Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Britové vědí, jak se žilo římským vojákům

  15:43aktualizováno  15:43
Britští archeologové našli u nynějšího města Carlisle v severozápadní Anglii zbytky tří římských vojenských táborů. "Tyto vykopávky znamenají významný příspěvek k našemu poznání Římské říše," zdůrazňuje archeolog David Miles pracující pro sdružení English Heritage, které se o vykopávky zasloužilo. Řada nalezených věcí je nyní k vidění na hradě nad městem.

"Takové senzační nálezy mezinárodního významu, jaké jsme zde odhalili, umožňují jedinečný pohled do denního života běžného obyvatele římského vojenského tábora mezi lety 72 až 400 našeho letopočtu," doplňuje i Malcolm Cooper z English Heritage.

Mezi věcmi badatelé našli i dokonale vypracovaná brnění či jemné šperky. Nalezla se i dovezená tuňáková pasta. To dokládá, že římští vojáci i jejich rodiny, které je před dvěma tisíci lety doprovodily na studenou severozápadní hranici říše, si nežili špatně. Mezi vykopanými předměty se totiž objevily i zcela luxusní věci.

Luxus i vybrané delikatesy
Našel se například hliněný džbán na uskladnění potravin i s netknutým obsahem. Jak říká dobře zachovalá visačka, uvnitř je exotická směs tvořená masem z
tuňáka, datlí, medu, vinného octa, koření a jemných bylin. Jde o lahůdku, kterou římští důstojníci milovali zejména s vejci vařenými natvrdo. Směs byla nejpravděpodobněji dovezena od nynějšího španělského přístavu Cádiz, který byl tehdy proslulý uměním zpracování tuňáčího masa.

V místě se rovněž nacházelo velké množství různých zvířecích kostí, což usnadňuje rekonstrukci jídelníčku. Obyvatelé posádky jedli ovce, dobytek, prasata, jeleny a ptáky. Jako koření obvykle posloužil koriandr a také kopr.

"Můžeme se seznámit nejen s tím, jak se zdejší vojáci stavěli k vojenským povinnostem, ale i s tím, jak trávili čas, když byli mimo službu na frontové linii," dodává Malcolm Cooper.

Archeologové rovněž vykopali velmi dobře zachované brnění, podobné těm, které používali gladiátoři. Do oblasti nynějšího Carlisle se zřejmě dostalo prostřednictvím vojáků, kteří bojovali v pásmu současného severozápadního Rumunska proti Dákům.

Při vykopávkách byl objeven i hrací stolek, který asi sloužil ke hře obdobné dnešním šachům. Další nálezy, včetně šperků, zřejmě patřily ženě některého z velitelů.

Badatelům se také z vykopávek podařilo složit slušnou kolekci mincí zahrnujících období od roku 70 našeho letopočtu zhruba do čtvrtého století. V zemi kromě toho zůstaly i zbytky důmyslného dřevěného vodovodního řadu a kanalizace.

Archeologické vykopávky odhalily, že v místě se postupně nacházely tři římské vojenské tábory. První dva byly vybudované z hrubých klád, poslední už byl postaven z kamenů. Odborníci byli nadšení zejména nálezem objektu "principia", v němž bylo velitelství posádky. Tam si vojáci chodili nejen pro denní rozkazy a tresty, ale i pro žold.

Pevnost Carlisle
Římané pravděpodobně první dřevěnou pevnost u Carlisle vybudovali v letech 72 a 73 našeho letopočtu jako součást obranného systému. Později byl nahrazen dalším, rovněž dřevěným. První pevnost byla rozebrána a spálena asi kolem roku 105, druhá asi v roce 150. Někdy po roce 200 byla vztyčena poslední, kamenná pevnost, která sloužila až do konce římské vlády nad oblastí kolem roku 400.

Podle vědců pomůže nález římského tábora k objasnění dějin města Luguvalium - současného Carlisle, jež kolem pevnosti vyrostlo.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

Palestinská rodina zavraždila příbuzného, podle Hamasu donášel Izraeli

Ilustrační snímek

Členové vlivné palestinské rodiny zavraždili jednoho ze svých členů na doporučení militantní organizace Hamas....

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Najdete na iDNES.cz