Bývalý labouristický politik John Stonehouse (28. srpna 1975)

Bývalý labouristický politik John Stonehouse (28. srpna 1975) | foto: Profimedia.cz

Britský ministr pobíral od StB ročně tisíce liber, Železná lady to ututlala

  • 6
Britská ministerská předsedkyně Margaret Thatcherová před třiceti lety souhlasila s tím, že bývalý ministr John Stonehouse nebude vyšetřován kvůli obvinění ze špionáže pro československou tajnou službu. Vyplývá to z nyní odtajněných dokumentů ze zasedání v Downing street.

"Jsem si jistý, že pan Stonehouse byl československým špionem. Nemám však žádné důkazy, které bych mohl předložit porotě," řekl v říjnu 1980 ministr vnitra Sir Michael Havers ministerské předsedkyni.

Stonehouse v šedesátých letech působil jako ministr letectví, později stál v čele ministerstva technologií a šéfoval britské poště. V červenci 1969 na něj americkou tajnou službu po svém útěku na Západ upozornil československý špion Josef Frolík. Nebyl si ale stoprocentně jist, píše ve své knize The Defence of the Realm anglický historik Christopher Andrew.

Nahrál vlastní smrt a zmizel s milenkou

Britská kontrarozvědka Stonehouse poté konfrontovala, ale jeho přesvědčivé vystupování při výslechu ji vedlo k závěru, že podezření je chybné. Další osudy jediného britského ministra, o kterém víme, že ho naverbovaly tajné služby sovětského bloku, byly poněkud kuriózní.

V roce 1974 se pokusil uniknout před obchodními problémy a zinscenoval vlastní sebevraždu. Na mořské pláži zanechal své oblečení a pak se s milenkou vytratil do Austrálie. Policie ho však později vypátrala a bývalý ministr byl za podvody odsouzen k sedmiletému pobytu za mřížemi. Ve vězení podstoupil operaci srdce.

Bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová v roce 1988

Bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová v roce 1988

V roce 1980 další agent StB, který uprchl na Západ, poskytl Britům přesvědčivé informace, že Stonehouse byl opravdu českým agentem. Britům vyzradil, že Stonehouse byl na výplatní pásce StB přibližně od roku 1962 a od roku 1964, kdy se ujal křesla ministra letectví, zásoboval československou rozvědku informacemi o plánech britské vlády a technologických projektech. Za odměnu prý dostával více než pět tisíc liber ročně.

Thatcherová nechtěla aféru zbytečně vířit

Během setkání v Downing street v říjnu 1980 se ale ministr vnitra k novému výslechu Stonehouse stavěl zdráhavě. "Pokud bychom ho nyní opět vyslýchali a konfrontovali ho s novými důkazy, je velmi pravděpodobné, že by způsobil poprask a tvrdil by, že je pronásledován vládou," řekl podle listu The Guardian Havers Thatcherové. Ani MI5 si prý nemyslela, že by další vyšetřování mohlo přinést nějaký užitek.

Stonehouse tak o osm let později zemřel, aniž se informace o jeho výzvědné činnosti pro StB veřejně potvrdily. Nejnověji odtajněné dokumenty překonávají odhalení historika Christophera Andrewa, který soudil, že Stonehouse pracoval pro československou tajnou službu pouze jako poslanec britského parlamentu.

Britský historik Christopher Andrew, autor nové knihy o kontrarozvědce MI5

Britský historik Christopher Andrew, autor nové knihy o kontrarozvědce MI5

Až dosud tajné informace ze soukromých jednání britských politiků vypluly na veřejnost díky britskému zákonu, který umožňuje Národnímu archivu po uplynutí 30 let zveřejňovat poznámky z těchto setkání.

Britové díky nim mohli již loni nahlédnout do zákulisí vlády Železné lady, která se do sídla britských ministerských předsedů nastěhovala v roce 1979. Odtajněné materiály prozradily mimo jiné některé až rasistické názory konzervativní političky (čtěte Raději Poláky než Vietnamce, řekla kdysi Thatcherová).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video