Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Britové si možná dají marihuanu bez obav

  19:13aktualizováno  19:13
Policisté ve východním Londýně měli v poslední době méně práce, než dřív. Přestali se totiž honit za kuřáky marihuany. V jejich čtvrti probíhal experiment, který v budoucnu možná dojde až k legalizaci této drogy. Spočíval v tom, že metropolitní policie nijak nestíhala ty kuřáky, kteří konopí nedistribuovali jiným lidem. Ochránci pořádku si pokus pochvalují a dodávají, že měli více času na jinou práci.

To, že se experiment povedl, si myslí i skupina místních poslanců. Ti vyzvali britskou vládu, aby znovu zvážila zmírnění postihu za kouření marihany. Tu podle odhadů požívá na pět milionů Britů.

Zpráva zákonodárců rozpoutala novou diskuzi o lehkých drogách. Ministr vnitra David Blunkett už naznačil, že je přístupný tomu, aby se marihuana stala drogou skupiny "C". Tam odborníci řadí nejméně nebezpečné ze všech zakázaných drog. Držení malého množství látky z této skupiny není trestné.

Ne extázi a heroinu
Ministr je ale proti tomu, aby byla zmírněna klasifikace extáze. Blunkettovi se nelíbí ani další změny. Poslanecká skupina totiž navrhovala zřídit místnosti, kde by si mohli narkomani aplikovat heroin v hygienických podmínkách.

Tento model již používá Švýcarsko a Nizozemsko. Obě země za to ale kritizuje Organizace spojených národů. Ta to považuje za porušení mezinárodních smluv o potírání narkotik.

Na marihuanu nedá dopustit

Nemocní Kanaďané mohou kouřit marihuanu

Britští zákonodárci nemluvili o marihuaně poprvé. Loni v červenci například bývalý zástupce šéfa britské Konzervativní strany Peter Lilley požadoval její legalizaci. Tvrdil tehdy, že v situaci, kdy se v zemi volně prodává alkohol a nikotin, je zákaz marihuany neudržitelný.

Trocha marihuana by podle něj mohla být prodávána ve speciálních obchodech. Legalizace měkkých drog prý zabrání i tomu, že lidé nepřijdou do kontaktu s překupníky tvrdých drog, míní.

Podle zprávy Evropského centra pro sledování drog a drogové závislosti (EMCDDA) z roku 1999 někdy okusilo marihuanu přes čtyřicet ze 370 milionů Evropanů. Konopí ochutnali i dva z pěti britských a irských školáků do šestnácti let. Právě v Británii a také ve Španělsku je nejvíce drogových nováčků.

Konopí seté
Marihuana, sušené listy nebo květy konopí setého, obsahují účinnou látku tetrahydrokanabinol. Ta vyvolává psychické uvolnění a zvyšuje představivost. Marihuana patří mezi nejčastěji zneužívané psychoaktivní látky.

Marihuanu kouřili i politici

K tomu, že kouřila marihuanu, se přiznala bývalá labouristická ministryně Mo Mowlamová. Ještě dál zašel jeden bývalý konzervativní náměstek ministerstva zemědělství, který veřejně tvrdil, že se mu šlukování "trávy" líbilo. O svých zážitcích s drogami před dvěma lety veřejně promluvilo i osm poslanců Konzervativní strany.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, USA vyzvaly ke zdrženlivosti

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

Najdete na iDNES.cz