Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Britové se rozhodli obnovit kontroly

  15:57aktualizováno  15:57
Velká Británie se podle britského ministerstva zahraničí rozhodla, že znovu zavede předběžné imigrační kontroly na pražském letišti. Zatím však neřekla, kdy tak učiní. Kontroly na Ruzyni mají předejít zneužívání britského azylového systému. Úředníci tak chtějí znemožnit odjet těm českým občanům, kteří by mohli po příletu do Londýna požádat o politický azyl.
Kavan: Britové se vrátí na letiště

Kavan: Britové se vrátí na letiště - Ministr zahraničí Jan Kavan a premiér Miloš Zeman na oznamují na tiskové konferenci po jednání vlády, že hrozí obnovení kontrol cestujících britskými úředníky na pražském letišti v Ruzyni. (22. srpna 2001) | foto: René VolfíkČTK

Spojené království totiž Českou republiku považuje za bezpečnou zemi, kde ani přes problémy ve vztazích mezi většinovými obyvateli a Romy neexistují důvody pro udělování politického azylu.

"Je pouze otázkou času, kdy budou kontroly zavedeny," řekl zpravodaji agentury TVD mluvčí britského velvyslanectví v Praze Zdeněk Havránek s tím, že obnovení kontrol je operativní. Přesný termín neoznámil.

Romský aktivista Ivan Veselý TVD řekl, že v této souvislosti zvažuje trestní oznámení na českou vládu. Veselý v pátek odlétá do Jihoafrické republiky na mezinárodní konferenci o rasismu a je přesvědčen, že se tam bude jednat i o kontrolách na pražském letišti.

ŽADATELÉ O AZYL

Do Velké Británie odešlo z České republiky v posledních pěti letech na 6000 hlavních žadatelů o azyl. "Protože ale o azyl žádají i za své rodinné příslušníky, je jejich počet přibližně trojnásobný," řekl členům sněmovního výboru pro evropskou integraci vicepremiér Pavel Rychetský. Všichni podle něj žádali o azyl s odůvodněním, že jim doma hrozí perzekuce kvůli etnickému původu.
PODROBNOSTI ZDE

On-line rozhovor s poradcem prezidenta Mezinárodní unie Romů.

O rostoucím počtu žadatelů jednali i poslanci
Poslanci kvůli obnovení kontrol na letišti přerušili parlamentní prázdniny. Ministr zahraničí Jan Kavan dal najevo členům sněmovního zahraničního výboru a výboru pro evropskou integraci, že termín zahájení nových kontrol bude předmětem diskuse české a britské strany. Neskrýval, že z obnovením kontrol není nadšen.

Dále řekl, že při kontrolách na letišti, které byly přerušeny 9. srpna, nebyla porušena práva a mezinárodně-právní závazky České republiky. Kontroly nepovažuje za diskriminační.

Kavan zopakoval, že kontroly jsou menší zlo než zavedení víz. Vliv na to, že víza nebyla zavedena, má podle něj vynikající úroveň česko-britských vztahů.

Vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab, který se jednání výboru též zúčastnil, přiznal, že kontroly stěžují jeho komunikaci s Romy a komplikují vztah české veřejnosti k Velké Británii. I on dal ale najevo, že kontroly jsou lepší než víza.

Podobně reagovali i poslanci. Jiří Payne z ODS kontroly nepovažuje za porušení suverenity republiky. Miloslav Ransdorf (KSČM) v souvislosti s problémy způsobenými růstem počtu českých žádostí o azyl poznamenal: "Musíme si udělat pořádek sami." Je pro to, aby mezi vládou a zástupci romské komunity vznikl "pakt stability", který by problémy pomohl řešit. Vladimír Laštůvka (ČSSD) ocenil britskou trpělivost při řešení potíží. Přístup Britů považuje za velký znak přátelství k Česku.

Ombudsman Otakar Motejl už nemůže ohledně kontrol nic dělat. Koncem července se písemně obrátil na svého  kolegu - předsedu britské Komise pro rasovou rovnost Gurbuxe Singha, aby upozornil kompetentní britský orgán. Jeho odpověď už předal vládnímu zmocněnci pro lidská práva Janu Jařabovi. "Víc udělat nemohu," řekl Motejl ČTK.

Vláda s novými kontrolami souhlasila
Česká vláda kvůli rostoucímu počtu žádostí o azyl ve středu souhlasila, aby se britští úředníci na ruzyňské letiště vrátili. Britské imigrační kontroly byly zastaveny 9. srpna. 

O kontrolách se mluví od začátku týdne
Mluvčí českého ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil počátkem týdne řekl, že stoupající počet Čechů žádajících v Británii o azyl dostává Prahu do situace, kdy je nutné situaci řešit. Mluvčí britského velvyslanectví v Praze Zbyněk Havránek však oznámil, že jeho úřad je připraven i na jiná opatření. Stejně jako Pospíšil ale odmítl uvést podrobnosti.

Britové mají letištní prostory pronajaty do konce roku
Britové si i po odletu svých imigračních úředníků dál v Ruzyni drží v nájmu plochu potřebnou pro prověřování cestujících. Nájemní smlouva je zatím platná do konce roku.

Kontroly kritizovali ochránci lidských práv
Britské kontroly na letišti kritizovali od okamžiku jejich zavedení ochránci lidských práv. Vadily především romským aktivistům, kteří je považovali za diskriminační.

Prezident Mezinárodní romské unie Emil Ščuka řekl v úterý zpravodaji agentury TVD, že je překvapen, že se hrozba zavedení kontrol na letišti znovu objevila po pouhých dvanácti dnech od jejich zrušení. Je to příliš krátká doba a zbytečné strašení lidí, tvrdí. Do Spojeného království ročně cestuje na 270 tisíc Čechů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

V Praze proběhl Pochod dobré vůle, lidé uctili oběti holokaustu

V Praze probíhá Pochod dobré vůle

V centru Prahy probíhá 15. ročník akce Kulturou proti antisemitismu. Součástí je Pochod dobré vůle. Účastníci vyrazili...

MALOSTRANSKÝ ZÁPISNÍK: Fabie porazila Pandury a demise na druhou

Malostranský zápisník Miroslava Koreckého

Česká politická scéna je nevyčerpatelným zdrojem řady situací, ze kterých občas zůstane rozum stát. Komentátor MF DNES...

Život mladých je takový krysí závod, nejsou to flákači, říká sociolog

Ilustrační snímek

Věk, kdy mladí lidé „dospějí“ v tradičním slova smyslu - dokončí vzdělání, najdou si stálou práci, založí rodinu - se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz