Jednotka britských vojáků (ilustrační snímek)

Jednotka britských vojáků (ilustrační snímek) | foto: Britské ministerstvo obrany

Britští vojáci před lety brutálně ubili Iráčana, potvrdilo vyšetřování

  • 2
Británie vydala oficiální zprávu z vyšetřování případu ubití iráckého vězně. Britští vojáci podle ní "bezdůvodně a brutálně" ubili hotelového recepčního Bahá Músu, kterého vinili ze smrti svých kolegů. Ministr obrany Liam Fox označil incident za "odsouzeníhodný, šokující a ostudný".

Šestadvacetiletý Bahá Músá pracoval jako hotelový recepční v jihoiráckém městě Basra. Před osmi lety, 14. září 2003, ho zatkli britští vojáci, kteří hledali zbraně a povstalce. V rukách Britů skončilo kromě Músy ještě dalších devět Iráčanů.

Ani ne po 36 hodinách Músá zemřel. Podle oficiální zprávy utrpěl 93 zranění včetně zlomených žeber a nosu. Iráčan byl nalezen spoutaný a na hlavě měl kápi.

Desátník Donald Payne se podle vyšetřování vychloubal, že s iráckými zajatci uspořádal "pěvecký sbor", když je tloukl tak, aby křičeli bolestí jeden po druhém. Další voják uvedl, že zajatci druhý den vypadali, jako by je přejelo auto.

Týrání zajatců zesílilo večer, kdy byl "ring volný"

Zajatci stáli hodiny ve stresujících pozicích a nesměli usnout. Jeden vězeň uvedl, že mu vojáci natírali pod nos benzin a pak mu drželi poblíž obličeje zapalovač. Podle vyšetřování začalo trápení zajatců hned po příjezdu na základnu a zintenzivnilo večer, kdy byl prý "ring volný".

Britové se do Iráčanů pustili kvůli nepotvrzené zprávě, že skupina měla něco společného se smrtí čtyř britských vojáků. Šéf vyšetřování, bývalý soudce William Gage, odmítl obhajobu vojáků, že se Músá snažil utéct. Zdůraznil, že Payne ztratil nervy.

Desátník Payne je také jediným odsouzeným v celém případu. Britský vojenský soud před čtyřmi lety osvobodil šest vojáků a Paynea, který se jediný přiznal, poslal na rok do vězení. O rok později, v květnu 2008, ale ministerstvo obrany pod tlakem oznámilo veřejné vyšetření aféry. O měsíc později souhlasilo s vyplacením odškodného 2,83 milionu liber (tehdy asi 90 milionů korun) Músově rodině a příbuzným ostatních devíti Iráčanů.

"Tyto události byly velkou skvrnou na reputaci armády," uvedl dnes Gage. "Je to otřesný případ vážného, bezdůvodného násilí..., které by bylo zcela nepřijatelné za jakýchkoli podmínek," zdůraznil.

Ministr obrany Fox v reakci na výsledky vyšetřování řekl, že jde o "šokující a ostudný" incident. Uvedl ale, že armáda, bude-li muset v případě potřeby získat rychle informace, které mohou zachraňovat životy, i nadále používat "jisté verbální a nefyzické techniky".

Komise, která vyšetřování vedla, dospěla k závěru, že nejsou důkazy o tom, že by mezi britskými jednotkami v Basře bylo násilí rozšířené. Přišla však se 73 doporučeními, včetně návrhu na zákaz držení vězňů v nepohodlných pozicích a na zakrývání hlavy kápěmi. Stejně tak by podle ní armáda měla vydat jasnější doporučení, pokud jde o přístup k zajatcům.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Britská libra

Video