Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brněnský magistrát dostal pokutu

  16:35aktualizováno  16:35
O padesát tisíc korun připravil daňové poplatníky brněnský magistrát. Od Úřadu pro hospodářskou soutěž totiž dostal pokutu za závažné překročení zákona při zadávání veřejných zakázek. Kontrakt souvisel s městským informačním systémem. Na vině jsou zřejmě členové Rady města Brna a ti úředníci, kteří seděli ve výběrových komisích a následně s vybranými uchazeči uzavírali dodavatelské smlouvy.

Jestli bude za pochybení někdo potrestán, nebyl schopen říci ani náměstek primátora Vilém Buriánek, který je právě za úsek informatiky zodpovědný. "Nejdříve musíme zjistit, kdo byl za zadávání zakázek odpovědný. Pak se také musíme zabývat tím, jakou formu postihu můžeme zvolit. Každopádně někdo bude muset tyto peníze městu vrátit," uvedl náměstek Buriánek.

Jestli je zodpovědnou osobou vedoucí organizačního úseku Jiří Halíř nebo bývalý vedoucí odboru městské informatiky Simon Krásenský, není podle Buriánka jasné.
Jednoznačné je však to, že při nákupu částí informační sítě v jednom případě podepsalo město s vybraným uchazečem o zakázku smlouvu na vyšší cenu, než jakou původně nabídl a kvůli které mu byla dána přednost před ostatními. Stejně tak tomu bylo v případě nákupu padesáti počítačových sestav.

"Při zadání veřejné zakázky na počítačovou a telefonní síť v objektu Koliště město vymezilo předmět plnění veřejné zakázky nedostatečným způsobem," uvádí ve zdůvodnění pokuty Josef Bednář, předseda brněnského Úřadu pro hospodářskou soutěž. Při zadávání obchodní veřejné soutěže na Informační systém města Brna - projekt rozvoje a integrace pak podle úřadu město závažně porušilo zákon, když neuvedlo jednotlivá kritéria hodnocení nabídek v sestupném pořadí podle stupně významu, který jim přisoudilo.

"Pro komisi, která bude škodu vzniklou městu posuzovat, bude nejdůležitější, jestli se tyto chyby staly z nedbalosti nebo šlo o takzvanou chybu tvůrčího procesu při zrodu informačního systému města. Ve druhém případě by bylo těžké někoho obviňovat," dodal Buriánek.

Autor:


Témata: peníze

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz