Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Britové trnou: školník vypovídá o vraždách

  0:01aktualizováno  0:01
Každý den tomu britské noviny věnují několik článků. Příběh o tom, jak školník zavraždil dvě důvěřivé žačky na maloměstě - ze stejné školy, kde pracoval - je hrozivým čtením i pro otrlé povahy. Vše začalo v srpnu loňského roku v Sohamu, městečku nedaleko Cambridge.

Zdejší úhledné domy svědčí o spořádaném rodinném životě, v němž děti mohou důvěřovat svým sousedům a bez doprovodu rodičů vyrazit v neděli odpoledne na procházku.

Taková byla scenerie o prázdninách v neděli 4. srpna 2002, kdy dvě desetileté spolužačky, blondýnka Holly Wellsová a tmavovlasá Jessica Chapmanová, vyrazily po rodinném pikniku s grilováním do městečka, aby se pochlubily sousedům svým stejným oblečením: obě měly nová trička v červené barvě klubu Manchester United, se jménem Beckham a číslem 7 vytištěným na zádech.

Toho odpoledne byly dívky zachyceny kamerami na parkovišti sohamského supermarketu a také byly viděny u sportoviště poblíž školy.

To vše se zjistilo až později když Wellsovi a Chapmanovi mezi sebou k večeru horečně telefonovali a snažili se zjistit, zda se děti nevrátily do jednoho z domovů.

Přivolaná policie prohlížela všemožná zákoutí školy, přilehlé budovy a vyslýchala každého, kdo šel toho odpoledne po ulici. Sousedé a dobrovolníci z okolí v rojích pročesávali pole a křoviny. Marně.

Noviny sledovaly denně vývoj událostí: rozhlasovou výzvu Davida Beckhama k Holly a Jessice, aby se vrátily domů, bohoslužby v místním kostele za návrat holčiček, kterých se zúčastnil celý Soham, interview s obyvateli.

V novinách se znovu a znovu objevovala chlapecká tvář školníka Iana Huntleyho, kterého novináři pokládali takřka za člena pátracího týmu. Huntley dosvědčil, že mluvil toho odpoledne s Holly a Jessikou, které se zastavily před jeho domem, kde sušil po koupeli svého psa.

Huntleyho melancholický pohled a celé vystupování se zdálo odpovídat jeho úloze starostlivého souseda, zvláště když otci Holly Kevinovi přál, aby vše dobře dopadlo.

Huntley žil se svou partnerkou Maxine Carrovou v malém domku ve školním areálu. Maxine byla až do konce uplynulého školního roku zaměstnána jako pomocná učitelka ve třídě, do níž dívky chodily, a Holly jí poslala na rozloučenou pozdrav, v němž litovala učitelčina odchodu.

Maxine policii dosvědčila, že byla nahoře v koupelně, když Huntley mluvil u dveří s Holly a Jessikou.

Konečně po dvou týdnech náhodný chodec odkryl napůl spálené ostatky Holly a Jessiky ve škarpě u cesty vedoucí k nepoužívanému letišti asi 15 km od Sohamu. Téhož dne policie zatkla Huntleyho a Carrovou.

Huntley byl obžalován z dvojnásobné vraždy a Carrová z falešného svědectví. Konečně letos 3. listopadu Huntley stanul před porotou londýnského trestního soudu. Porotci byli varováni, že řízení bude dlouhé, ale Huntley všechny překvapil: důkazy proti němu byly tak silné, že se k podílu na smrti dívek přihlásil.

Vraždu však zapírá. V Huntleyho verzi Holly krvácela z nosu a Huntley ji vzal nahoru do koupelny, aby tam krvácení zastavil, Holly si sedla na kraj vany plné vody a "nešťastnou náhodou" sklouzla pod vodu a už se nepohnula. Její přítelkyně Jessica začala křičet: "Vy jste ji tam strčil!" Aby ji Huntley umlčel, přikryl jí ústa rukou.

Při křížovém výslechu tvrdil, že Holly zemřela nešťastnou náhodou, smrt Jessiky však způsobil sám. "Nikdy jsem nepomýšlel na vraždu," dodal.

Maxine Carrová změnila výpověď a připravila Huntleyho o alibi: v době vraždy nebyla v koupelně, ale 200 km odsud v Grimby na návštěvě.

Původně Huntleyho nepodezírala, i když při návratu do Sohamu s překvapením zjistila, že v její nepřítomnosti pral v pračce ložní prádlo i peřiny, což předtím nikdy neudělal. Také jeho Ford Fiesta byl úzkostlivě čistý.

Maxine si konečně přiznala, že žije s vrahem, když ve školním hangáru byla v popelnici nalezena dvě částečně spálená Beckhamova trička.

Maxine se nyní snaží přesvědčit porotu, že dala Huntleymu alibi z lásky a neznalosti faktů. Vehementně se obhajuje, že nemá nic společného s tím, co "tato osoba" udělala Holly a Jessice.

Chtíc nechtíc Maxine asi hrála i ve své nepřítomnosti důležitou roli v sohamské tragédii: Holly a Jessica asi vešly do domu, protože očekávaly, že v prvním patře najdou svou oblíbenou učitelku, a tak se vydaly do rukou vraha. Soudce oznámil, že čeká rozsudek tento týden.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

V rakouské továrně na škrob unikla kyselina, čtyřicet lidí bylo zraněno

Hasiči budou ve čtvrtek dopoledne na nádraží ve Volarech nacvičovat, jak si

Při úniku kyseliny v továrně na výrobu škrobu v severorakouské obci Aschach an der Donau bylo ve středu zraněno na...

Nemáme planetu B. Macron v Paříži pořádá klimatickou konferenci

Herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger přijel do Paříže na...

Dva roky po klimatické konferenci v Paříži, která přinesla mezinárodní dohodu o boji s globálním oteplováním, se ve...

Americkému vrtulníku upadlo na Okinawě okno, zranilo dítě na hřišti

Okno z amerického vrtulníku na dětském hřišti v japonské Okinawě (13. prosince...

Na japonském ostrově Okinawa spadlo ve středu z vrtulníku americké armády okno a přistálo na školním hřišti. Uvedly to...Najdete na iDNES.cz