Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Britové nepovolili další monitorování

  20:32aktualizováno  20:32
Český helsinský výbor pravděpodobně skončil s monitorováním britských kontrol na ruzyňském letišti. Zástupci britského velvyslanectví v Praze a ochránci lidských práv se nedohodli na pokračování této praxe. Monitorování tak trvalo jen jeden den od 9. do 14. hodiny.
Podívejte se na fotografie a reportáž TVD. Poslechněte si šéfku Helsinského výboru - audio.

Velvyslanectví bylo s ochránci lidských práv dohodnuto tak, že po prvním dnu společně shrnou průběh spolupráce a dohodnou se na případné pokračování.

"Doufám, že jednání bude pokračovat," řekla vpodvečer ředitelka výboru Jana Chržová. Helsinský výbor by podle ní uvítal možnost dalších návštěv zejména u víkendových a předvíkendových letů.

Mluvčí britského velvyslanectví Zbyněk Havránek řekl, že spolupráci s helsinským výborem velvyslanectví vyhodnotilo jako úspěšnou. "Jejímu případnému opakování by ale muselo předcházet další konkrétní jednání," uvedl.

Ředitelka helsinského váboru Jana Chržová průběh monitorování shrnula tak, že Britové nikomu nebránili v odletu a že kontroly proběhly v poklidné atmosféře.

Romové se letišti vyhýbají
U odbavovací haly britských imigračních úředníků na ruzyňském letišti v Praze byl v pondělí klid. Žádní Romové se ale přes imigrační pracovníky ani nepokusili dostat. Podle výboru začali zřejmě vyčkávat na zrušení kontrol, nebo volí jiné způsoby odjezdu z republiky.

Britští imigrační úředníci kontrolují na ruzyňském letišti české občany, kteří směřují do Spojeného království, od 20. července. Za tu dobu do letadel nevpustili už více než stovku lidí, především Romů.

Představitelé Českého helsinského výboru (ČHV) považují opatření za ponižující a chtěli se proto osobně přesvědčit, zda není vůči Romům diskriminační. 

DÁLE ČTĚTE

OSN viní Česko
z diskriminace Romů

Kontroly diskriminační nejsou, tvrdí britský diplomat
on-line rozhovor
(3. 8. 2001)

Britové si kontroly chválí
Kontroly nám pomohly, tvrdí britské velvyslanectví v Praze. "Dramaticky poklesl počet žádostí o azyl od českých občanů přímo v Británii," řekl mluvčí britského
velvyslanectví v Praze Zbyněk Havránek.

"Britská strana se proto domnívá, že opatření byla účinná," dodal. Kontrolami podle něj neprošlo asi 120 cestujících.

Evropská komise zasahovat nebude
Proti britským kontrolám na ruzyňském letišti Evropská komise nezasáhne. Romskému předáku Ondřeji Giňovi to po schůzce řekl šéf delegace Evropské komise v České republice Ramiro Cibrian.

Velvyslanec EU řekl, že Evropská komise se omezí jen na sledování situace a zdůraznil, že letištní kontroly jsou výsledkem dohody dvou suverénních států - České republiky a Velké Británie.

Romové tlumočili stížnost i na Hradě
Obavy Romů z šířícího se rasismu v Česku na Pražském hradě tlumočili vedoucímu prezidentské kanceláře Ivu Mathému zástupci tří romských iniciativ. Jeho
prostřednictvím požádali prezidenta Václava Havla o morální podporu a kroky ke smíru mezi romskou menšinou a většinovou společností.

Podle prezidentova mluvčího Ladislava Špačka měla schůzka představitelů ROI, Grémia romských regionálních představitelů a svitavských Romů s kancléřem pouze informativní charakter. "Romové nic nepřinesli a nic nepředali," uvedl Špaček.

Romové protestovat nepřišli
Zástupci romských organizací chtěli proti britským kontrolám, ale i proti údajné diskriminaci a rasismu v Česku, protestovat před britským velvyslanectvím v Praze a pražským sídlem stálé delegace Evropské komise.

Jedete-li do Británie

ČESKY
1 - nóta umožňující Británii imigrační kontroly na pražském letišti

2 - základní informace a doporučení pro cesty do Velké Británie

3 - základní informace a doporučení pro cesty do Irska

ANGLICKY
4 - informace pro návštěvníky Velké Británie a zájemce o britské občanství

5 - jak cestovat do Velké Británie podle účelu cesty

6 - průvodce azylovým systémem Velké Británie

7 - průvodce azylovou procedurou ve Velké Británii

Před britskou ambasádou ale po 11. hodině, na kdy byla demonstrace svolána, protestovalo pouze šest mladých lidé z levicové Socialistické solidarity.

Zástupci romských iniciativ se na neohlášené demonstraci neobjevili. V okolí monitorovalo situaci asi deset policistů a dostavilo se mnoho novinářů.

Členové Socialistické solidarity přišli před ambasádu s transparentem, který hlásal, že také Britové jsou odpovědni za smrt svitavského Roma Oty Absolona. Litovali, že žádní zástupci Romů nepřišli, protože by se prý na každou diskriminaci mělo upozornit.

Fiaskem skončily i další romské demonstrace
Fiaskem skončila také celá série romských demonstrací proti rasové diskriminaci, která se měla souběžně uskutečnit v Košicích, Bukurešti, Varšavě, Praze a Londýně.

Místo očekávaných několika stovek protestujících Romů v různých městech se nakonec protest konal pouze v Košicích, kde se před budovou generálního konzulátu České republiky sešly jen asi dvě desítky Romů.

Ti pokojným způsobem dali najevo svůj nesouhlas s projevy údajné rasové diskriminace v Česku, na Slovensku, ale i ve členských zemích Evropské unie.

Předseda Rady Romů Jozef Červeňák přečetl otevřený dopis adresovaný prezidentovi České republiky Václavu Havlovi a české vládě. Romové v dokumentu ostře kritizují rasově motivované útoky na příslušníky svého etnika v ČR a praktiky britských úředníků na letišti v Praze, které považují za diskriminační.

V Británii Romové předali petici
Před budovou českého velvyslanectví v Londýně se konala proti britským kontrolám na ruzyňském letišti dvouhodinová demonstrace. Ladislav Baláž, předseda organizace Europe Roma (ER), která protest svolala, tvrdil, že akce se zúčastnily asi tři stovky demonstrantů. Podle rady české mise Zuzany Blühové se protestu účastnilo 45 lidí s transparentem Spravedlnost pro romské imigranty.

"Naším cílem je dosáhnout zrušení kontrol, ale chceme také zabránit dalšímu holocaustu," řekl o smyslu protestu Baláž.

Zástupci ER předali podle romského činitele českému velvyslanectví petici, přičemž český zastupitelský úřad jim zaručil, že o ní bude informovat českou vládu. O obsahu petice se Baláž blíže nezmínil.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Členové výboru k pohovorům zpočátku nesměli
Helsinský výbor pohovory na ruzyňském letišti sledoval už ve středu 1. srpna, ale jen z povzdálí, z odbavovací haly. Bez dohody je Britové odmítli vpustit blíže.

Britský velvyslanec David Broucher dal před jednáním najevo, že s přítomností českých ochránců lidských práv v podstatě souhlasí.

Britská strana kontroly obhajuje a odmítá, že by byly diskriminační. Podle dohody z roku 1975 mezi Londýnem a Prahou jsou britské konzulární prostory v Ruzyni nedotknutelné a zástupci České republiky do nich mohou vstoupit jen se svolením britské strany.

Během srpna se možná kontroly přeruší
Kontroly britských úředníků na pražském letišti v Ruzyni se možná během srpna přeruší.

Vládní meziresortní komise pro záležitosti romské komunity vyzvala vládu, aby zajistila, že při kontrolách nebude docházet k diskriminaci a usilovala o ukončení opatření.

Vicepremiér Pavel Rychetský potom uvedl, že česká strana se chce s Brity na zrušení kontrol oboustranně dohodnout tak, aniž by Londýn musel zavést pro ČR víza (více o tom ZDE).

Televizní štáby, fotografové a další novináři před polednem marně čekali před britským velvyslanectvím v Praze na zahájení demonstrace proti britským kontrolám na ruzyňském letišti. Akci přišlo podpořit jen sedm mladých lidí, z organizátorů, jimiž měla údajně být romská organizace Europa Roma, se nedostavil nikdo. Na transparentu se píše: "I vy jste zodpovědní za smrt Oty Absolona" (6. srpna 2001).

Ondřej Giňa z Grémia romských regionálních představitelů telefonoval krátce po skončení jednání s šéfem delegace Evropské komise Ramirem Cibrianem. Zástupci romských iniciativ se domnívají, že kontrolami britských úředníků na ruzyňském letišti by se měla zabývat EU. (6. srpna 2001)

Zleva Ondřej Giňa z Grémia romských regionálních představitelů a romský předák Ivan Veselý jednali v Praze s šéfem delegace Evropské komise Ramirem Cibrianem. Zástupci romských iniciativ se domnívají, že kontrolami britských úředníků na ruzyňském letišti by se měla zabývat EU. (6. srpna 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

PŘÍMÝ PŘENOS: Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Trojská lávka.

Dva hasičské tanky přijely na pomoc s vyprošťováním zřícené trojské lávky z Vltavy. Dosud nasazená technika na to...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz