Basru budou ode dnešního dne hlídat hlavně irácké bezpečnostní složky.

Basru budou ode dnešního dne hlídat hlavně irácké bezpečnostní složky. | foto: Reuters

Britští vojáci vrátili vládu nad Basrou do rukou Iráčanů

  • 10
Britové předali iráckým úřadům kontrolu nad provincií Basra. Po sedmapadesáti měsících od invaze do země tak ukončili svůj dohled nad oblastmi jižního Iráku. Na letecké základně u města Basra ponechá britská armáda jen malou výcvikovou jednotku a tým rychlé reakce.

"Dnes stojíme na historické křižovatce. Je to zvláštní den, jeden z největších dnů v moderních dějinách Basry," prohlásil guvernér provincie Muhamad Vajlí při ceremoniálu na základně. Pravomoci mu formálně předal velitel britských sil Graham Binns.

Generál Binns ocenil irácké vojáky a policisty a vyjádřil přesvědčení, že nový úkol zvládnou. "Budeme pokračovat s pomocí při výcviku bezpečnostních sil Basry. Nyní jsme ale ve vaší zemi hosty a budeme podle toho jednat," dodal.

Slavnostního aktu se zúčastnil také britský ministr zahraničí David Miliband, který zdůraznil, že Británie i nadále zůstane přítelem Iráku. "Naším cílem je vidět Irák spravovaný Iráčany ve prospěch všech Iráčanů," cituje ho agentura AP.

Odchod Britů provázejí radost i obavy
Po spojenecké invazi v březnu 2003 dohlížela britská armáda na čtyři provincie na jihu země. Z osmnácti iráckých provincií jich je po dnešku přesně polovina pod kontrolou Iráčanů, na bezpečnostní situaci ve zbývajících nadále dohlížejí Američané.

Basra je druhým největším iráckým městem, místním přístavem prochází téměř všechna vyvážená ropa. Schopnost udržet tu pořádek bez koaličních vojáků proto bude dosud největším testem schopností bagdádské vlády, upozorňuje agentura Reuters.

Převážně šíitská provincie sice nebyla svědkem sektářských bojů, které si ve středním a severním Iráku vyžádaly desítky tisíc obětí, násilí tu ale vyvolává rivalita mezi jednotlivými šíitskými frakcemi a zločineckými gangy.

Iráčané tu mají už třicet tisíc vojáků a policistů a nepřipouštějí si možnost, že by se situace na jihu Iráku zhoršila. Optimisticky vyhlížejí změnu i mnozí obyvatelé Basry. "Jako by nám sundali z hrudi závaží," komentoval odchod Britů učitel Adel Džassím.

Jiní ale neskrývají obavy. "Předání kontroly je dobrý krok, ale doufejme, že jsou irácké bezpečnostní síly připraveny. Já si to nemyslím, mohlo se to ještě odložit," svěřil se agentuře Reuters obchodník Faisal Šarchan.

V průzkumu pro BBC Newsnight více než 85 procent z tisícovky Basřanů vyjádřilo názor, že působení Britů v provincii po roce 2003 se projevilo negativně.

V Iráku zůstává zhruba 4500 britských vojáků, na jaře by se dva tisíce z nich měly vrátit domů. V roce 2003 vyslala vláda tehdejšího premiéra Tonyho Blaira do oblasti Zálivu přes čtyřicet tisíc vojáků, 174 v bojích padlo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video