Uprchlíci na řeckém ostrově Lesbos (30. ledna 2016)

Uprchlíci na řeckém ostrově Lesbos (30. ledna 2016) | foto: AP

Poslanec zachráněný Wintonem navrhl přijmout dětské běžence. Neuspěl

  • 94
Britští poslanci v úterý odmítli návrh, podle něhož měla vláda přijmout tři tisíce dětských uprchlíků, kteří uvázli bez doprovodu na různých místech Evropy. S návrhem přišel labouristický zákonodárce Alf Dubs, který byl jedním z československých židovských dětí zachráněných před nacisty Nicholasem Wintonem.

„Tyto děti jsou již v Evropě. Jsou samy, daleko od svých rodin, je jim zima, bojí se, mají hlad. Často jsou bez pomoci nebo nemají přístup k těm, kteří by jim mohli pomoci nebo je mohli ochránit,“ citovala BBC Dubse před hlasováním, jehož výsledek komentáře označují za ostudný.

Uprchlická krize

Proti návrhu vystoupili někteří poslanci a ministři vládních konzervativců. Takové přemísťování dětí není podle nich dobrým řešením jejich situace a mohlo by i nahrávat pašerákům přistěhovalců, aby do Evropy nebezpečnou cestou přes moře přiváželi další děti. Návrh nakonec při hlasování neprošel poměrem 294 hlasů ku 276 hlasům.

Současná konzervativní vláda by pravděpodobně odmítla přijmout děti utíkající před nacisty, prohlásil podle Guardianu zklamaný 83letý opoziční labourista Dubs po hlasování. Zamítnutí plánu na přijetí tří tisíc osamocených dětských běženců v Británii označil za „smutný okamžik britské politiky“.

Rozhodnutí Sněmovny lordů vyvolalo na britských ostrovech vášně, média zveřejňují, jak jednotliví zákonodárci hlasovali. Premiér Cameron ale za odmítnutím nezletilých běženců stojí. Podle něj je není možné srovnávat s židy prchajícími před nacisty, protože běženci již v bezpečných zemích jsou.

„Jak jsou v bezpečí?“ oponovala mu labouristka Yvette Cooper. „Agentury tvrdí, že děti jsou zneužívány, nuceny k prostituci a znásilňovány,“ řekla (o zprávě popisující zneužívání dětí jsme psali zde). Za přijmutí dětí budou prý někteří poslanci bojovat dál.

Alf Dubs byl osobním přítelem Brita Wintona, který kromě Dubse zachránil dalších více než 660 převážně židovských dětí před smrtí, když v letech 1938 a 1939 v nacisty ohroženém Československu organizoval z vlastní iniciativy odjezdy židovských dětí do Británie a obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici a přijetí v Británii.

Winton zemřel ve věku 106 let loni v červenci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video