Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Britská vláda odtajnila dokumenty o UFO. Létalo i nad stadionem Chelsea

  11:26aktualizováno  11:26
Má fotbalový klub Chelsea fanoušky i mezi mimozemšťany? Vyloučeno to zcela není. Mezi nově odtajněnými dokumenty o neidentifikovaných létajících objektech, které zveřejnilo britské ministerstvo obrany na internetu, je i hlášení o UFO nad stadionem londýnského klubu.

UFO nad Knutsfordem v hrabství Cheshire | foto: nationalarchives.gov.uk

Za posledních dvacet let byly podle ministerstva obrany spatřeny nad územím Británie tisíce UFO. Víc než šest tisíc stran zpráv z let 1994 až 2000 obsahujících svědectví o záhadných objektech ve vzduchu postupně zvěřeňuje ministerstvo obrany na webové stránce National Archives, kde budou měsíc ke stažení.

V případě stadionu Chelsea na Stamford Bridge nahlásil záhadný objekt policista 10. března 1999. Popsal, jak viděl jasná žlutá světla pohybující se neslyšně nad hřištěm, měnící se postupně v objekt s diamantovou strukturou.

Nacionále svědků a dalších osobní informace jsou v dokumentech většinou začerněny. Kromě popisu obsahují dokumenty i obrázky UFO, jak je namalovali svědci. Některým se podařilo jejich pozorování zachytit i na kameru. Jedno hlášení popisuje výskyt UFO i nad domem bývalého ministra vnitra Michaela Howarda.

Zveřejnění odtajněných dokumentů je pokračováním projektu, kdy britské ministerstvo obrany hodlá během tří let zveřejnit podstatnou část záznamů o UFO (viz předchozí článek o UFO).

Obrázek objektu, jak ho namaloval v roce 1993 pasažér letu z Londýna do Hongkongu

Obrázek objektu, jak ho namaloval v roce 1993 pasažér letu z Londýna do Hongkongu

V dokumentech nejsou jen zprávy o pozorováních od roku 1994. Nově zveřejněn byl i dopis někdejšího činitele ministerstva obrany Ralpha Noyese, v němž svědčí, jak na utajované projekci ministerstva v roce 1970 zhlédl film o UFO natočený letci RAF v roce 1956.

V dokumentech je rovněž zmínka o britském premiérovi ze 40. a 50. let Winstonu Churchillovi, jak se podivoval nad záhadnými "létajícími talíři" a požádal své ministry o důkladnou zprávu. V tehdejší odpovědi premiérovi bylo uvedeno, že jde buď o astronomický či meteorologický jev, nerozpoznání běžného letounu, optické či psychické iluze či o záměrnou mystifikaci.

Odtajněný dokument britského ministerstva obrany

Odtajněný dokument britského ministerstva obrany

Experti si od nově odtajněných dokumentů slibují, že ukáží, jak se představa UFO v průběhu let měnila v souvislosti ze změnou tvarů reálných či chystaných letadel. Zatímco zprávy z posledních let často popisují UFO jako velký, černý a trojúhelníkový objekt se světly na okrajích, předchozí zprávy ze 40. a 50. let hovořily spíše o talířích či discích.

"V roce 1950 se očekávalo, že vývoj technologie směřuje k oválnému vzdušnému plavidlu," řekl zpravodajskému serveru BBC David Clarke, autor publikací o UFO. "V období, které zahrnují nově zveřejněné dokumenty, už byly představy lidí ovlivněné novými revolučními letouny jako například americká špionážní letadla typu "stealth", zprávami o superutajovaném vývoji nadzvukového bombardéru Aurora, a tvary, které se objevily ve filmech typu Akta X či Den nezávislosti."

Jedna z ilustrací "superutajovaného letounu" Aurora

Jedna z ilustrací "superutajovaného letounu" Aurora

"Je nemožné dát to, o čem lidé čtou a co vidí v kinech, do přímé souvislosti s jejich pozorováním, ale vývoj zpráv o UFO naznačuje, že lidé mohou být nejnovějším technologickým pokrokem ovlivněni," dodal Clarke.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

KOMENTÁŘ: Trumpem zmítají jeho poradci, perou se o vliv na prezidenta

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě (10. ledna...

Donald Trump za několik dní uzavře první rok v prezidentském úřadu. Ukázal v něm, že je v mnoha ohledech nečitelným...

Žádnou armádu v Sýrii nestavíme. Jen pomůžeme místním, tvrdí Američané

Bojovníci arabsko-kurdské koalice SDF v Rakká (16. října 2017)

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson popřel informace, že Spojené státy na severu Sýrie sestavují vojenskou...

Historické poprvé. Papež oddal na palubě letadla letušku a stevarda

Devětatřicetiletá Paula Podestová a jedenačtyřicetiletý Carlos Ciuffard si...

Papež František cestou na sever Chile oddal v letadle letušku a stevarda, kteří ho od začátku týdne doprovázejí při...

Najdete na iDNES.cz