Kontroly cestujících na letišti v libanonském Bejrútu

Kontroly cestujících na letišti v libanonském Bejrútu | foto: Profimedia.cz

Britské aerolinky mohou cestujícím s příznaky prasečí chřipky zakázat let

  • 2
Zaměstnanci britských leteckých společností British Airways a Virgin Atlantic kontrolují při odbavování cestující, zda nemají příznaky takzvané prasečí chřipky. Mohou pasažérovi i zakázat vstup na palubu stroje.

Velká Británie má nejvíce případů nákazy virem A(H1N1) v Evropě a na strmý nárůst čísel už zareagovaly i letecké společnosti. British Airways instruovaly své zaměstnance, aby sledovali, zda cestující nemají symptomy prasečí chřipky.

V případě potřeby pak mají zavolat lékaře. Aerolinky pak mohou zabránit pasažérovi s podezřelými příznaky, aby do letadla nastoupil. Pomoci mu může jen potvrzení od jeho lékaře, že chřipku nemá.

Podobná opatření podle listu The Times zavedly i Virgin Atlantic. British Airways uvedly, že odmítly zatím "jen velmi malý počet cestujících".

Opatření ministerstva vystrašila těhotné matky

Podle představitele asociace britských lékařů Petera Holdena je však takový postup "naprostý nesmysl". "Takové lékařské potvrzení nemá ani cenu papíru, na kterém je napsáno," uvedl Holden s tím, že pasažér se může nakazit kdykoli mezi vydáním potvrzení a letištní kontrolou.

PRASEČÍ CHŘIPKA VE VELKÉ BRITÁNII

Na prasečí chřipku v Británii zemřelo zatím 29 lidí. Rychle přibývá nemocných, jejichž počet úřady minulý týden odhadly na 55 tisíc. Vláda také odhadla, že virus A(H1N1) by si mohl vyžádat v Británii během zimy až 65 tisíc obětí. Podle Světové zdravotnické organizace virus ve světě zatím usmrtil 430 lidí.

Zmatená opatření kvůli prasečí chřipce muselo vysvětlovat i britské ministerstvo zdravotnictví. Zdravotnická služba na své webové stránce uvedla, že by se těhotné ženy měly vyhýbat místům, kde je hodně lidí pohromadě.

Stejně tak dobročinná nadace pro matku a dítě s odvoláním na doporučení ministerstva zdravotnictví doporučila ženám, aby odložily početí na dobu po epidemii.

Ministr vnitra Alan Johnson takové doporučení označil za "přehnanou reakci". Ministr zdravotnictví Andy Burnham potvrdil, že lidé by měli zvážit cesty, které nejsou nezbytné, a návštěvu míst, kde je hodně lidí.

"Taková rada se týká především lidí, u nichž je větší riziko nákazy. Těhotné ženy do této skupiny samozřejmě patří," řekl Burnham, ale zdůraznil současně, že lidé by měli používat zdravý rozum a snažit se žít normálně.

Obavy kolem těhotných vyvolalo úmrtí devětatřicetileté Ruptary Miahové nakažené prasečí chřipkou, která zemřela v Londýně těsně po porodu. Doporučení ministerstva zdravotnictví pobouřilo těhotné ženy, které nemají na výběr a musejí každý den jezdit do práce přeplněným metrem.

PRASEČÍ CHŘIPKA OHROŽUJE EKONOMIKU

Ekonomové varují, že rozsáhlá epidemie by mohla přispět k ekonomické krizi. Podle organizace Ernst and Young´s Item Club by podle nejhoršího scénáře chřipka mohla přinést pokles o další tři procenta hrubého domácího produktu nad rámec poklesu 4,5 procenta, který vláda pro letošek předpokládá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video