimové se zdejšími Židy dobré vztahy. "Nikomu nechceme ubližovat, to je hřích. Jen se neshodneme v otázce Palestiny, to je vše," dodal předseda.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Najdete na iDNES.cz