Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Britové zablokovali zákon o referendu o setrvání země v EU

  • 158
Britská Sněmovna lordů zdržovací taktikou zablokovala zákon o referendu o setrvání země v Evropské unii. Členové sněmovny zastavili projednávání návrhu zákona ve výboru, takže již nebude dost času na to, aby prošel všemi potřebnými legislativními fázemi.

Premiér David Cameron nicméně po zániku návrhu zákona zdůraznil, že jeho slib referenda v roce 2017 nadále platí, uvedla britská média.

Cameron pod tlakem sílící Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) a části své Konzervativní strany loni slíbil referendum do konce roku 2017, pokud příští rok vyhraje parlamentní volby. K hlasování chce předložit výsledek jednání s Bruselem, v jehož rámci chce po volbách získat zpět některé pravomoci a dosáhnout reforem EU.

Se zákonem o referendu poté přišel i konzervativní poslanec James Wharton a Cameronův kabinet jeho návrh podpořil. I kdyby příští volby na jaře 2015 vyhrála opozice, se schváleným zákonem by se jí hůře od referenda ustupovalo.

Whartonův zákon prošel Dolní sněmovnou již v listopadu. Ve Sněmovně lordů ale narazil na odpor labouristů a liberálních demokratů. Během projednávání jej doplnili řadou dodatků - například požadavkem, aby vláda před vypsáním referenda analyzovala dopady odchodu z Evropské unie. Stejně tak Sněmovna lordů požadovala jiné znění otázky v referendu.

Poměrem hlasů 180 ku 150 pak lordi předčasně zastavili projednávání návrhu ve výboru. Nebude již tak dost času, aby zákon prošel i s dodatky v obou komorách všemi nezbytnými fázemi do konce jarního zasedání parlamentu v květnu.

Cameron při tiskové konferenci s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem řekl, že "ať návrh zákona uspěje nebo ne... nemá to žádný vliv na můj slib referenda o setrvání v EU".

"Vzhledem k tomu, že labouristé a liberální demokraté zlikvidovali Whartonův zákon, cestou, jak zaručit referendum, je volit v parlamentních volbách konzervativce," oznámil na twitteru Cameron po zániku návrhu ve Sněmovně lordů.

Zdroje z Downing Street řekly televizi Sky News, že Cameron se bude zřejmě snažit návrh zákona o referendu předložit znovu na příštím zasedání parlamentu, aby byl schválen do voleb plánovaných na jaro příštího roku. Televize ale připomíná, že by takový návrh opět zřejmě ztroskotal v horní komoře parlamentu.

Ožehavé téma

Proti referendu je v obou komorách většina opozičních labouristů, hrstka konzervativců a liberální demokraté, kteří jsou sice ve vládní koalici s toryi, ale současně jsou nejvíce proevropskou stranou v Británii.

Evropa je ožehavým tématem především právě pro konzervativce, kteří jsou v tomto směru hluboce rozděleni. Přístup k evropské integraci vedl i k pádu předcházející konzervativní vlády v roce 1997.

Cameron utrpěl v tomto směru další nezdar, když Hollande uvedl, že Francie nepodporuje změny smluv Evropské unie. Cameron a další konzervativní ministři předpokládali, že kvůli reformám zaváděným po dluhové krizi eurozóny bude potřeba změnit smlouvy EU a Británie toho využije k prosazení svých požadavků. Výsledek takových jednání by pak měl být předložen k referendu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video