Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brněnské divadlo přichystalo hru o Paroubkově omáčce

  0:32aktualizováno  0:32
Politik, který neinspiroval žádnou divadelní postavu, jako by nebyl. Po Stanislavu Grossovi nebo prezidentu Klausovi je na řadě předseda ČSSD Jiří Paroubek. Brněnské HaDivadlo bude mít v pondělí premiéru politické grotesky Paroubkovo UHO, která karikuje metody vládnutí bývalého premiéra.

Název hry odkazuje na Paroubkova léta strávená v socialistickém podniku Restaurace a jídelny. | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Na jevišti vyrostou kulisy Lidového domu ČSSD a v nich se chystá "skupinový volební sex". Režisér hry Luboš Balák si bere na paškál Paroubkovu zarputilost a úpěnlivou snahu o co nejlepší volební výsledek.

Satirická hra popisuje předsedu ČSSD dost kriticky. "Pan Paroubek je strašně vděčným objektem kritiky," říká režisér Balák.

Zkratka UHO v názvu znamená univerzální hnědá omáčka a je reminiscencí na Paroubkova léta strávená v socialistickém podniku Restaurace a jídelny.

A zkratka má ještě jeden význam: "Na internetu je mnoho jeho skvostů, kdy se vzájemně popírá. Je to galimatyáš, UHO – všechno dohromady jako ta hnědá omáčka v jídelnách. Dochutí se jen to, co volič potřebuje slyšet," poznamenal režisér.

Paroubka ztělesní herec Petr Jeništa. Kromě šéfa ČSSD se ve scénáři objevují i postavy Zdeňka Škromacha a Lubomítra Zaorálka. Ty všechny se Paroubek snaží přemluvit k "předvolebnímu sexu".

"Nakonec se pokusí přesvědčit i Jiřího Čunka. Ten je pro, protože mu už na nějaké aférce nesejde," popisuje děj Balák.

Hra o Paroubkovi je součástí širšího pětidílného cyklu HaDivadla o českých politicích, nazvaného Kluzká plocha. Na jevišti se už objevili Václav Klaus a Miloš Zeman. I je hrál Jeništa. Bude následovat díl o Miroslavu Grebeníčkovi a pentalogii uzavřou milenky politiků jako hlavní téma.

Předobrazy hlavních postav produkce do hlediště nezve. Cyklus je relativně úspěšný. "Díly o Klausovi a Zemanovi se pořád hrají. Diváci chodili, i když nebylo nějak šíleně narváno," uvedla Sandra Donáczi z HaDivadla.

Možná dojde i na Richtera
Nová vlna populárních divadelních kusů o věcech ze "včerejších televizních zpráv" začala před třemi roky hrou Petra Čtvrtníčka Ivánku, kamaráde, tedy ne zrovna o politice, ale o fotbalové korupci. Nicméně její obrovská popularita ukázala cestu dalším.

V lednu 2006 měla premiéru v pražském Divadle v Dlouhé loutková hra Standa má problém. "Standa" byl expremiér Gross a "problémem" aféra s bytem, jehož financování nikdy pořádně neobjasnil.

Narážky na současnou českou politiku obsahovala i nová hra Odcházení exprezidenta Václava Havla. Podle kritika Vladimíra Hulce satira chyběla a nyní se divadla snaží tuhle mezeru vyplnit. Hulec dokonce nevylučuje ani to, že vznikne divadelní hra o pražském radním Milanu Richterovi, se kterým tamní umělecká scéna válčí.

"Umělci nyní mají v politicích vyhraněné nepřátele. Politici jim berou peníze, které zase neprůhledně tečou jinam," míní Hulec.

Vliv divadla na politiku
Groteska o politice má sice šanci na slušnou reklamu v médiích, ale ne už zaručený úspěch.

"Záleží na tom, jestli divadlo nabídne hlubší výpověď, nebo laciné vtipy a la Zuzana Bubílková. Pamatuji v nedávné době i divadelní propadáky na téma politika, i když nechci jmenovat," soudí umělecký kritik Jan Rejžek.

Podobné satiry mohou naopak mít vliv na politiku, i když ne velký, a zobrazenému uškodit, nebo pomoci.

"S každou takovou hrou je spojena publicita. Záleží na tom, jak je ve hře osoba politika uchopena, ale i na tom, jak dotyčný zareaguje," míní politolog Petr Jüptner.

Názor předsedy ČSSD Jiřího Paroubka se ve čtvrtek nepodařilo získat – ani přes tiskový odbor ČSSD, neodpověděl ani na zaslanou SMS. Podle mluvčí strany měl nabitý program při výjezdu na Moravu.

. Další politické hry

Standa má problém
Hra Standa má problémHra pražského Divadla v Dlouhé z roku 2006. Tragikomedii napsala Iva Volánková. Drama s loutkami je součástí trilogie Má vlast. Dílo pojednává o životě expremiéra Stanislava Grosse od doby, kdy se seznámil v parlamentní restauraci s pozdější manželkou Šárkou. Nechybí ani strýc František Vik, který se ve hře celý třese, aby mohl Grossovi předat milion korun v igelitové tašce. Vladimíra Špidlu, který má rád běh, Gross zase posílá proběhnout se do Bruselu.

Kluzká plocha
Pětidílný cyklus původních politických her brněnského HaDivadla. Jeho součástí je i aktuální drama Paroubkovo UHO. Hlavní aktéry ztělesňuje herec Petr Jeništa, celý cyklus režíruje Luboš Balák. Již dříve nastudované díly se jmenují Obyčejný den Václava Klause a Poslední omyl Miloše Zemana. Diváci se ještě mohou těšit na Ságu rodu Grebeníčků a na Všechny naše milenky.

Komplic
Policisti nás bojkotovaliPřekladová hra z pera švýcarského dramatika Friedricha Dürrenmatta, kterou letos uvedlo pražské Divadlo Na zábradlí. Pojednává o "prorůstání zločinu do státní správy". Při úpravě původního textu se divadelníci inspirovali příběhem takzvané Kubiceho zprávy a bývalý policista Jan Kubice působil na Zábradlí jako odborný poradce. Na jevišti zazněla i věta z policejních odposlechů mrtvého podnikatele Františka Mrázka.
Jeho repliku přečetl Jiří Lábus.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz