Nejznámější evropský propagátor eutanazie Ludwig Minelli v rozhovoru s reportérem MF DNES v roce 2009

Nejznámější evropský propagátor eutanazie Ludwig Minelli v rozhovoru s reportérem MF DNES v roce 2009 | foto: Michal Šula, MAFRA

Británie schvaluje eutanazii. Rapidně přibývá lidí, kteří ji chtějí

  • 277
Británie je další zemí, která vážně zvažuje zavedení eutanazie. Sněmovna lordů ve čtvrtek projedná zákon o asistovaném umírání. Podobný návrh letos projedná i skotský parlament. Počet lidí, kteří o eutanazii stojí, roste. Ve Švýcarsku stoupl na trojnásobek.

Pomoci nevyléčitelně nemocnému předčasně zemřít a ukončit utrpení se pořád bere jako něco nepřirozeného. Přesto jako by eutanazie k dnešní době patřila čím dál víc.

Asistované umírání už je legální v Belgii, Švýcarsku a Nizozemsku. V Belgii letos v únoru dokonce zrušili další tabu a povolili eutanazii u dětí, když zrušili věkovou hranici. Ve Skotsku při první debatě o zákonu dokonce osobně promluvil největší evropský propagátor eutanazie Ludwig Minelli ze švýcarské firmy Dignitas, jejíž služeb využilo i několik Čechů. Argumentoval před poslanci drsně, že 781 Skotů v roce 2010 stejně spáchalo sebevraždu samo. Dalo by se říci, že  se bývalému novináři Minellimu daří úspěšně „vyvážet“ eutanazii i mimo svou vlast. Ne vždy byl ale tak respektován.

Reportér MF DNES Jakub Pokorný (zády) v roli pacienta navštívil majitele kliniky Dignitas Ludwiga Minelliho v jeho domě.

Právě před pěti roky se vydal do Švýcarska i reportér MF DNES, aby popsal, jak funguje „továrna na smrt“ Dignitas. Tehdy měla namále kvůli veřejné kritice. Reportáž MF DNES ukázala, že než se člověk vůbec do firmy (nejde ani o nemocnici) probojuje, zaplatí  v přepočtu 50 tisíc korun.

Jde o jedinou organizaci ve Švýcarsku, která přijímá i cizince. Byť neexistují jasné důkazy, zřejmě pomáhá i zdravým lidem, kterým se nechce žít.

Byznys se smrtí se za poslední roky ve Švýcarsku ztrojnásobil. Ještě v roce 2007 další podobná ale serioznější firma s trefným názvem EXIT pomohla zemřít zhruba 150 lidem ročně. „Nyní pomůžeme zhruba 450 lidem ročně. V roce 2013 to bylo přesně 459,“ napsala před pár dny iDNES.cz firma EXIT.

Firma Dignitas (ta na otázky neodpověděla) sice manipuluje se smrtí, ale sama je, zdá se, nesmrtelná. Přežila skandály a vyšetřování kvůli tomu, že lidi přivádí k umírání kvůli zisku a že sype popel z uren do Curyšského jezera. Jenomže pak Švýcaři v referendu v roce 2011 řekli že si žádné omezení své eutanazie nepřejí.

„Problémy Dignitasu už se v médiích nepřetřásají tolik, jako třeba před pěti lety. Druhá organizace Exit teď usiluje o to, aby mohla pomoci i lidem, kteří sice nejsou nemocní, ale cítí se velmi staří a už nechtějí být na světě. Má rovněž pokušení pomáhat i mladším lidem, teenagerům,“ říká Daniel Suter, bývalý předseda švýcarského sdružení Savelife a kritik Dignitasu. Pracovníci EXIT na jeho slova reagovali, že stále ctí regule pomáhat jen vážně nemocným.

Ve Velké Británii by podle současného návrhu zůstaly zákroky narozdíl od Švýcarska za zdmi nemocnic. „Návrh zákona by legalizoval asistované umírání u nemocných pacientů, kteří jsou ale duševně svéprávní a mají výhled, že nebudou žít víc jak šest měsíců,“ vysvětluje Michael Charoneau z britské organizace Důstojnost při umírání. Nešlo by přímo o legalizaci pravé eutanazie, protože lékař nemá právo sprovodit pacienta ze světa sám. To pacient si musí vpravit do těla uspávadlo.

Skotové zase mají ve svém návrhu zajímavou klauzuli, že člověk musí třikrát po sobě doktora o ukončení života požádat. Mezi žádostmi musí uplynout prodleva v řádu týdnů. Musí mu být také víc jak 16 let. Jinak je zákon podobný britskému.

V Česku je eutanazie nelegální. Příslušný zákon zamítli poslanci před deseti roky. Nyní nepřichází v úvahu, když jsou v koalici lidovci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video