Britská královna Alžběta II.

Britská královna Alžběta II. | foto: AP

Britská královna měla jadernému útoku SSSR uniknout v plovoucím bunkru

  • 55
Nově odtajněné dokumenty odhalují, jak se měla britská královna chránit před útokem sovětských jaderných hlavic. Nouzový plán ji přikazoval utéct na plovoucí bunkr, který se měl před radary skrývat ve skotských zátokách.

Důsledně propracovaný válečný plán v dobách studené války počítal s tím, že královna uteče se svým manželem - vévodou z Edinburghu a ministrem vnitra na lodi Britannia.

Společně se měli plavit do zátok v severozápadním Skotsku a v noci měnit místa. Místní hory by totiž plovoucí bunkr spolehlivě skryly před sovětskými radary.

Ministři válečného kabinetu by se mezitím ukrývali na zcela jiném místě. Původně se uvažovalo, že by zemi řídili z bunkru, který nesl označení Turnstile poblíž města Bath v jihozápadní Anglii.

Ministři se měli ukrývat po celé zemi

Podle profesora Hennessyho z Londýnské univerzity ale byl poblíž místa spatřen ruský námořní atašé a to zcela změnilo plány. Britové se totiž obávali, že někdo tajný úkryt vyzradil.

Podle takzvaného python system z konce šedesátých let se tak nejdůležitější členové kabinetu měli skrývat na různých místech po celé Velké Británii. "Královna musela být oddělena, protože pouze ona může jmenovat nového ministerského předsedu," řekl profesor Hennessy BBC. Zároveň by spolu s ministrem vnitra mohla sestavit celou vládu.

Hennessy nová fakta o válečných opatřeních zveřejnil ve své knize The Secret State. Zároveň ale podle listu The Daily Telegraph píše, že se plány netýkají jen minulosti. Podobné plány prý vznikly i po teroristických útocích 11. září 2001 na New York a Washington.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video