Stanice londýnského metra Brompton Road, která byla během 2. světové války...

Stanice londýnského metra Brompton Road, která byla během 2. světové války využívána jako velící středisko protivzdušné obrany Londýna. | foto: Wikipedia Commons

Britové prodávají vysloužilou stanici metra. Za Blitzu kryla vojenské velení

  • 2
Máte navíc 20 milionů liber? Pokud ano, tak si můžete koupit vyřazenou stanici metra v centru Londýna. A v jejích útrobách pak nasávat atmosféru pohnuté historie britské metropole. V jejím podzemí totiž za druhé světové války a vlády legendárního premiéra Winstona Churchilla sídlilo vedení protiletecké obrany.

Ona stanice se jmenuje Brompton Station a nachází se na nesmírně lukrativním místě - mezi stanicemi Knightsbrige a South Kensington. Pro lepší představu: nedaleko luxusního obchodního domu Harrods. Tedy v samém centru Londýna.

Její unikum ovšem spočívá spíše v historické hodnotě. Britové ji postavili na trase Piccadilly už v roce 1906, o necelých třicet let později ji zavřeli. Pro nedostatek cestujících. Netrvalo však dlouho a znovu ožila.

Během takzvaného Blitzu byla doslova mozkem britské protiletecké obrany před Luftwaffe. Blitz (čili záblesk) je název pro osmiměsíční bombardování Londýna a dalších britských měst v letech 1940 až 1941 nacistickým Německem. Zemřelo během něj přes 43 tisíc civilistů a jen v Londýně bylo zničeno až milion domů.

A jak známo, Britové londýnské metro během bombardování využívali jako bezpečný úkryt. Úřadoval v něm svého času i tehdejší premiér Winston Churchill (než mu vybudovali speciální bunkr, který je dnes muzeem) a jedna jeho část mimo jiné sloužila dokonce jako továrna na výrobu letadel.

Brompton Station tedy sloužila velení protivzdušné obrany Londýna a dalších měst na jihu Anglie během nacistického bombardování. Dokonce se traduje pověst, že v ní Britové vyslýchali Rudolfa Hesse, když se v roce 1941 vydal v sólo akci letadlem do Skotska, zřejmě vyjednat mír.

V 50. letech minulého století stanice opět osiřela. I když ne zcela, její nadzemní část využívají letečtí kadeti. Dodnes ji totiž vlastní britské ministerstvo obrany, které se ji ovšem v rámci úspor rozhodlo prodat. Slibuje si, že ji v září udá za nejméně 20 milionů liber (přes 600 milionů korun).

"I když nejsem vojenský historik, dovedu si představit, že tam dole to vypadalo jako ve válečných filmech," řekl britské BBC Julian Chafer z ministerstva obrany, který má starou stanici metra na starost.

Zaprášené a zašlé útroby Brompton Station - alespoň podle televizních záběrů BBC - dýchají ponurou atmosférou a nechybí v ní například zapomenutá mapa na zdi či různá varování, například před "střelivem".

"V ideálním světě by někdo přišel a zachránil ji. Protože to je velmi vzácná věc. Je to skoro stroj času. A to nejen pro ty, které zajímá vojenská historie, ale pro ty, které zajímá doprava a historie metra v Londýně," míní vojenský historik Taff Gillingham.

Ulice Brompton Road v Londýně, na níž se nachází Brompton Station

Ulice Brompton Road v Londýně, na níž se nachází Brompton Station


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue