Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Britští úředníci zadrželi český autobus

  17:18aktualizováno  17:18
Britští imigrační úředníci zadrželi v Doveru český autobus firmy Kingscourt Express. Autobus, v němž bylo 38 cestujících, z toho 21 Romů, jel z Prahy do Londýna. Do Doveru autobus dopravil trajekt z francouzského Calais. Poté britští celníci autobus odstavili, protože šest romských rodin požádalo o azyl. "Romské cestující a řidiče zadrželi, ostatní zanedlouho propustili," řekl iDNES majitel přepravní firmy Bohumír Nušl.

Po příjezdu do Doveru celníci autobus odstavili na parkoviště. "Řidičům sebrali klíče. Neromské cestující brzy propustili, řidiče společně s Romy šest hodin zadržovali. Poté propustili řidiče. Romové tam zůstali," sdělil telefonicky iDNES Bohumír Nušl, majitel firmy Kingscourt Express.

"Romské rodiny požádaly o azyl," zdůvodnili zdržení v Doveru cestující ze zadrženého autobusu, kteří dojeli do Londýna. Podle nich britští úředníci cestovní dokumenty prověřili rychle a odjezd byl zpožděn tím, že zadržovali řidiče.

Britské ministerstvo vnitra v první reakci bez znalosti konkrétních okolností řeklo, že šestihodinové prověřování dokumentů cestujících autobusu není nic neobvyklého a slíbilo případ zadrženého autobusu v Doveru prošetřit.

"Bylo to nějaká britská prověrka. Bohužel nemáme více informací, čekáme na ně z Londýna," sdělil tiskový odbor českého ministerstva zahraničí.

Za dlouho trvajícím odbavením může být i změna způsoby přepravy přes kanál La Manche, kterou dopravce zvolil. "Dříve jsme jezdili přes tunel, takže Romy obvykle vyhmátli Britové už ve Francii, kde měli imigrační úředníky. Cesta na lodi je poměrně nový způsob přepravy, takže tady to celníci zřejmě ještě nemají podchycené. Romové se tak mohou dostat až na britské území," podotkl Nušl.

Na ostrovy se dostává méně lidí
Nicméně v poslední době roste počet Čechů, kteří si stěžují, že je úředníci do Británie bezdůvodně nepustili. Zuzana Marková z českého konzulátu říká, že se vyskytují i případy, kdy Češi mají zajištěnu účast na kursu či konferenci, včetně peněz, ubytování a zpátečních cestovních dokumentů.

Konkrétní čísla o těchto případech se však od britských úřadů nedaří získat. Britské ministerstvo vnitra odmítá zveřejnit imigrační statistiky mimo pravidelné termíny, tedy jednou za čtvrt roku. Podle posledních zveřejněných údajů počet českých žádostí o azyl v Británii v prvním čtvrtletí klesal.

Britové si tento týden také poprvé vyžádali od Kingscourt Express seznam cestujících, kteří měli do Británie odcestovat. Firma jim ho po poradě s českým konzulátem v Londýně poskytla. Britové tak měli v případě zadrženého autobusu seznam cestujících dopředu. "My jim seznam dobrovolně dáme, a oni nás takhle vydusí," podotkl Bohumír Nušl.

Cestující chtějí po přepravci peníze
Kingscourt Express je autobusový přepravce. Všichni cestující měli zaplacenou cestu až do Londýna. Většina z nich po propuštění celníky odjela z Doveru jinou linkou, protože nechtěli čekat.

"Celníci nedovedli říct, jak dlouho budou prohlídky a průtahy trvat, tak někteří nevydrželi čekat. Koupili si za své jízdenky a odjeli jinou linkou. Čtyři lidé vytrvali a po těch šesti hodinách s řidiči odjeli," popsal anabázi Nušl.

Majitel Kingscourt Express se zlobí, že po něm kvůli celníkům někteří cestující požadují náhradu jízdenky z Doveru do Londýna, kterou si pak kupovali ze svého, ačkoli je měl jako přepravce do Londýna dostat.

Romové znovu zkoušejí štěstí
Ladislav Baláž, prezident několika evropských romských organizací, v Londýně potvrdil, že počet Romů, kteří nyní směřují do Británie, se zvýšil. Podle jeho údajů za poslední dva měsíce přijelo na 250 rodin. "V mnoha případech jde o lidi, kteří už z Británie byli deportováni," podotkl Baláž.

Před dvěma měsíci se uskutečnila silná vlna deportací, takže stejní lidé nyní zase směřují na ostrovy. "Přijíždějí buď s novými důkazy o tom, že byli opět napadeni či zbiti, nebo prostě znovu zkusit štěstí," uvedl Baláž. Pokud však již jednou byla v Británii žádost o azyl odmítnuta, mají Romové mizivou naději, že by dostali povolení zůstat.

Podle Baláže někteří úředníci sociální péče v ČR odmítají deportovaným Romům vyplácet dávky s odvoláním na to, kolik pobírali v Británii po dobu, kdy se vyřizovala jejich žádost o azyl. Baláž odmítl názor, že Romy může povzbuzovat i fakt, že v Británii se nyní místo poukázek azylantům znovu vyplácejí peníze.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz