David Cameron, předseda britských konzervativců při návštěvě Prahy, 30. května 2009.

David Cameron, předseda britských konzervativců při návštěvě Prahy, 30. května 2009. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Britští konzervativci se přes irské Ano svého referenda nevzdávají

  • 36
Irové dali Lisabonské smlouvě zelenou. Britští konzervativci se ale možnosti uspořádat vlastní referendum nevzdávají, napsaly The Times s odvoláním na stínového ministra zahraničí toryů Williama Haguea. Strana spoléhá na to, že český prezident Klaus ratifikaci pozdrží až do britských voleb, v nichž se čeká její vítězství. Otázkou ale je, co udělá v opačném případě.

"Irsko není konec ratifikačního procesu. Je to jen důležitá část," řekl Hague v souvislosti s pátečním referendem o lisabonské smlouvě a připomněl předpokládané zdržení v Česku.

Hovořil také o nedávném ručně psaném dopisu šéfa konzervativců Davida Camerona prezidentovi Václavu Klausovi, v němž uvedl, že toryové uspořádají referendum, pokud Češi vydrží a odloží ratifikaci na dobu po britských volbách.

"Požádal jsem ministerstvo zahraničí, aby připravilo návrh referenda, abych ho měl k dispozici hned po volbách," řekl Hague s tím, že datum případného hlasování by oznámil ještě v předvolební kampani. "Bylo by to v prvních měsících (po nástupu konzervativců k moci) a my bychom doporučili, aby smlouva byla odmítnuta."

Lisabonská smlouva prošla

Irové to ohlásili už po pár hodinách sčítání hlasů

Takový scénář by však platil, pokud by smlouva ještě nebyla někde ratifikována. Pokud však vedení Evropské unie přesvědčí Čechy, aby se podřídili a smlouva už vstoupí v platnost? zeptaly se The Times. "Ihned oznámíme, co uděláme," odpověděl Hague, ale neuvedl další podrobnosti. Řekl pouze, že nic nevylučuje, ani jiný typ referenda.

Vedení konzervativců, které přes veškeré výhrady je pro britské členství v EU, se vyhýbá konkrétní odpovědi ve snaze nepobouřit protievropské křídlo ve vlastní straně. Nicméně se očekává, že Hague a Cameron budou nuceni k přímější odpovědi na nadcházející výroční konferenci konzervativců příští týden v Manchesteru.

"Maggie je vedle Camerona eurofederalistkou" 

Plánům britských konzervativců se dnes věnuje také francouzský provládní deník Le Figaro. Také ten upozorňuje na fakt, že Cameron spoléhá na Klause. Jejich "destruktivní pakt" předpokládá, že Klaus s podpisem dokumentu opravdu počká do května nebo června příštího roku, aby měl Cameron čas uspořádat referendum v Británii, kde průzkumy veřejného mínění nenechávají nikoho na pochybách o tom, jak by hlasování dopadlo, píše Le Figaro.

Podle něj už nyní zbývá odpovědět pouze na to, zda Cameron, který slíbil torpédovat posílení jednoty EU, by jako premiér měl skutečně odvahu odstřelit "dvacet let evropských ambicí". "Tento scénář není zdaleka tak ztřeštěný, jak vypadá. V Bruselu z něj polévá studený pot," uvádí list.

Cameron poslal dopis Klausovi

Slibuje v něm britské referendum o Lisabonu

Cituje také výrok nejmenovaného francouzského činitele, že "vedle Camerona je Maggie Tchatcherová laskavou eurofederalistkou". Mezi bývalou britskou premiérkou, které se říkalo Železná lady, a Unií panovaly totiž velmi chladné vztahy.

Klaus podle Le Figaro ozřejmil tento komplot tím, že v Senátu podnítil další odvolání k ústavnímu soudu. Generální sekretář soudu Tomáš Langášek listu sdělil, že konečný verdikt mohou soudci vydat "za několik týdnů až za několik měsíců".

Václav Klaus při setkání s papežem.
K českému prezidentovi Václavu Klausovi se upírají zraky celé Unie

Po pátečním hlasování Irů v opakovaném referendu se předpokládá, že taktikou zemí EU bude zvyšovat tlak na Klause. "Jestliže si Klaus bude hrát na to, že všechno bude blokovat, přijdou následky," varoval podle listu francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Pierre Lellouche. "Jediný muž nemůže bránit vůli 500 milionů Evropanů," tvrdil.

Jedním z možných způsobů, jak narušit česko-britský začarovaný kruh, je zbavit Prahu jejího eurokomisaře, jak už naznačil bývalý český premiér Mirek Topolánek. Tento trest ale vyžaduje jednomyslný souhlas všech, tedy i Čechů. Ale i bez nich jej může odmítnout jmenovat Evropský parlament, uzavírá Le Figaro.

Tlak na Camerona

Podle průzkumu konzervativní organizace ConservativeHome.com čelí Cameron kvůli Evropě potenciální vzpouře. Průzkum mezi 2 025 členy strany ukázal, že 84 procent jich chce, aby vyhlásil referendum, i když "Lisabon" bude v době případného vítězství konzervativců ve volbách už platit. Na 39 procent konzervativců chce, aby Británie opustila EU, dalších 29 procent požaduje zásadní změny ve vztazích země s Bruselem. Pětina chce, aby Británie získala zpět některé pravomoci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video