Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Británii zasáhla slintavka, premiér přerušil dovolenou

  12:44aktualizováno  17:41
Do Velké Británie se vrátila slintavka a kulhavka. Na farmě v Surrey jihozápadně od Londýna našli veterináři šedesát nemocných zvířat. Premiér Gordon Brown kvůli tomu přerušil dovolenou. Vláda nechce zaspat jako před šesti lety. Tehdy museli chovatelé vybít až 10 milionů kusů dobytka.

Postižená zvířata skončila na hranici. | foto: Reuters

Kolem postižené farmy vytyčili veterináři tříkilometrové ochranné pásmo se zpřísněným režimem pohybu a desetikilometrové pásmo, kde budou farmy pečlivě monitorovat. Po celé zemi platí zákaz převážení živých hospodářských zvířat.

Vývoz živého dobytka a částečně i masa mléka podle dohodnutých pravidel zakáže Británii také Evropská unie.

Britské ministerstvo zemědělství ale na nic nečekalo a zastavilo vývoz masa a mléka do EU dobrovolně. Produkty přestalo odebírat také Japonsko.

Slintavka a kulhavka v Británii

O dalším postupu se pravidelně radí vládní krizový tým Cobra, který musel premiér Brown svolat během pár týdnů své vlády už poněkolikáté.

Kabinet nechce nic podcenit. V roce 2001 padlo za oběť epidemii slintavky a kulhavky podle odhadů 6,5 až 10 milionů kusů dobytka. Škody dosáhly 8,5 miliardy liber a Brownův předchůdce Tony Blair se dostal pod ostrou palbu kritiky za to, že problém neřešil včas.

"Budeme pracovat dnem i nocí na co nejrychlejším řešení," slíbil Britům jejich nový premiér.

Osud zvířat z postižené farmy už je jasný - skončila na hranici stejně jakou miliony kusů před šesti lety, řekla podle serveru BBC šéfka veterinářů Debby Reynoldsová.

Češi spoléhají na britská opatření
"Naposledy, když byla Británie postižena slintavkou a kulhavkou, tak všechny země přijímaly ochranná opatření a my samozřejmě též a taky se k nám nic nezavleklo. Takže věříme, že to ve Velké Británii pojmou účinněji než před těmi několika lety a že jejich veterinární opatření budou účinná," řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Slintavka a kulhavka v Británii

Slintavka a kulhavka je vysoce nakažlivé horečnaté onemocnění sudokopytníků. Charakteristická je tvorba puchýřů na sliznici dutiny ústní, jazyka nebo kůži vemene.

Nákaza přímo neohrožuje člověka, Britové poslední případ lidské verze nemoci zaznamenali v roce 1966.

Při zavlečení do chovů však může podle veterinářů napáchat velké hospodářské škody. V Česku byla naposledy slintavka a kulhavka zjištěna v roce 1975, připomíná ČTK.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Finanční pat ve Washingtonu končí, republikáni slíbili dohodu o imigraci

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpoří návrh na další financování vlády. V Kongresu to...

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, USA vyzvaly ke zdrženlivosti

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz