Britští historici a nadšenci do armádní techniky slaví. Ze dna kanálu La Manche

Britští historici a nadšenci do armádní techniky slaví. Ze dna kanálu La Manche se jim podařilo vyzvednout jediný zachovalý exemplář slavného německého bombardéru Dornier Do 17 (10. června) | foto: Reuters

Britové oživili historii, ze dna La Manche vyzvedli německý bombardér

  • 35
Britští historici a nadšenci do armádní techniky slaví. Ze dna kanálu La Manche se jim podařilo vyzvednout jediný zachovalý exemplář slavného německého bombardéru Dornier Do 17. Letoun nyní čekají dva roky restaurování, následně bude umístěn v muzeu letectví v Londýně.

O vyzvednutí letounu Dornier Do 17 se Britové poprvé pokusili už 2. června. Tehdy jim však nepřálo počasí a rozbouřené moře. Po 40 minutách své snahy vzdali a rozhodli se vyčkat na lepší povětrnostní podmínky. Ty meteorologové předpovídali na 10. června odpoledne. A právě tento den se zapíše do britských dějin. Výzkumnému týmu se totiž letoun podařilo úspěšně vyzvednout. Podle odborníků se jedná o největší úspěšnou akci tohoto druhu provedenou v britských vodách.

Letoun na dně kanálu La Manche nedaleko hrabství Kent objevili potápěči už v roce 2008. Odpočíval v hloubce pouhých 15 metrů. Unikátní nález se okamžitě dostal do hledáčku muzea Britského královského letectva. To, ve spolupráci s organizací Wessex Archeology, celou oblast důkladně prozkoumalo pomocí sonarů a následně tajemný letoun identifikovalo.

Jednalo se o jediný známý dochovaný exemplář německého letounu Dornier Do 17, který se zde zřítil během 2. světové války při slavné Bitvě o Anglii. Jedná ze zřejmě o stroj s označením 5K-AR, který byl nad Británií sestřelen 26. srpna 1940. Podle historických záznamů na palubě letadla zahynuli dva ze čtyř členů posádky. Zbylí dva, včetně pilota, byli zadrženi a stali se válečnými zajatci.

Bombardovací a průzkumný letoun Dornier Do 17 tvořil během takzvané bleskové války základ vzdušných sil německé Luftwaffe. Původně jej konstruktéři navrhli jako dopravní letoun, ale společnost Lufthansa ho odmítla kvůli příliš úzkému trupu, díky kterému si stroj později vysloužil přezdívku "létající tužka". Následně pak byl předělán na bombardér. Vrchol jeho nasazení se datuje právě k Bitvě o Británii, pak už uvolnil místo modernějším strojům Junkers Ju 88.

Překvapivě zachovalý stroj přežil 70 let pod vodou

Experti a historici s úžasem prohlašovali, že je překvapilo, jak moc zachovalý stroj i přes svůj sedmdesát let dlouhý odpočinek na dně moře je. Nedotčena dokonce byla i kola podvozku, ve kterých zůstal původní vzduch. "Objevení, vyzvednutí a zrestaurování letounu považuji za věc britské i mezinárodní důležitosti," uvedl pro BBC ředitel muzea Britského královského letectva Peter Dye.

S vyzvednutím letounu se rozhodl pomoct britský Národní památkový fond, který do nákladného projektu investoval 345 tisíc liber (asi deset milionů korun). Původní plány počítaly s použitím speciálně zkonstruovaného rámu instalovaného kolem vraku letounu. Pomocí něj pak měl být stroj vyzvednut. Tato metoda se však ukázala jako příliš nákladná, původní rozpočet převyšovala téměř dvakrát.

Historici tak přistoupil k jiné variantě a rozhodli se zvedací mechanismus přikotvit k samotnému letounu. Po pečlivém průzkumu stanovili několik nejpevnějších bodů, do kterých instalovali kotvící lana. Cílem bylo vyzvednutí stroje v celku. Tento přístup je podle názoru odborníků poměrně neobvyklým. U podobně velkých vraků se běžně přistoupí k jejich rozebrání a vyzvednutí po kusech, píše server independent.co.uk.

Do muzea se letoun podívá až za dva roky

Po třech letech od spuštění náročného projektu vyzvednutí Dornieru mohou nyní britští nadšenci do historie jásat. Než však vzácný historický stroj spatří na vlastní oči, budou si muset počkat celé dva roky. Samotné vysvobození letounu z hlubin kanálu La Manche totiž je teprve začátkem.

Stroj nyní absolvuje dvouleté náročné restaurování v prostorách muzea Britského královského letectva v Cosfordu. V první fázi bude letoun uložen do obřích hydratačních tunelů a následně ho pak restaurátoři ponoří do roztoku kyseliny citronové a hydroxidu sodného, čímž chtějí zabránit korozi.

Po ukončení procesu restaurace bude Dornier vystaven v leteckém muzeu v Londýně, kde bude zabírat významné místo vedle britského bombardéru sestřeleného v Bitvě o Anglii.

Podívejte se, jak německý bombardér odpočíval na dně kanálu La Manche.

3. května 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video