Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Britští vojenští poradci zůstanou v Česku ještě 5 let

  10:33aktualizováno  10:33
Zvláštní tým britských vojenských poradců zůstane v Česku až do roku 2015. Rozhodla o tom vláda. Britští specialisté se podílejí na reformě armády i na výcviku instruktorů.

Britové v Česku každoročně organizují i společné britsko-české manévry Flying Rhino. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Jak uvedl premiér Jan Fischer, vláda pobyt britského poradního a výcvikového týmu bez problémů prodloužila.

Zvláštní britský tým BMATT (British Military Advisory and Training Team) působí ve Vyškově od roku 2000. Slavnostního otevření střediska se tehdy zúčastnil i princ Charles.

Britská strana se i přes rozpočtové škrty už počátkem roku rozhodla požádat o prodloužení svého působení v Česku. Kvůli ekonomické krizi a rozpočtovým potížím musel Londýn výcvikovou misi mírně omezit. Tým vojenských expertů se tak zmenšil z 26 na 19 instruktorů.

Britská poradní skupina (BMATT) cvičí ve Vyškově nižší důstojníky a praporčíky české armády, členských zemí NATO a z programu Partnerství pro mír. Tým před časem pomáhal i s reformou české armády. Program dlouhodobě financuje britská strana, ročně jde o miliony liber. Původně měli Britové ukončit svou misi už v roce 2005, nakonec ji ale prodloužili.

Britský tým v poslední době slouží především pro výcvik vojáků partnerských zemí Aliance. Jde o prestižní záležitost. BMATT organizuje tříměsíční kurzy, kterými ve Vyškově každoročně projde až 600 vojáků. Ve Vyškově se školí instruktoři, kteří po návratu do vlasti předávají své zkušenosti kolegům.

Kurzem prošli vojáci z mnoha zemí, například z Gruzie či Srbska a Černé Hory. Ve výcvikovém týmu nepůsobí jen Britové, ale také několik úspěšných českých absolventů kurzů, kteří zahraničním posluchačům předávají své zkušenosti s reformou českých ozbrojených sil. Práci v terénu pak posluchače učí britští vojenští veteráni z Afghánistánu nebo Iráku.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz