Britové přitvrdí v boji proti imigrantům. Ilegálům zabaví mzdy

  12:27aktualizováno  17:37
Británie už za pár dní představí soubor nových zákonů, které se mají vypořádat s přílivem uprchlíků. Nová legislativa například počítá se zabavováním mezd ilegálních přistěhovalců či rychlejší deportací zadržených migrantů. Uprchlická krize se řeší také na zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku.

Ilegálním přistěhovalcům v Británii začnou krušné časy. | foto: Profimedia.cz

Britský premiér David Cameron slavil v nedávných parlamentních volbách nečekaný úspěch, kdy si jeho Konzervativní strana zajistila parlamentní většinu (více o výsledcích voleb zde). Vládu oficiálně uvede do funkce 27. května královna Alžběta, která také představí hlavní body vládního programu. Jedním z klíčových bodů bude otázka nelegálních přistěhovalců.

Uprchlická krize

Cameron ve středečním projevu uvedl, že z Británie udělá místo, které bude pro ilegální přistěhovalce hledající práci neatraktivní. Připravovaný zákon proto předpokládá, že nelegální práce bude nově považována za kriminální čin. Cílem nové legislativy má být nejen omezení počtu imigrantů, ale také přísnější kontrola a deportace těch, kteří již v Británii jsou.

Premiér se chce zaměřit na ilegální migranty i na ty cizince, kteří dostali dočasné povolení pobytu, ale v Británii zůstávají i po jeho vypršení. „Silná země není taková, která jen zdvihá mosty. Je to taková země, která kontroluje imigraci. Pokud totiž nemáte imigraci pod kontrolou, veřejné služby jsou pak pod tlakem,“ myslí si britský premiér.

Přistěhovalecká politika byla pro Camerona důležitá už v předešlém volebním období, připomíná server The Guardian. Před lety prohlašoval, že ho voliči mohou s klidem na duši „vykopnout“ z křesla premiéra, pokud se mu nepodaří stlačit počet nově příchozích migrantů na úroveň sto tisíc ročně. V Británii přitom v uplynulém roce přibylo 318 tisíc přistěhovalců.

Zabavování mezd

Podle Camerona je klíčové reformovat imigrační politiku i současný trh práce. Tlak chce vyvinout na zaměstnavatele ilegálních a nekvalifikovaných pracovníků ze zahraničí. Místo nich by práci měli dostávat kvalifikovaní žadatelé o práci, ideálně z Velké Británie. „Zákon zajistí konec domů plných ilegálních dělníků a dá Britům potřebné schopnosti a znalosti pro práci, kterou naše země potřebuje,“ tvrdí Cameron.

Stop imigraci z východní Evropy

Cameron plánuje, že občané ze zemí EU budou čekat čtyři roky, než budou mít přístup k britským sociálním dávkám. Británie chce mít také možnost vyhostit po půl roce ty unijní imigranty, kteří neúspěšně hledají práci. Tyto změny podle něj mají zastavit přistěhovalectví z EU a Cameron o nich chce jednat už na současném summitu Východního partnerství v Rize.

zdroj: ČTK

Těžit může také z toho, že se nadále nemusí v parlamentu spoléhat na podporu Liberálních demokratů. Ti například v minulosti blokovali část zákona, která dává větší pravomoci bezpečnostním složkám při zátazích proti zaměstnavatelům ilegálních dělníků a umožňovala rychlejší vyhoštění přistěhovalců.

V rámci tažení proti nelegální migraci bude moci britská policie nově zabavovat mzdu těm přistěhovalcům, kteří v zemi pobývají bez příslušného povolení, uvádí server BBC. V současné době jsou postihu vystaveny především firmy, které nelegální přistěhovalce zaměstnávají. Nyní jim hrozí pokuta až 20 tisíc liber (bezmála 765 tisíc korun).

Zákon dopadne i na firmy, které žádné ilegální pracovníky nezaměstnávají. Žádná firma totiž podle něj nebude moci hledat zaměstnance výhradně v cizině. Vždy bude muset spustit náborovou kampaň také v Británii.

Vášnivá diskuze v Evropském parlamentu

Otázka imigrace se stala jedním z hlavních témat v Evropě kvůli nekončícímu přílivu migrantů, kteří směřují přes Středozemní moře. Tisíce imigrantů míří k břehům Evropy na přeplněných pašeráckých lodích, které se často potopí. V polovině dubna při nejhorší takové tragédii utonulo kolem 800 lidí.

Fotogalerie

Evropská komise před pár dny představila plán, jak se vypořádat s přílivem migrantů. Jeho pilířem by mělo být přerozdělování uprchlíků v rámci zemí EU. Komise také navrhuje EU přijmout 20 tisíc lidí z uprchlických táborů mimo Evropu (více zde).

Británie je jedním z hlavních odpůrců zavedení kvót a to i přesto, že může uplatnit v minulosti dojednanou výjimku. Ta zajišťuje, že by se jí případné přerozdělení uprchlíků netýkalo. Britové jsou hlavním iniciátorem případné operace zaměřené na potápění plavidel pašeráků. K akci už uvolnila některou armádní techniku.

Návrh komise byl ve středu hlavním tématem jednání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Část europoslanců návrh podpořila a zdůrazňovala solidaritu v rámci EU. Některé evropské země již daly najevo, že s návrhem přerozdělování uprchlíků v EU nesouhlasí. Ozvali se například Britové, Poláci, Maďaři a s povinnými kvótami nesouhlasí ani česká vláda.

Uprchlíci v Maserati

Britská policie ve čtvrtek objevila deset ilegálních přistěhovalců z Vietnamu, kteří se do země pokoušeli dostat v kufrech luxusních vozů maserati. Vozy přepravoval kamion s návěsem. 

Zdroj: BBC

Podle britského poslance Timothyho Kirkhopea z frakce konzervativců a reformistů (ECR) mají evropské země povinnost navzájem si pomáhat. „To by ovšem nemělo oslabit základní principy mezinárodního práva. Nemělo by jít o nějaký vnucený postup,“ dodal s tím, že si nemyslí, že by přerozdělování uprchlíků v EU bylo vhodným nástrojem pro řešení současné krize.

Někteří z europoslanců v souvislosti s novou strategií hovořili o obavách z průniku nebezpečných radikálů do Evropy. „Islámský stát posílá na lodích do našich zemí teroristy, nemůžeme dovolit, aby takové věci ohrozily naši bezpečnost,“ prohlásil europoslanec Nigel Farage z britské protiimigrantské strany UKIP. „Chceme mít takový systém, jako má Austrálie, abychom si sami mohli vybírat, kdo u nás může žít a pracovat,“ dodal.

Utečenci míří do Evropy. V roce 2014 prolomili zeď v africké Malille:

Europoslankyně Marine Le Penová z francouzské nacionalistické Národní fronty návrh označila za „zásah do suverenity evropských národů“. Italský europoslanec Gianni Pittella z frakce socialistů a demokratů označil migrační balíček naopak za „bod obratu“. „Pokud by jedno slovo mělo shrnout tuto strategii, tak je to solidarita. Solidarita se členskými státy, na kterých je největší tíha migrační zátěže,“ dodal.

Hlavní trasy migrantů do Evropy

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Už 71 mrtvých v ohnivém infernu v Kalifornii, spáleniště vydala další oběti

Požár ve městě Paradise (8.11.2018)

V severní Kalifornii našli záchranáři po ničivém lesním požáru dalších osm mrtvých lidských těl, počet obětí se tak...

Čína účtuje za léky astronomické ceny, pacienti si je musejí vyrábět sami

Ilustrační snímek

Ačkoli je Čína jednou ze světových ekonomických velmocí, její obyvatelé si navzdory univerzálnímu zdravotnímu pojištění...

Vraždu Chášukdžího nařídil saúdskoarabský princ, oznámila CIA

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží na snímku z roku 2010

Vraždu saúdskoarabského investigativního novináře Džamála Chášukdžího, k níž došlo začátkem října na konzulátu jeho...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz