Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brněnský orloj slaví první rok, nelibost obyvatel vystřídala chvála

  18:30aktualizováno  18:30
Žulový časostroj na náměstí Svobody v Brně oslaví v neděli jeden rok. I po dvanácti měsících láká denně desítky lidí, kteří si v jedenáct hodin chtějí chytit skleněnou kuličku. Dostal se navíc i na pravidelné turistické trasy, a původní negativní reakce a nadávky, které vyvolával, vystřídala slova chvály.

Časostroj na brněnském náměstí Svobody oslaví 18. září už tři roky. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Brněnská atrakce si za rok svojí existence získala návštěvníky města, ale i jeho obyvatele. "Už jsem si na něj zvykl a nevypadá tak špatně. Náměstí bez hodin si už ani nedokážu představit," uvedl Jiří Kotáb.

Časostroj na brněnském náměstí Svobody oslaví 18. září jeden rok.

Podle Petra Kameníka a Oldřicha Rujbra, autorů díla, bylo jeho cílem přitáhnout na náměstí více lidí. Jak se po roce ukázalo, hodiny svůj účel splnily. Každý den kolem jedenácti hodin, kdy stroj jednomu šťastlivci "daruje " kuličku, jsou hodiny obsypány lidmi.

Lákadlo na turisty, na které si vandalové jen tak nedovolí

A za celý rok nemuseli autoři řešit žádnou významnou opravu. "Pouze jsme přeprogramovali signalizaci. Ta původní byla tak citlivá, že na dispečink pořád hlásila, že se s hodinami něco děje, i když vše bylo v pořádku," popsal Rujbr.

Čištění čoček na hodinách na brněnském náměstí Svobody
Nové hodiny a atrakce ve tvaru nábojnice na náměstí Svobody v Brně.
Šestimetrové hodiny z černé žuly ve tvaru nábojnice jsou novou dominantou brněnského náměstí Svobody.

Na stroj si netroufli ani vandalové. "U časostroje jsme museli zasahovat pouze třikrát," popsala mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková. I tak ale raději městští policisté na pravidelných pochůzkách u časostroje hlídkují.

Orloj je ale velkým lákadlem především pro turisty. "Určitě pomohl zatraktivnit náměstí," sdělila šéfka jihomoravských průvodců Marina Sedláková.

"Všechny naše trasy začínají nebo končí na náměstí Svobody a u orloje jsme si udělali středobod. Je to perlička, na kterou se všichni jako první ptají, a každý na ni má svůj názor," dodává Sedláková.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz