Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Britové vyhazují studenty i z drahých škol

  7:00aktualizováno  7:00
Britské vysoké školy lákají mnoho českých studentů. Jsou kvalitní, náročné a poslední dobou i cenově dostupné. Od studentů se nevyžaduje memorování, ale spíše úvahy prokazující porozumění a vlastní názor. Ovšem pozor, i z drahé školy vás mohou vyhodit.
Placení školného neznamená, že si školu jen odsedíte. Ilustrační foto

Placení školného neznamená, že si školu jen odsedíte. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Mnozí Češi stále očekávají, že pokud se na škole platí školné, tak je školu snadné absolvovat, neboť je prostě nevyhodí. Opak je pravdou, alespoň co se Velké Británie týče," říká Jiří, který studoval v Bristolu. 

Přiznává, že byl překvapen, jak moc je studium náročné. Pro britské školství je typické, že nevytváří všeobecně vzdělané absolventy, ale spíše úzce specializované odborníky. Zvolíte si obor (či dva) a ten prostudujete do hloubky. To se praktikuje v podstatě již od 16 let.

Jiří se také ve svém studiu úzce specializuje pouze na předmět mezinárodní právo. "Máme sice i jiné volitelné předměty, ale na ty není kladen takový důraz. Nejdůležitější je získat kredity za testy z hlavních modulů."

V Británii si studenti nevybírají školu podle místa bydliště, ale podle zvuku univerzity. Alistair Samuelson, studoval inženýrství na Magdalene College v Cambridge.

"Výběr prestižní univerzity se mi vyplatil. Oceňuji možnosti, které mi tamější studium nabízelo. Mohl jsem se setkat s mnoha známými lidmi a být od nich dokonce vyučován. Jeden z mých tutorů byl internetový multimilionář! Dobré bylo, že jsme byli v seminářích po malých skupinách."

Z českého pohledu může být také lákavé, že se téměř vůbec nezkouší ústně. Důvodem je snaha o co největší objektivitu ve známkování. Veškeré eseje a testy jsou opravovány anonymně.

Školné pro Čechy okolo 50 000 Kč ročně
Velká Británie je jednou ze zemí EU, která nevyžaduje přechodnou dobu pro nové členské státy. Na většině vysokých škol ve Velké Británii jsou proto naši studenti považováni za "domácí" a platí nižší školné než před vstupem do EU. Roční školné v průměru vyjde na 1000 - 1500 liber.

Za nabízenou kvalitu to není špatná cena. Jako Čech se můžete přihlásit bez omezení na jakoukoli tamní střední či vysokou školu. Musíte však mít složenou maturitní zkoušku a zkoušku IELTS, která je vstupní branou jak na britské, australské, novozélandské a kanadské univerzity, tak i na střední a odborné školy.

Všichni kandidáti jsou zkoušeni z poslechu, čtení, psaní a mluvení. Testy probíhají každý týden, avšak pozor - zkoušky jsou až na dva měsíce dopředu vyprodány.

Student musí pochopitelně projít standardním přijímacím řízením (často jen pohovor) a pokud bude přijat, budou mu poskytnuty zcela stejné podmínky jako studentovi britskému. Měl by mít stejný nárok na sociální zabezpečení, na získání ubytování (koleje, internáty) či udělení stipendií.

Dosažené vzdělání bude mít plnohodnotnou platnost ve všech zemích EU. Do prvního ročníku se student hlásí prostřednictvím organizace UCAS (Universities and Colleges Admissions Service), která vyplněné přihlášky spolu s dalšími dokumenty rozesílá na jednotlivé univerzity.

Uzávěrka přihlášek je od 1. září do 15. prosince na následující akademický rok (přihlášku si můžete podat maximálně na šest univerzit). Nejjednodušší je asi elektronické přihlašování.

Vedle školného musí student ve Velké Británii čelit extrémně vysokým životním nákladům, především na ubytování, dopravu a další služby, proto mnohým dělá finanční stránka starosti.  

V tom případě je možné obrátit se na British Council, který podává velmi podrobné informace o stipendiích. Částečné nebo plné stipendium mohou udělit jednotlivé univerzity.

Školné pro zahraničního studenta se liší podle stupně a oboru studia, podrobné informace o školném a životních nákladech najdete ZDE.

Na jazykovou školu
Mnoho českých studentů jezdí do Velké Británie na jazykové kurzy. Jejich nevýhodou je, že vyžadují velkou počáteční investici a je těžké (ne-li nemožné) na ně sehnat grant.

Ovšem díky dostatku volného času při studiu (výuka je okolo 15 hodin týdně) si na ně můžete postupně vydělat. Vysoké školné většinou koresponduje s kvalitou výuky, proto není moudré snažit se ušetřit za každou cenu.

Nejlevnější kurzy stojí ročně už od 350 liber. Standardní školné je od 550 do 750 liber. Nejkvalitnější školy, které se mohou pochlubit akreditací British Council, stojí od 900 do 2000 liber.

Jsou pravidelně ze strany British Councilu kontrolovány, proto musí dodržovat určitý počet studentů ve třídě, kvalitu a pestrost výuky. Na všech jazykových školách potkáte převážně studenty z východní Evropy, Asie a Jižní Ameriky. Na webové adrese www.hotcourses.com najdete databázi všech jazykových škol ve Velké Británii.

Informace o britských univerzitách

www.hero.ac.uk
 www.prospects.ac.uk
 www.ucas.ac.uk
 www.edexcel.org.uk
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Aplikace by mohly nahradit taxametry. Taxikáři proti tomu protestovali

Demonstrace taxikářů před ministerstvem dopravy (24. 11. 2017)

Taxikáři v pátek protestovali před budovou ministerstva dopravy v centru Prahy, kde jednala pracovní skupina, která...

Pospíšil míří do čela TOP 09. Kalousek říká, že nebude nástupci škodit

Miroslav Kalousek, končící předseda TOP 09, a europoslanec Jiří Pospíšil, který...

Miroslav Kalousek končí v čele TOP 09. Strana, kterou založil spolu s Karlem Schwarzenbergem, si po propadu ve volbách...

Stát slíbil, že přidá. Na karlovarské Císařské lázně pošle 250 milionů

Karlovarské Císařské lázně.

O 150 milionů více než se dosud předpokládalo by měl dát stát na opravu Císařských lázní. Karlovarský kraj, kterému...Najdete na iDNES.cz