Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Britský historik našel milou parašutisty Gabčíka

  21:13aktualizováno  13:29
Osmdesátiletá Lorna Coombesová dodnes vzpomíná, jak se dozvěděla o smrti svého milého – výsadkáře Josefa Gabčíka. "Matčina přítelkyně přinesla noviny a zeptala se: Nejsou to tihle Češi, co k vám chodili na čaj?" vypráví žena, kterou po dvouletém hledání vypátral britský badatel John Martin.

Bývalá přítelkyně Josefa Gabčíka

Českoslovenští parašutisté Josef Gabčík a Jan Kubiš zahynuli před 64 lety, poté co zlikvidovali zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

V neděli Lorna poprvé navštívila pražský kostel Cyrila a Metoděje – místo, kde její snoubenec s šesti dalšími parašutisty zahynul.

Historici sice věděli, že Josef Gabčík a Jan Kubiš měli v Británii vážnou známost s Lornou a Ednou Ellisonovými, ale netušili nic o okolnostech, za kterých se seznámili.

"Vracely jsme se s Ednou autobusem z kina. Mně bylo šestnáct a Edně čtrnáct. Vtom Jan Kubiš, který tam seděl na zídce, zaklepal na okénko a hodil nám oknem malý lísteček. Edna si ho přečetla a říká: ´Lorno, představ si, že ten mladík nás zítra odpoledne chce vidět. Je neděle – půjdeme?"

Děvčata pro jistotu ukázala lístek mamince a ona jim velkoryse řekla: "Jen běžte, ale buďte hodné holky a vraťte se mi do pěti hodin večer."

Na druhou schůzku s Kubišem už Lornu s Ednou doprovázela maminka. "Ne že by nám nevěřila, ale chtěla si Jana tak trochu oťuknout. A když jsme se setkali potřetí, tak se maminka Jana zeptala: "Autobus vám jede za hodinu a půl, nedáte si u nás šálek čaje? Kubiš kývl. Dodnes mám v živé paměti, jak se mu oči zalily slzami, když mu maminka řekla: ´Buďte u nás jako doma´."

Na prosbu, aby příště pozval i nějaké kamarády, ukázal Kubiš jejich fotografie. Dívky si vybraly toho nejhezčího, Josefa Gabčíka. Shodou okolností nejlepšího Kubišova přítele. "Že jsme si vybraly Josefa, byla náhoda. Chodili jsme spolu rok. Maminka oba parašutisty ´adoptovala´. Stali se součástí naší rodiny – měli u nás i pokoj," vzpomíná Lorna.

Josef jí utkvěl v paměti jako velmi pohledný a vtipný muž. Gabčíkovi bylo třicet a Lorně šestnáct. Badatele Jaroslava Čvančaru to ale neudivuje: "Byla válka. Lidé nevěděli, zda se dožijí zítřka. Žilo se jinak – daleko intenzivněji."

O tom, jaký úkol Gabčíka s Kubišem čeká, se parašutisté nezmínili před Lornou a Ednou ani slůvkem. "A pak nám najednou řekli, že se vrací do okupované vlasti, aby pomáhali organizovat odpor proti nacistům. Všichni jsme věděli o popravách českých vlastenců, o koncentračních táborech. To, že Josef s Janem zaútočili na tak nebezpečného nacistu, jakým Heydrich byl, v nás dodnes vyvolává velký obdiv," říká Lorna.

Parašutisté byli po atentátu obklíčeni stovkami vojáků wehrmachtu v kostele Cyrila a Metoděje a po celodenním boji se zastřelili. I dnes jsou vzpomínky na Josefa Gabčíka a Jana Kubiše pro Lornu velmi bolestné. Zejména když o nich v neděli hovořila v místě jejich posledního boje – kostele Cyrila a Metoděje.

"Utěšuje mne jen hrdost na ně, na to jak velmi stateční byli." Po válce se Lorna vdala, ale památku na Josefa nosí prý stále hluboko v srdci.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

I po několika hodinách stále stojí doprava na dálnici D1, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémové místo, a...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz