Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

British Museum má ukradené obrazy z Čech

  14:35aktualizováno  14:35
Jedna z nejznámějších světových galerií - londýnské British Museum přiznalo, že čtyři obrazy starých mistrů v jeho sbírkách ukradli nacisté v tehdejším Československu. Patřily do soukromé sbírky brněnského právníka Artura Feldmanna.

Díla pocházejí z patnáctého až osmnáctého století: Svatá rodina Niccola dell'Abbateho, Madona s dítětem Martina Johanna Schmidta, Svatá Dorota a Ježíšek od žáka Martina Schongauera a návrh knižní ilustrace Nicholase Blakeyho.

Dnešní cena kreseb se odhaduje na sto padesát tisíc liber. To je přes sedm milionů korun. Díla nejsou vystavena, ale nacházejí se v depozitáři.

British Museum získalo kresby legálně. Tři obrazy vydražilo na aukci v roce 1946, jeden instituci v roce 1948 odkázal bývalý kurátor.

Návratu obrazů se domáhají pozůstalí brněnské židovské rodiny. Britské muzeum ujišťuje, že bude věc řešit.

Na obrazy je v květnu upozornila komise, která pátrá po uměleckých dílech ukradených za války v Evropě (Comission for Looted Art).

Brněnský právník vlastnil sbírku asi 750 obrazů starých mistrů. Gestapo obrazy na počátku okupace zabavilo. Feldmannova žena byla poslána do koncentračního tábora Osvětim, kde byla zabita. Její muž byl uvězněn a odsouzen k trestu smrti. Zemřel ale dřív, protože byl nemocen.

Muzeum uvedlo, že zvěrstva spáchaná během let 1933-1945 představují zvlášť brutální období moderní historie a vyjádřilo obětem nacistického režimu sympatie.

Zástupci British Museum se už v roce 2000 oficiálně zavázali, že pokud by v jejich sbírkách byly předměty ukradené za války nacisty, snažili by se najít cestu, jak je vrátit.

Britské muzeum nyní znovu zopakovalo, že má zájem na co nejrychlejším a všestranně přijatelném řešení celé záležitosti. Po prozkoumání podkladů totiž uznalo, že nároky dědiců jsou přesvědčivé.

Muzeum nyní jedná s Feldmannovou rodinou zastupovanou komisí Commission for Looted Art in Europe. Spolupředsedkyně této komise Anne Webberová řekla, že postup muzea je velice vstřícný a že ho oceňuje.

Společně nyní hledají cestu, jak kresby předat. Britský zákon o muzeích z roku 1963 totiž nedovoluje ze sbírek státních muzeí vydávat jakékoli předměty.

Jedna z nejpozoruhodnějších československých sbírek
Sbírka židovského advokáta se v kontextu českého a moravského meziválečného sběratelství řadí mezi stěžejní fondy, z nichž pocházejí nejhodnotnější kreslířská díla minulosti. Spolu se sbírkou Arnolda Skutezkého a menší kolekcí Jiřího Karáska ze Lvovic tvoří trojici původně privátních sbírek, které byly zpřístupněny laikům.

Sběratel Feldmann v roce 1934 nabídl nejhodnotnější kresby ze svého souboru do zahraničí. Ty jsou dodnes roztroušeny po světových galeriích.

Z původně značně rozsáhlé kolekce se sto třicet pět kreseb stalo v roce 1942 majetkem obrazárny tehdejšího Zemského muzea v Brně. Doposud byly součástí sbírek Moravské galerie. I o návrat těchto děl usilují příbuzní.

Kdo byl Arthur Feldmann
Arthur Feldmann (1887-1941 nebo 1942) byl brněnský advokát a sběratel umění. V říjnu 1941 byl rozsudkem stanného soudu při německém soudu v Brně odsouzen k smrti a jeho majetek byl zkonfiskován. Část jeho rodiny holocaust přežila, jeho vnuk Uri Peled žije v izraelském Tel Avivu.

Madona s dítětem od Martina Johanna Schmidta z 18. století je jedním ze čtyř obrazů ve vlastnictví Britského muzea, které byly nacisty za druhé světové války ukradeny ze soukromé sbírky v tehdejším Československu, 3. října 2002

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Ty ženy neznám, jde o kampaň demokratů, brání se Trump nařčení z obtěžování

Americký prezident Donald Trump během setkání se zástupci NASA v Bílém domě

Americký prezident Donald Trump v úterý odmítl výzvy k vyšetřování svých údajných prohřešků vůči ženám a nařčení z...

Nemáme planetu B. Macron v Paříži pořádá klimatickou konferenci

Herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger přijel do Paříže na...

Dva roky po klimatické konferenci v Paříži, která přinesla mezinárodní dohodu o boji s globálním oteplováním, se ve...

OBRAZEM: V Mexiko City se tísní miliony poutníků. Míří za Pannou Marií

K bazilice Panny Marie Guadalupské v mexické metropoli se vydaly miliony...

Na šest milionů lidí se sjelo do mexické metropole na tradiční pouť k bazilice Panny Marie Guadalupské. Informoval o...Najdete na iDNES.cz