Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brněnští bezdomovci mají virtuální adresy

  14:57aktualizováno  14:57
Brno - V Brně žijí bezdomovci, kteří svůj domov přece jenom mají. Na internetu. Virtuální domovskou adresu prodejcům časopisu Nový prostor zařídilo letos v červnu stejnojmenné občanské sdružení. Bezdomovci mohou na internetové adrese www.1street.cz sepsat svůj příběh a umístit svou fotografii s e-mailovou adresou. Prostřednictvím internetu tak mohou zdarma komunikovat s lidmi, kteří se zajímají o jejich osud.

Stránky pro bezdomovce představují i možnost, jak si hledat práci. „Podle dosavadních zkušeností je to výborné. Naši klienti mají další možnost, jak komunikovat se světem. Právě v tom je problém lidí bez přístřeší nebo sociálně slabých - uzavírají se do sebe a komunikují jen ve své sociální skupině. Jinak se většinou kontaktují jen s poskytovateli sociálních služeb,“ vysvětlil brněnský koordinátor občanského sdružení Nový Prostor Martin Hadaščok.

Je to sci-fi
Někteří sociální pracovníci, se však domnívají, že poskytovat bezdomovcům mailové adresy je nesmysl. „Ti lidé potřebují hlavně najíst, umýt a ubytovat se. Navíc jsem četl na těch internetových stránkách jejich příběhy a musím říct, že někteří, které znám, si dost vymýšlejí. Je to sci-fi,“ tvrdí sociální pracovník, který nechce být jmenován, aby svým vyjádřením nepoškodil organizaci, pro niž pracuje.

„Bohužel. Sociální pracovníci si skutečně mnohdy myslí, že všechno vyřeší ubytování a strava. Tím ale nenaučíme bezdomovce pracovat, naučíme je jenom využívat nabízených služeb. My se spíš snažíme klienty zaměřit na to, aby si byli schopni sehnat zaměstnání - tím se pak může začít problém bezdomovectví postupně řešit,“ řekl k tomuto názoru Martin Hadaščok z Nového prostoru.

Adresy jsou užitečné
Také brněnský psycholog Jiří Brančík soudí, že virtuální adresy pro bezdomovce jsou užitečné. „Určitě to má nějaký význam. Už jenom proto, že se snaží o zlepšení svého problému. Má to určitě větší význam, než je nechat jenom svému osudu," řekl Brančík.

Podle něho je nejlepší zajistit bezdomovcům obojí - to znamená stravu, ubytování, hygienu a na druhé straně navíc i používání internetu. „Je to nadstavba, která je může vrátit do života. Internet je součástí našeho života čím dál tím víc a pro ně to skýtá určitou naději,“ uvedl psycholog.

Lidé bezdomovcům nabízejí brigády
Bezdomovcům píší maily především studenti a firmy, které jim nabízejí různé brigády. „Příležitostnou práci nabízejí i jednotlivci - například někdo maluje byt a potřebuje uklidit. Naši klienti tímto způsobem komunikují velmi intenzivně. Navazují kontakt i s lidmi, s nimiž by se jinak nepotkali. Pak třeba i jsou s někým na kafe a podobně,“ tvrdí aktivista Hadaščok.

Internetové stránky podle něho využívají stálejší aktivní klienti Nového prostoru, kteří už mají zajištěny základní potřeby - ubytování, stravu a hygienu. V současné době má svou internetovou adresu šestnáct lidí.

Protože v Brně nemá sdružení pevné napojení na internet a telekomunikační poplatky jsou drahé, neodesílají bezdomovci své maily sami, ale mohou si je napsat buď rukou nebo na počítači v textovém editoru a předají je pracovníkům Nového prostoru k odeslání. Stejně tak jejich prostřednictvím dostávají vytisknuté odpovědi, které jim elektronickou poštou přicházejí.

Stejný program jako v Brně už funguje také v Ostravě a v Praze a rozjíždí se v Plzni. Provoz internetového serveru je poskytován sponzorsky, sdružení hradí pouze poplatky za telefon a za internetovou doménu.

Úryvky z internetových stránek brněnských bezdomovců
zdenek.s@novyprostor.com: Já, Zdenek Sychra jsem se narodil ve Dvoře Králové nad Labem, tam jsem chodil i do školy. Časopis Nový prostor jsem začal prodávat v Brně, pak jsem byl v Praze a teď prodávám zase v Brně v podchodu u Tesca. Časopis prodávám proto, abych měl na jídlo, kouření a pivo. Jinak si ze svého životopisu nic nepamatuji.

Ing. Vladimír Knybel, mail: vladimir.k@novyprostor.com: Jmenuji se Vladimír, jsem slabozraký. Nový prostor prodávám, abych vyplnil své dny něčím užitečným. Jak je psáno v Bibli, abych nebyl na obtíž. Sice bydlím na ubytovně, ale není to ono. Úřady se s námi o bydlení dvakrát nebaví, ale já doufám v Krista, že se vše změní k lepšímu. To že prodávám Nový prostor, znamená, že si vydělám na ubytování a jídlo a nemusím bydlet v azylovém domě a dokážu se o sebe postarat sám. Mohu doučovat studenty střední školy v práci s počítači.

rostislav@novyprostor.com: Mé jméno je Rostislav Solar a je mi 76 let. Absolvoval jsem obchodní akademii s maturitou a strojní průmyslovou školu s maturitou. Dále jsem vyučený strojní zámečník. Byl jsem zaměstnán jako účetní. Ovládám jazyk německý a částečně anglický. Nový Prostor prodávám v Brně na autobusovém nádraží Zvonařka. Pamatuji dobu 1. Republiky, dobu německé okupace, dobu komunismu. Byl větší pořádek. Dnes si může dělat každý co chce. Pokud spáchá nějaký trestný čin, celkem se mu nic nestane. Jsem věřící evangelík. Jsem schopen léčit rakovinu. Rakovina musí být do 50% pokročilosti. Pacient si musí dát poradit. Pomohl jsem již zdarma 4 lidem. Žádal jsem jen o potvrzení, že jsem jim pomohl.

petr@novyprostor.com: Jmenuji se Petr Gočaltovský, je mi 26 let. Pocházím z Prahy a jsem rozvedený, mám 6 letého kluka, který se jmenuje Jan. K Novému Prostoru jsem se dostal již v roce 2000, když jsem přišel z výkonu trestu. Jako prodejce Nového Prostoru mohu říci, že tato práce mně baví proto, že mohu komunikovat z lidmi. V mém životě bych chtěl dělat jakoukoli práci. Já mám udělané SOU stavební a sem sklenář. V mém volném čase strávím z mou přítelkyní spolu chodíme do Mariánského údolí. Má životní skušenost je ta že si lidi mají pomáhat jako prodejci NP. V mém životě mě zajímá sport „hokey, fotbal, košíková, horolezectví a nejvíce přírodní krásy, a také mohu říci, že nejvíce semi líbí na bílých skalách. (pozn. red.: neprošlo jazykovou úpravou)

ondra@novyprostor.com: Jmenuji se Ondřej Kožár, narodil jsem se 30. 7. 1976 v Dubňanech v okrese Hodonín. V roce 1979 jsem po úraze přišel o zrak. Ve svých 15 letech jsem si udělal Střední odborné učiliště dvouletý obor kartáčník a v 17 začal pracovat jako brigádník, potom na trvalý pracovní poměr. V 19 letech jsem byl s okamžitou platností z práce vyhozen díky jednomu zloději.
Chci Vás tímto milí čtenáři a také zákazníci požádat, jestli třeba nevíte o nějaké práci, kterou bych jako zrakově postižený mohl vykonávat. Když se budete nudit, napište mi třeba e-mail nebo mi zavolejte na telefon 0605/95 45 82 a dáme řeč, popřípadě sraz. Takže všem přeji hezký den a příjemné počtení.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Najdete na iDNES.cz