Mezi nejpostiženější britská města patřilo Coventry. Bomby zasáhly i místní katedrálu

Mezi nejpostiženější britská města patřilo Coventry. Bomby zasáhly i místní katedrálu | foto: Profimedia.cz

Britové vrátí peníze, jimiž hojili šrámy od Hitlera

  • 23
Šedesát let starý válečný dluh Velké Británie konečně zmizí. Britové v pátek vrátí USA a Kanadě poslední peníze, které si od nich půjčili ke konci druhé světové války. Splacená částka dělá dohromady 9,5 miliardy dolarů. Peníze pomohly hlavně při obnově poválečného hospodářství.

"Tento týden konečně splníme své závazky ke Spojeným státům a Kanadě za podporu, kterou nám poskytli před šedesáti lety. Byla to zásadní pomoc, která Británii pomohla porazit nacistické Německo a zajistit mír a prosperitu v poválečném období," řekl The Times britský ministr financí Ed Balls.

Britové si od USA a Kanady půjčili v závěru války. Ze Spojených států v roce 1945 přišlo 4,33 miliardy dolarů, z Kanady o rok později 1,25 miliardy. Peníze Britům výrazně pomohly. Maynard Keynes, který v USA půjčku vyjednávala, varoval, že ostrovům by jinak hrozil "finanční Dunkerque". Narážel tak na jednu z nejznámějších bitev druhé světové války.

Splácení dluhu začalo pět let po válce a bylo rozpočteno na padesát let. V souladu se smlouvou Britové splátku šestkrát odložili. Spojencům nakonec vrátí dohromady 9,5 miliardy, z toho 7,5 Spojeným státům.

Poslední splátka plánovaná na tento týden má dělat 106 milionů dolarů. Kanada z nich uvidí 22,7 milionů.

The Times upozorňují, že zatímco dluhy z druhé světové války jsou vyřešené, za první světovou válku dluží Británie miliardy liber a jiné země zase dluží jí. Na válečné dluhy ale bylo v roce 1934 v souvislosti s velkou hospodářskou krizí vyhlášeno moratorium.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue