Kontroverzní výdaje vrátíme, prohlásil šéf britských konzervativců David Cameron. Na snímku hovoří s novináři (12. května 2009)

Kontroverzní výdaje vrátíme, prohlásil šéf britských konzervativců David Cameron. Na snímku hovoří s novináři (12. května 2009) | foto: Profimedia.cz

Britští politici musí státu splatit účty za svou hamižnost

  • 16
Šéf britských konzervativců David Cameron nařídil svému stínovému kabinetu vrátit kontroverzní náklady, které si politici nechávali proplácet od státu. Tvrdou akci požaduje také šéf labouristů a ministerský předseda Gordon Brown. Ten chce, aby byly přezkoumány výdaje každého politika.

Britové jsou v posledních dnech na své politiky pořádně naštvaní. Deník The Daily Telegraph začal minulý týden postupně zveřejňovat podrobnosti o výdajích, které si nechávali proplácet labouristi i konzervativci. Přišlo se přitom na to, že politici žádali náhrady za kde co, včetně konzerv pro psy či opravu trubky pod tenisovým kurtem.

Na zlobu obyčejných Britů už zareagovali první politici. Například ministryně pro obce a místní zastupitelstva Hazel Blearsová slíbila, že finančnímu úřadu pošle šek na více než 13 tisíc liber, které ušetřila na daních při prodeji svého druhého londýnského bytu. Přestože to bylo legální, čelila kritice, že jednala neeticky. O pěti tisících librách, které si naúčtovala za nábytek, zatím pomlčela.

Zatím největší sumu vrátí ministr zdravotnictví Phil Hope, který do týdne pošle zpět do státní kasy 41 tisíc liber (1 230 000 korun). Na otázku, kde teď vezme tolik peněz, odpověděl, že to bude složité a že to řeší se svou ženou.

Cameron: Kdo nevrátí peníze, poletí

Šéf opozičních toryů David Cameron nařídil svému stínovému kabinetu vrátit veškeré kontroverzní náhrady. A tak například stínový ministr školství Michael Gove vrátí 7 tisíc liber za nábytek. Alan Duncan, stínový šéf dolní komory parlamentu, zaplatí zpět 5 tisíc liber, které zaplatil svému zahradníkovi. Samotný Cameron vypíše šek na 680 liber za opravy svého domu v hrabství Oxfordshire.

Gordon Brown řeší kromě krize také skandál s kontroverzními výdaji britských poltiků (12. května 2009)

Cameron také zřídil nezávislou vyšetřovací komisi, která prověří požadavky konzervativců na proplácení výdajů. Podle deníku The Daily Telegraph šéf strany hrozí neposlušným, kteří odmítnou spolupracovat s komisí či zaplatit kontroverzní náhrady, vyhazovem ze strany.

"Chci začít tím, že se omluvím," prohlásil Cameron, když se provalilo, že ve skandálu figurují kromě labouristů také jeho konzervativci. "Lidé mají právo zlobit se na to, že někteří ministři použili veřejné finance k zaplacení věcí, které si málokdo může dovolit. (...) Politici spáchali něco, co je neetické a špatné. Nezajímá mě, jestli to bylo v rámci pravidel - bylo to špatně," prohlásil.

Skandál s výdaji politiků

Po labouristech přišla na řadu opozice

Podle listu The Guardian se totiž nezdá, že by někdo z ministrů porušil poslanecká pravidla. The Daily Telegraph tvrdí, že se politici snažili z možností, které jim systém poskytuje, co nejvíc vytěžit. Sporné náklady se týkají především toho, že mimolondýnští poslanci si mohou nechat proplatit náklady na svá bydliště v metropoli.

Brown: Vrácení peněz nestačí

Za politiky se už omluvil také premiér Gordon Brown, který řekl televizi Sky News, že vrácení peněz do státní kasy nestačí. Požaduje nezávislé vyšetření každičkého výdaje všech politiků za poslední čtyři roky a chce omezit výčet toho, co mohou politici žádat v náhradách. "Výdaje každého ministra, jejich platby, jejich požadavky, jejich účty za poslední čtyři roky, budou prozkoumány," řekl podle televizní stanice Sky News.

Britští politici jsou pod palbou kritiky veřejnosti i médií kvůli skandálům s proplácením kontroverzních výdajů už několik dní. Za měsíc jsou evropské a místní volby a Brownův kabinet utrpěl v posledních týdnech několik politických porážek. Objevují se spekulace, zda Brown vůbec dovede labouristy až do parlamentních voleb, které musejí být do června příštího roku.

Laboursti začali poměrně výrazně zaostávat za konzervativci po odchodu Tonyho Blaira z čela strany a k jejich menší oblibě u lidí přispěla také finanční krize, která zemi silně zasáhla.

Žárovky, žiletky, psí konzervy i trubka pod tenisovým kurtem

Za poslední rok si nechalo 646 členů Dolní sněmovny proplatit 93 milionů liber v náhradách. Skandál zasáhl kromě labouristů a toryů také třetí nejsilnější stranu v zemi Liberální demokraty.
Například Gordon Brown si nechal proplatit peníze, které dal bratrovi za úklid svého bytu v Londýně. Ministryně pro obce a místní zastupitelstva Hazel Blearsová si zase nechala zaplatit nábytek za 5 tisíc liber a měnila kvůli tomu třikrát londýnskou adresu. Ministr zdravotnictví Phil Hope si vyúčtoval 37 tisíc liber za rekonstrukci a zařízení podle něj "skromného" bytu v jižním Londýně. Hope připustil, že udělal chybu, když si nechal proplatit i žiletky.
Stínový vůdce v Dolní sněmovně Alan Duncan z řad konzervativců si během tří let nechal proplatit 4 tisíce liber za údržbu zahrady. Poslanec Letwin, který připravuje předvolební program toryů, si naúčtoval dva tisíce liber za výměnu prasklé trubky pod tenisovým kurtem. Poslanci si nechávali proplatit i drobnosti. Například stínová ministryně pro záležitosti Walesu Cheryl Gillanová žádala 4,47 libry za psí konzervy a stínový ministr pro vysoké školy David Willetts chtěl 100 liber pro řemeslníky, kteří vyměňovali žárovky. (Zdroj: ČTK a The Daily Telegraph)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video