Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Malý Brit s nádorem je v Česku, o léčbě protonem rozhodnou až vyšetření

  9:28aktualizováno  19:31
Motolská nemocnice přijala odpoledne pětiletého Brita Ashyu Kinga. Rodiče ho do Česka přivezli kvůli léčbě rakoviny a chtějí ho léčit v pražském Protonovém centru. Onkologové dítě vyšetří a protony buď doporučí, nebo ne. Za léčbu v cizině rodiče museli bojovat, britské úřady je nejprve obvinily z toho, že dítě unesli.

Ashya King má nádor, kterému se odborně říká meduloblastom. Je to agresivní nemoc, která se vyskytuje u dětí zejména v mozku nebo v míše.

Letadlo, které Kingovi sehnali speciálně kvůli převozu syna, dosedlo na pražskou Ruzyni zhruba kolem jedné hodiny odpoledne. Přiletělo ze španělské Malagy. O hodinu později už sanitka zastavila před urgentním příjmem dětského oddělení motolské nemocnice v Praze 5.

Fotogalerie

V sanitě cestovalo dítě a jeho matka. Otec a právník, který má na dítě dohlížet z úřední moci, přijeli hned za sanitou v tmavém voze. „Je v pořádku,“ ujišťoval novináře otec krátce před tím, než chlapce na vozítkách zdravotníci převezli do útrob nemocnice.

Tam jej lékaři začali postupně vyšetřovat, aby zjistili stav nemoci a určili, zda bude nezbytná chemoterapie, či nikoliv.

„Příjem proběhl standardně se základním neurologickým vyšetřením. Až v úterý budeme mít výsledky zobrazovacích metod,“ řekl iDNES.cz ředitel Motola Miloslav Ludvík.

Část snímků lékařům dodá Protonové centrum Praha, kam chlapec dorazí v úterý ráno. Lékaři takto chtějí urychlit jeho vyšetřování a přípravu na případnou protonovou léčbu. Kromě magnetické rezonance nejspíš dítěti provedou i lumbální punkci, tedy odběr mozkomíšního moku. „Ve čtvrtek dopoledne bychom měli mít kompletní výsledky a konzilium řekne, zda protonová léčba ano, či ne,“ dodala mluvčí Motola Pavlína Danková.

Stav pacienta je vážný

Kvůli přijetí pacienta se ještě před jeho příletem sešlo lékařské konzilium. Po vstupním vyšetření jej přijali na oddělení intenzivní péče, kde s ním rodiče mohou být celý den.

„Stav chlapce je vážný,“ řekl na dopolední tiskové konferenci přednosta kliniky dětské hematologie nemocnice v Motole Jan Starý. „Na ranním konziliu jsme vyhodnotili, že hochův zdravotní stav umožňuje transport do České republiky na naše pracoviště a že plánovaná léčba z informací, které jsme dostali, by byla možná. Ale uvidíme, až dítě přijde k nám, jak to skutečně bude,“ doplnil.

Otec zveřejnil po příjezdu do Španělska video, kde je se svým synem:

Čeští lékaři jsou v kontaktu s britskými i španělskými kolegy, kteří chlapce léčili. „Máme určitou představu a srovnáme ji poté, co bude chlapec přijat na naší kliniku,“ uvedl přednosta.

Lékaři musí provést sérii vyšetření, protože od operace, kterou chlapec postoupil v Británii, uplynulo šest týdnů. Musí proto zjistit, jestli nádor zmizel, či jestli nemá metastázy do páteřního kanálu. Podle toho se bude odvíjet další léčba.

Meduloblastom a protonová léčba

Meduloblastom patří k nejzhoubnějším nádorům mozku u dětí. Má tendenci se šířit po nervové tkáni (například míchou a mozkem). 

V Česku lékaři se s touto diagnózou ročně léčí v Praze a Brně 15 až 20 dětí.

Nemoc lékaři léčí operací, radioterapií a chemoterapií. Standardem je léčba fotony. Protony ale u malých dětí dávají předpoklad, že mohou způsobit méně pozdních následků než fotony. „Protonová radioterapie je jedna z věcí, které se tváří, že toto dělá. Zatím se tak ale jen tváří, jednoznačné potvrzení chybí,“ řekl Jaroslav Štěrba, přednosta Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno, kde se meduloblastomy rovněž léčí.

„Šance na přežití je u této diagnózy 70 procent,“ uvedl Štěrba. O stejném procentu hovoří také lékaři ve FN Motol.

Rodiče chtějí léčbu protony, bez potíží to šlo jen v Praze

Chlapcovi rodiče se už dříve spojili s Protonovým centrem Praha s žádostí, zda by ho mohli léčit tam. Protonové centrum jim odpovědělo kladně a později jim nabídlo soukromé letadlo, které rodiče nevyužili, a zajistilo i převoz sanitou.

Otec malého pacienta Brett King se ještě v pondělí byl v centru podívat.

„V Anglii nikdo skutečně protonovou technologii nezná, a když není ona, není ani žádné protonové centrum,“ citovala ČTK Kinga. „Když jsem se díval na internetu, zjistil jsem, že protonová léčba je lepší než standardní ozařování,“ dodal.

King kontaktoval protonová centra ve Francii, Německu, Švýcarsku nebo Švédsku. Narazil tam ale na administrativní problémy. „Jediní, kdo bez těchto komplikací přímo odpověděli: Ano, můžeme vám pomoci, byli v České republice,“ řekl. Přínosem mediálního zájmu o příběh jeho syna je podle něj to, že se začalo o tomto způsobu léčby mluvit. „To si myslím, že se změnilo,“ řekl King.

Rodiče se i s chlapcem do pražského Protonového centra vrátí v úterý brzy ráno. Dítě tam podstoupí vyšetření na speciálně kalibrované magnetické rezonanci či lumbální punkci (odběr malého množství mozkomíšního moku). Centrum mu také začne vyrábět fixační masku (více o průběhu protonové léčby čtěte zde).

Pokud vše půjde podle plánu, na samotné ozařování by přišla řada za týden, tedy v pondělí 15. září. Trvalo by nejméně pět týdnů a dítě by při ní podstoupilo třicet ozařovacích dávek. To je ale scénář, kterému bude předcházet výrok lékařského konzilia.

„Podle dokumentace, kterou lékaři mají, tak si myslí, že proton ano. Ale až na základě rentgenových snímků a ověření jeho stavu může konzilium doporučit způsob léčby včetně možné chemoterapie. Lékaři vidí pacienta až teď,“ upřesnila mluvčí Motola Pavlína Danková.

Taťounová o rozhodnutí lékařů hovořila také, ale zároveň ale upozornila, že záleží také na rodičích, kde své dítě chtějí nechat léčit.

Ozařování potrvá zhruba pět týdnů

Komplikací při léčbě malého Ashyi může být vyznání rodičů, kteří se hlásí ke Svědkům Jehovovým. Lékaři zvažují, že v krajním případě by mohli chlapci podat krevní transfuzi, kterou jehovisté odmítají. „Neplánujeme tak intenzivní chemoterapii, aby byla transfuze nutná,“ uvedl však Starý.

Ředitel Motola Miroslav Ludvík poznamenal, že na začátku léčby musí rodiče podepsat informovaný souhlas. Pokud ho nepodepíší, tak nemocnice nemůže chlapce přijmout.

Financování léčby

Cena léčení podle ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka závisí na výkonech, které bude muset chlapec podstoupit.  "Není to vyžádaná léčba z britské strany," doplnil. K hrazení léčby Ludvík dodal, že existují tři možnosti. Buď rodiče Ashyi zaplatí léčbu v hotovosti Protonovému centru a to pak nemocnici náklady uhradí. Druhou možností je, že nemocnici dodatečně kontaktuje britská strana a léčba bude hrazena z evropského pojištění, nebo rodiče využijí novou evropskou směrnici o přeshraniční péči - tedy, že vše zaplatí a následně budou ve své zemi vymáhat proplacení účtu. Jen 30 dávek ozařování by mělo přijít v přepočtu na 1,8 milionu korun.

„Minulý týden jsme byli osloveni Protonovým centrem, které nás informovalo, že je v kontaktu s rodinou předmětného dítěte, a že rodině byla nabídnuta léčba v ČR v jejich centru. Vzhledem k tomu, že podle zákona má - li být dítě ozařováno, musí být hospitalizováno v dětské nemocnici, tak automaticky spadá do gesce naší dětské hematoonkologické kliniky,“ vysvětlil, proč bude chlapec léčen v motolské nemocnici. Samo Protonové centrum nemá lůžka, protože léčba v něm je ambulantní.

Léčbu zaplatí Kingovi, nemocnice s nimi už má smlouvu

V Česku se nyní vede spor o to, zda protonovou léčbu hradit z veřejných peněz, či nikoliv. Protony podle jejich zastánců mohou způsobit méně pozdních následků než standardní léčba fotony. „Efekt na nádor je stejný a není nejmenší důvod se domnívat, že by protony měly více a účinněji zasáhnout nádor, ale je předpoklad, že by měly ušetřit některé orgány, jako je srdce, štítná žláza oproti fotonům, které nelze tak přesně zacílit,“ domnívá se přednosta Motola Jan Starý.

Kdo léčbu zaplatí malému Ashyovi, zatím není jasné. Financování léčby zatím nebylo dořešeno, protože situace je podle Ludvíka „poněkud nestandardní“ a vše se děje ve zrychleném režimu. „Nejdůležitější je zájem dítěte, proto zatím otázky finanční neřešíme,“ sdělil novinářům.

Danková v podvečer doplnila, že sami rodiče se odpoledne o úhradu zajímali a nemocnice s nimi podepsala smlouvu. „S úhradou by neměl být žádný zádrhel, ale samozřejmě nikdo není schopen nyní vyčíslit, kolik léčba bude stát, protože zatím není jasný její průběh,“ dodala.

Manažerka centra Iva Taťounová uvedla, že s příběhem Ashyi je spojena vlna solidarity a s tím i darů na léčbu. „Kingovi hovořili vždy o tom, že si léčbu pokryjí z vlastních zdrojů. Co jsem zaregistrovala, tak peníze se sbírají po celém světě, takže s financováním léčby nebude žádný problém,“ sdělila pracovnice Protonového centra Praha.

Proč si rodiče vybrali právě Česko, zatím není úplně jasné. Roli však mohla hrát právě cena léčby, která jim mohla v Česku připadat přijatelnější než v Británii.

„Stanovisko evropské pracovní skupiny, jejíž jsem členem, je takové, že protonová radioterapie je možná v některých výjimečných případech. Podobné stanovisko mají Britové, které protony nepovažují za všelék, a proto také toho chlapce na ně neposlali,“ domnívá se Jaroslav Štěrba, který je přednostou ve Fakultní nemocnici Brno.

Rodiče stíhal Interpol za únos

Chlapce původně léčili v Británii, ale jeho rodiče Brett a Naghemeh Kingovi chtěli léčbu, kterou britské zdravotnictví nebylo s to nabídnout. Syna proto koncem srpna bez vědomí lékařů z nemocnice odvezli. Británie manžele podezírala ze zanedbání péče a vydala na ně zatykač.

Kingovy nakonec zadržela policie ve Španělsku, kam se prý rodina vydala proto, aby prodejem své rekreační nemovitosti získala peníze na speciální protonové léčení. Manželé skončili na několik dnů ve vazbě a Ashya v nemocnici v Malaze.

Rodiče byli na svobodu propuštěni poté, co britské úřady pod tlakem veřejného mínění stáhly mezinárodní zatykač. Kingovi se již v srpnu obrátili na pražské Protonové centrum, které souhlasilo s tím, že Ashyu přijme. Britský soud v pátek povolil převoz pětiletého Brita do České republiky.

Podívejte se na reportáž o protonové léčbě v Praze:

-

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Chlapec vběhl pod kamion, testování bodáků a vypískání Okamury

Pohotový řidič kamionu zachránil chlapci život

Nejsledovanější video uplynulého týdne na serveru iDNES.cz pochází z Norska. Malý chlapec tam vběhl pod kola...

Kotlíkové dotace získávají podvodníci ve velkém i na neexistující kotle

Kraj Vysočina v pondělí ráno zahájil příjem žádostí o kotlíkové dotace. Před...

Dotace na výměnu starých neekologických kotlů za nové lákají podvodníky. Ve středních Čechách jsou dva muži podezřelí z...

Každý kandidát jen jeden podpis. Rychetský by změnil volební zákon

Michal Horáček, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek při debatě...

Volební zákon by se měl změnit tak, aby vyloučil možnost dvojího výkladu v případě senátorských podpisů pod kandidaturu...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.