Britové lákají do armády muslimy. Ilustrační snímek

Britové lákají do armády muslimy. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Britové lákají do armády muslimy, vsázejí na odpor k radikálnímu islámu

  • 114
Britská armáda spouští náborovou kampaň, která má za cíl zvednout počet muslimských rekrutů. Znepokojuje ji fakt, že mladí muslimové raději odcházejí bojovat do řad extremistických skupin v zahraničí. Zástupci armády nyní jednají s imámy a lokálními muslimskými autoritami.

Čísla hovoří za vše. Do řad zahraničních extremistických skupin, jakými je například Islámský stát či aš-Šabáb, odchází až dvojnásobek mladých muslimů oproti těm, kteří vidí svou budoucnost v britské armádě. Ta se proto rozhodla jednat. Mladým muslimům chce sdělit, že je lepší bojovat za svou novou vlast, než za ideologii islamistů.

Islamisté z Evropy

S kampaní přichází ve vhodnou dobu. Průzkumy totiž ukazují, že po nedávných útocích islamistů na redakci Charlie Hebdo (více o útocích zde) mnoho britských muslimů začíná ostře nesouhlasit s radikálním islámem, potažmo ideologií Islámského státu. Armáda proto vyrazila přímo do terénu a snaží se oslovit lídry britských muslimských komunit a nabídnout jim budoucnost pro jejich mladé členy.

Bývalý velitel britských ozbrojených sil generál David Richards pro server The Independent uvedl, že je velmi důležité, aby muslimové, a samozřejmě i další menšiny, věděli, že jejich nadřízení v armádě za nimi stojí a jsou na jejich straně. To je podle něj základem úspěchu náboru mladých muslimů.

Britská armáda má s cíleným náborem menšin velké zkušenosti. Před lety například slavila úspěch kampaň, která do armádních řad lákala černochy a asiaty. Armáda pak pravidelně slaví úspěch i v boji proti diskriminaci ve svých řadách, za což dostala i řadu ocenění.

Tisíce lidí z Evropy bojuje za islamisty

Odchod mladých lidí z Evropy do řad Islámského státu není ničím novým. Na daleká bojiště takto odcestovalo už tři tisíce lidí. Nejvíce evropských džihádistů pochází podle průzkumu z Francie a právě z Velké Británie (více zde).

Jeden z těchto Britů je s největší pravděpodobností také muž označovaný jako Džihádista John, který je tím, jenž ve videích Islámského státu vraždí zajatce. Džihádistu před časem identifikoval jeden z jeho někdejších zajatců. Je údajně inteligentní, vzdělaný a horlivý zastánce radikálního učení islamistů (více o něm zde). 

Vdát se v devíti a učit se víře. Islamistky napsaly manuál správné ženy

Neméně zajímavý je také celkový pohled na počet zahraničních bojovníků v Sýrii a Iráku, tedy hlavních bojištích Islámského státu. Celkově na tamních bojištích působí na 54 tisíc cizinců z 87 zemí z celého světa. Nejvíc, čtrnáct tisíc, se rekrutuje z řad Čečenců.

Na devět tisíc bojovníků pak přicestovalo také z Libanonu, který je líhní stoupenců Hizballáhu. Ten se v minulosti otevřeně postavil na stranu vojsk Bašára Asada a pomohl jim mimo jiné získat nadvládu nad klíčovým městem Kusajr (více o bojích o Kusajr a zapojení Hizballáhu zde). Ze Saúdské Arábie pak pochází přes 12 tisíc bojovníků, kteří působí na straně opozice i vlády.

Za pomyslný „inkubátor teroristů“ v poslední době platí také Tunisko, které po svržení prezidenta Zín Abidína bin Alího v roce 2011 pozapomnělo na boj proti islamistům. Výsledkem jsou vraždy celé řady vysoce postavených politiků a dobré zázemí pro působení teroristických buněk, které následně vysílají své bojovníky do Sýrie a Iráku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video