Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Britky žalují agenty kvůli sexu. Chovali se jako James Bond, řekl soudce

  17:44aktualizováno  17:44
Britská justice řeší bezprecedentní případ. Deset aktivistek a jeden muž požadují kompenzaci za emoční trauma, které údajně utrpěli kvůli metodám policistů v utajení. Ti s nimi totiž měli intimní vztahy, aby se dostali k různým informacím. Soudce agenty nyní přirovnal k Jamesi Bondovi.

James Bond je pověstný kráskami, kterými se rád obklopuje | foto: Bontonfilm

Případ se vleče už několik let, ve čtvrtek ovšem vstoupil do další fáze. Soudce Michael Tugendhat rozhodl o dalším osudu žalob. Část z nich bude řešit vrchní soud a jednání budou veřejná, další část pak probere speciální tribunál řešící například stížnosti na tajné služby a jeho průběh už bude veřejnosti utajený.

Ale zpět k samotné kauze. Některé případy se táhnou až do 80. let minulého století. Rozhořčené ženy (a muž) tvrdí, že si vytvořily hluboké osobní vztahy s lidmi, z nichž se časem vyklubali špioni. Ti měli dle listu The Guardian za úkol přinášet informace o různých "radikálních skupinách".

V některých případech, které teď musí řešit soud, žili intimně s ženami, které jim natolik věřily, že s nimi žily v jedné domácnosti, zvaly je do svých rodin, jezdily s nimi na dovolené a podobně. Už zmíněný muž prý považoval jednoho tajeného policistu za nejlepšího kamaráda a on pak svedl jeho ženu.

Jakmile jejich mise skončila, tak měli muži zákona nařízeno, aby se z životů svých milých vytratili. Ženy pak zůstaly v šoku - netušíc, kam zmizeli muži, do nichž byly zamilované. "Je neakceptovatelné, že státní agenti mohou vytvářet intimní a dlouhotrvající vztahy s politickými aktivisty, aby získali takzvané informace o politických aktivitách," tvrdí obhájkyně některých dotčených žen Harriet Wistrichová.

Jediným precedentem je James Bond

List The Guardian, jenž se případu věnuje delší dobu, už devět agentů identifikoval. Asi nejznámějším je Mark Kennedy, který špehoval sedm let ochránce přírody. Nosil kvůli tomu dlouhé vlasy a říkal si Mark "Flash" Stone. Agentkou měla být třeba i policistka známá pod jménem Lynn Watsonová (více o Kennedym čtěte zde).

Soudce Michael Tugendhat nyní přiznal, že obvinění jsou velmi vážná a ve Velké Británii je to bezprecedentní případ. "Pokud je mi známo, tak ještě nikdy nebyla vznesena žaloba vinící policii z takovéhoto sexuálního zneužívání, jako v těchto případech," nechal se slyšet.

Nakonec praktiky policistů přirovnal k chování fiktivní postavy britského agenta Jamese Bonda. I on totiž vztahy s ženami využíval, aby se dostával k různým informacím. "A protože Ian Fleming (autor Bonda pozn. red) psal lehčí žánr, tak se nezdržoval tím, jakou újmu mohl jeho hrdina způsobit relevantním ženám," prohlásil s tím, že na základě této postavy mohli mnozí dojít k závěru, že podobné praktiky jsou běžné.

Proč Bonda citoval, je otázkou. The Guardian z toho vyvodil, na čí stranu by se soudce mohl později přiklonit. V případu totiž půjde i o to, zda policisté v utajení vůbec mohou mít intimní vztahy se sledovanými. To totiž v britském zákoně z roku 2000 není jasně řečeno.

Zákon povoluje policistům mít doslova "osobní a další" vztahy v rámci utajení. Chybí tam přitom výslovně slovo "intimní či sexuální". Nicméně vzhledem k zmínce Bonda by prý soudce mohl zastávat názor, že poslanci při schvalování zákona žili v domnění, že takové chování agentů je běžné.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

KLDR vyvíjí novou ponorku, bude schopna odpalovat balistické střely

KLDR testovala balistickou střelu schopnou odpalu z ponorky už letos na jaře.

Severní Korea zřejmě vyvíjí nový typ ponorky, který bude schopen odpalovat balistické rakety. Spojené státy a jejich...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

V Británii a Itálii komplikuje sníh dopravu, Němci se obávají záplav

Sníh komplikuje dopravu také v Londýně (11. prosince 2017)

Evropu dál trápí rozmary počasí. V Německu po víkendovém přívalu sněhu hrozí v některých částech povodně. K normálu se...Najdete na iDNES.cz