Svědomí versus byznys. Britové se přou, zda prodávat bomby Saúdům - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Svědomí versus byznys. Britové se přou, zda prodávat bomby Saúdům

  18:00
Hned dvě britské parlamentní komise požadují zastavení všech saúdských zakázek na britské zbraně. Zakázky by měly být zmrazeny do té doby, dokud nezávislí pozorovatelé nevyšetří angažmá Saúdů v jemenském konfliktu.
Saúdské dělostřelectvo na hranicích Jemenu (13. dubna 2015)

Saúdské dělostřelectvo na hranicích Jemenu (13. dubna 2015) | foto: Reuters

Parlamentní komise obviňují Saúdskou Arábii, že řádnému vyšetření svých náletů v Jemenu brání. Britská vláda dosud neprovedla žádné vlastní zkoumání a není proto schopna rozhodnout, zda britští zbrojaři mohou v dodávkách zbraní Rijádu pokračovat. Někteří poslanci se obávají, že pokud Londýn zakázky nestopne, počínání Saúdské Arábie v Jemenu tak legitimizuje.

Proti zastavení dodávek se naopak postavila Komise pro posuzování zahraničních záležitostí, kterou vede konzervativec Crispin Blunt, píše server The Guardian. Podle jeho zprávy by o legálnosti zbraňových dodávek měl rozhodnout soud. Od počátku náletů v Jemenu schválila Británie zbraňové zakázky do Saúdské Arábie ve výši 3,7 miliard liber.

Vláda se ještě před pár týdny chlubila, že Británie se podle zakázek uzavřených za posledních pět let stala druhým největším vývozce zbraní na světě. Britský vládní úřad pro obchod a investice v materiálech zveřejněných serverem The Independent uvádí, že Velká Británie od roku 2010 exportovala více zbraní než Rusko, Čína či Francie. Větším vývozcem za dané období jsou údajně jen Spojené státy. „Spojené království je jedním z nejúspěšnějších armádních exportérů, v celosvětovém žebříčku se v této dekádě řadí na druhou příčku. V Evropě je jedničkou,“ stojí ve zprávě.

Podle organizace SIPRI, která se dlouhodobě zabývá monitorováním mezinárodního obchodu se zbraněmi, však na tom Británie zdaleka není tak dobře, jak tvrdí vládní dokumenty. Britská vláda totiž trochu kouzlí s čísly a počítá s předběžně dohodnutou hodnotou smluv.

„SIPRI naproti tomu bere v potaz pouze zakázky, které byly skutečně dodány, a to pouze v případě, že tuto dodávku může potvrdit několik nezávislých zdrojů,“ uvedla pro iDNES.cz Aude Fleurantová ze SIPRI. Skutečný objem zakázky se podle ní často liší od čísel na dojednané smlouvě.

Podle Fleurantové není samotná cena zakázky nejdůležitějším faktorem, protože dohoda často obsahuje také položky jako výcvik či náhradní díly. SIPRI, která je brána za hlavní zdroj dat pro sestavování žebříčků obchodu se zbraněmi, proto indikátor TIV, který zohledňuje finanční i strategickou hodnotu zakázky. V potaz bere pouze skutečně dodané zbraně. Británie podle této metodiky figuruje až na šestém místě a patří jí pouhá čtyři procenta trhu se zbraněmi.

„Pokrytectví britské zahraniční politiky“

Dvě třetiny zakázek schválených britskou vládou míří na Blízký východ. Od roku 2010 Británie exportovala zbraně do 39 zemí, které mají podle organizace Freedom House velké mezery v dodržování lidských práv. Více než dvě desítky z nich jsou také na obdobném britském seznamu.

Licence pro prodej zbraní vždy musí projít schvalovacím procesem vlády. Ta tvrdí, že se proti exportu do rozbouřených regionů snaží bojovat. Zastavila například povolení pro vývoz do Ruska a na Ukrajinu. Dlouhodobě však ignoruje hlasy ochránců lidských práv a povoluje export do zemí s represivními režimy jako Saúdská Arábie či Jemen.

Jednotky loajální prezidentovi Hádímu na severu Jemenu (5. prosince 2015)
Jednotky loajální prezidentovi Hádímu na severu Jemenu (5. prosince 2015)
Jednotky loajální prezidentovi Hádímu na severu Jemenu (5. prosince 2015)

Podle analýzy organizace Campaign Against the Arms Trade (CAAT) benevolentní britská politika při udělování licencí umožnila export v hodnotě 10 miliard liber do zemí jako je Čína, Omán či Turkmenistán. Zakázky za 7,9 miliardy liber putovaly do zemí, které má na černém seznamu i ministerstvo zahraničí.

Jaký druh techniky do těchto států Británie vyváží? Do Saúdské Arábie například v uplynulých letech směřovaly bomby, rakety či stíhací letouny. Do Bahrajnu a Turkmenistánu zase putovaly střelné zbraně a munice (přehled exportu zbraní z Velké Británie od roku 2008 najdete zde).

Andrew Smith z CAAT připomíná, že Británie může kvůli udržení dobrých obchodních vztahů přehlížet porušování lidských práv v zemích, jako je Saúdská Arábie.

„Tato otřesná čísla ukazují na pokrytectví britské zahraniční politiky. Vláda nám tvrdí, že prosazuje dodržování lidských práv a demokracie, zároveň ale podporuje nejrepresivnější režimy na světě,“ myslí si Smith. Vlády těchto zemí si podle něj nekupují pouze zbraně, ale politickou podporu a legitimitu. „Jaká je pravděpodobnost, že Británie vystoupí proti porušování lidských práv v těchto zemích, když z nich profituje?“ ptá se Smith.

Východ Evropy jako zásobárna zbraní

Zbraně na Blízký východ pochopitelně neprodává pouze Velká Británie. Do tohoto regionu hojně vyváží také celá řada východoevropských a středoevropských zemí včetně České republiky. Některé zbraně z českých zbrojovek doputovaly až do rukou Islámského státu, jak před časem informoval server iDNES.cz (více se dočtete zde).

Válka se musí živit

Radikální hnutí z Blízkého východu či Afriky se při obstarávání zbraní nevyhýbají ani Praze. Využívají k tomu své krajany, kteří v Česku dlouhodobě žijí.

Tým reportérů z Balkánské investigativní zpravodajské sítě (BIRN) a Centra pro výzkum korupce a organizovaného zločinu (OCCRP) uvádí, že východoevropské země v uplynulých čtyřech letech v tichosti schvalovaly prodej zbraní pro blízkovýchodní státy.

Tisíce útočných pušek, jako je například AK-47, minometných granátů, raketometů, protitankových zbraní i těžkých kulometů směřovalo novou trasou zejména z balkánských zemí na Arabský poloostrov a do zemí sousedících se Sýrií.

Novináři během ročního vyšetřování zkoumali zejména informace o vývozu zbraní, zprávy OSN, smlouvy o zbraních, ale i pohyby letadel. Píší, že přitom odhalili způsob, jakým se munice z Bosny, Bulharska, Chorvatska, Česka, Černé Hory, Slovenska, Srbska a Rumunska dostává na Blízký východ (na mapu dodávek zbraní se můžete podívat zde).

Od vypuknutí syrského konfliktu v roce 2012 Bosna, Bulharsko, Chorvatsko, Česko, Černá Hora, Slovensko, Srbsko a Rumunsko schválily vývoz zbraní a munice za 1,2 miliardy eur (32,4 miliardy Kč) do zemí, jako je Saúdská Arábie, Jordánsko, Spojené arabské emiráty a Turecko. Jde přitom o klíčové trhy, které zásobují Sýrii a Jemen rovněž zmítaný ozbrojeným konfliktem.

Z Česka do rukou islamistů

Pokud si blíže rozebereme situaci v České republice, zjistíme, že v loňském roce činil vývoz zbraní rekordních 15 miliard korun. Největším obchodní partnerem ČR se v tomto segmentu stal Irák, kam bylo vyvezeno zboží za 1,64 miliardy korun, na druhém místě jsou USA (1,1 miliardy korun).

Zapomenutá válka

Írán vlákal Saúdy do jemenské pasti, říká odborník

Koncem loňského roku mělo u nás povolení k provádění zahraničního obchodu s vojenským materiálem 226 právnických osob a dvě fyzické osoby (kompletní zprávu ministerstva průmyslu a obchodu o vývozu zbraní najdete zde).

Jak už jsme zmínili výše, i české firmy se podílejí na sporném vývozu zbraní do zemí, které se zapojují do válečných konfliktů. České centrum pro investigativní žurnalistiku (CCIZ) připomíná, že Saúdská Arábie svého času uzavřela dohodu o dodávkách zbraní se srbskou firmou CPR Impex zbrojaře Petara Crnogorace. „Podle dokumentů, které máme k dispozici, s firmou CPR Impex a Petarem Crnogoracem uzavřela obchodní smlouvy i česká firma Excalibur Army,“ uvedlo CCIZ.

Tyto zbraně často putují ze Saúdské Arábie dál, z velké části do Sýrie. Není náhoda, že londýnská společnost Conflict Armament Research zařadila českou munici mezi 12 nejčastějších druhů munice vyskytujících se ve výbavě Islámského státu. Na bojištích v Sýrii najdeme kulovnice, pistole, ruční granáty, pancéřovky nebo různé verze samopalů a útočných pušek vyrobené v Československu nebo Česku.

Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Smyčka okolo Tchaj-wanu se stahuje. Čína zahájila vojenské cvičení poblíž ostrova

Čínská armáda zahájila společné manévry jednotek pozemních vojsk, námořnictva a raketových sil v okolí Tchaj-wanu. Podle agentura Reuters mají operace sloužit jako varování před nezávislostí tohoto...

1. dubna 2025  6:36

Od dubna se mění termín výplat penzí, milion důchodců dostane peníze jindy

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) mění od dubna termíny výplaty starobních, invalidních a pozůstalostních penzí dvěma pětinám důchodců a důchodkyň. Týká se to celkem 1,17 milionu lidí....

1. dubna 2025  6:35

Trest pro Le Penovou je to samé, co chtěli udělat mně, míní Trump

Americký prezident Donald Trump přirovnal pondělní odsouzení vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penové ke svým právním bitvám ve Spojených státech. Verdikt označil za velmi důležitý,...

1. dubna 2025  6:19

Izraelci v noci udeřili na velitele Hamásu v Bejrútu, tři mrtví

Izraelská armáda na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters.

1. dubna 2025  6:08

Prodloužené volno o Velikonocích láká. Zvedlo poptávku po letenkách

Ačkoli cena letenek během státních svátků vzrůstá, řada Čechů si ji ani přes vyšší cenu nechce odepřít. Letos dokonce zájem o velikonoční lety vzrostl až o třetinu v závislosti na konkrétních datech....

1. dubna 2025

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

1. dubna 2025

Informace z dat se hodí nejen u přijímaček. Jak si poradit s grafy a tabulkami

Premium

Vývoj nezaměstnanosti, výsledky voleb, aktuální kurzy cizích měn. Umět číst v grafech a orientovat se v tabulkách představuje v moderním světě důležitou dovednost. Natrénujte si ji v dalším dílu...

1. dubna 2025

Revmatiků v Česku přibývá. Pomáhá jim nová léčba, k většině se však nedostane

Premium

Bolestí kloubů, tedy revmatoidní artritidou, trpí v Česku 163 tisíc pacientů. Jejich počet se zvětšuje rok od roku, někteří z pacientů sotva překročili čtyřicítku. Na onemocnění existuje nová léčba,...

1. dubna 2025

Řídí politiku soudci? Le Penová není první hříšník, doplatila na přísnější metr

Premium

Prezidentské ambice Marine Le Penové, šéfky poslanců tvrdě pravicové strany Národní shromáždění (RN), notně pohasly. Není to za poslední dobu v Evropě poprvé, kdy soud vyřadil ze hry hlavního...

1. dubna 2025

Měl zachytit lochnesku, po půl století fotoaparát z jezera vylovili

Pod hladinou skotského jezera Loch Ness objevila robotická ponorka více než půl století starý fotoaparát, který měl podle plánu zachytit obrázek lochneské příšery. Přístroj umístěný v neprodyšné...

31. března 2025  23:11

Fico žertoval o nadávkách od Leyenové. Opozice jeho vtip vzala vážně

Slovenský premiér Robert Fico vyvolal rozruch, když na tiskové konferenci ironicky popsal telefonát s předsedkyní Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou. Tvrdil, že mu „strašně vynadala“, ale...

31. března 2025  22:48

Policie stíhá bývalého hokejistu Otakara Janeckého. Kvůli parkovacímu domu

Radní Pardubic a bývalý hokejista Otakar Janecký (Žijeme Pardubice) je trestně stíhán kvůli zakázce na stavební dozor při budování městského parkovacího domu. To, že čelí stíhání, přiznal na jednání...

31. března 2025  18:42,  aktualizováno  22:22