Britští vojáci v Afghánistánu dostávají přednostně uniformy s novým maskovacím...

Britští vojáci v Afghánistánu dostávají přednostně uniformy s novým maskovacím vzorem. | foto: Britské ministerstvo obrany

Britská armáda propustila vojáky e-mailem, omluvil se jim ministr

  • 5
Britský ministr obrany Liam Fox uklidňoval rozhořčené vojáky, kteří dostali e-mailem zprávu, aby si hledali novou práci. Velení armády uvedlo, že šlo o administrativní chybu. To se nesmí opakovat, reagoval šéf resortu.

E-mailovou zprávu o propuštění obdrželo 38 vojáků v úterý. Jde většinou o starší praporčíky, kteří mají odslouženo nejméně 22 let a nyní pracují v armádě na jednoroční kontrakty. O jejich prodloužení armáda rozhoduje pravidelně počátkem roku.

Tentokrát však dostali pouze elektronický vzkaz, že za 12 měsíců bude jejich kontrakt ukončen kvůli úsporám v armádním rozpočtu a že by proto měli začít plánovat svou budoucnost.

"Jsem rozhořčený. Tohle není způsob, jak zacházet s příslušníky našich ozbrojených sil," prohlásil ministr Fox s tím, že chce vědět, kdo za to může a jaká opatření je nutné zavést, aby se už podobné nepříjemnosti neopakovaly.

Velení armády ve veřejné omluvě konstatovalo, že "šlo o administrativní chybu" personálního střediska. Podle zavedených pravidel měli vojáci informaci o dalším neprodloužení smluv dostat při osobní schůzce a až pak jim personální středisko mělo poslat doporučení, rady a nabídky pomoci pro období po skončení služby. "Bohužel to bylo obráceně," uvedl náměstek pro ozbrojené síly Nick Harvey.

Někteří z "propuštěných" mají za sebou i několik nasazení v bojových operacích. Jednoho z vojáků podle britského tisku zastihl e-mail přímo na misi v Afghánistánu.

Celá záležitost byla tento týden jedním z hlavních témat na britské politické scéně a dostala se i na půdu parlamentu. Na hlavu ministra obrany Liama Foxe se okamžitě snesla vlna kritiky opozičních labouristů. "Propustit kohokoli e-mailem je chyba a udělat to v případě našich vojáků je zcela neospravedlnitelné," řekl například stínový ministr obrany Jim Murphy.

Krize donutila britské ministerstvo obrany šetřit na všech frontách. Rozpočet obrany ve výši 36,9 miliardy liber za čtyři roky klesl o 8 procent. Armáda podle nové strategické revize propustí až 42 tisíc lidí a vyřadí stovky letounů, tanků i válečných plavidel včetně dosavadní vlajkové letadlové lodi Ark Royal.

Britské armádní škrty

Celkem odejde až 42 tisíc lidí. Z pozemních sil 7 tisíc vojáků, z námořnictva 5 tisíc, z letectva také 5 tisíc a ještě zhruba 25 tisíc civilistů, které armáda zaměstnává. Propuštěna bude například čtvrtina, zhruba 100, kadetů vojenského letectva těsně před tím, než dokončí pilotní výcvik.

Námořnictvo přijde o několik válečných lodí, včetně dosavadní vlajkové letadlové lodi Ark Royal. Zřejmě skončí i další letadlová loď Illustrious, čtyři fregaty a výsadková loď třídy Bay.

Pozemní síly sníží počet tanků Challenger 2 o 40 procent a těžké dělostřelectvo se zmenší o 35 procent. Vyřazeno by mělo být až 200 tanků. Do roku 2020 dojde také na rušení britských posádek v Německu.

Vzdušné síly přijdou o transportní letouny C-130 Hercules, sledovací letouny Sentinel, Tornado GR4 a Harrier. Z výzbroje zmizí do 3 let i přepravní stroje VC-10 a tankery TriStar. Do služby se vůbec nedostane nová verze připravovaného průzkumného letounu Nimrod.

, natoaktual.cz

Video