Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Británie pošle do škol muslimské vojáky, budou bořit mýty o islámu

  19:14aktualizováno  19:14
Protiislámské nálady ve Velké Británii jsou v posledních měsících na vzestupu. Vládě nyní začíná docházet trpělivost s množícími se útoky na muslimskou komunitu. Proto povolá muslimy sloužící v britské armádě, kteří budou navštěvovat místní školy a šířit osvětu o islámu a bořit mýty s ním spojené.

Muslimové se ve Velké Británii musí potýkat s útoky ze strany Britů. | foto: Profimedia.cz

Cílem vládních snah je tedy jediné - zbořit mnoho nepravd, které ve spojitosti s početnou muslimskou menšinou žijící v Británii panují. Právě strach a nepochopení cizího náboženství podle mnohých v posledních měsících přiživuje protiislámské nálady (více o nich zde). Situace eskalovala po květnovém útoku dvojice muslimů u kasáren v Londýně. Útočníci tam za bílého dne ubodali armádního bubeníka Lee Rigbyho (více o případu čtěte zde).

Britská vláda se nyní rozhodla s protiislámskými náladami bojovat. První krok odvážného plánu se bude točit kolem armády. Vláda totiž plánuje do škol vyslat muslimské věřící z řad britské armády. Dětem budou o své víře vyprávět jak aktivní vojáci, tak veteráni z bojišť v Afghánistánu a Iráku. Muslimy doplní při návštěvách i křesťané. Jejich společná návštěva škol má dokázat, že vedle sebe mohou v míru žít i lidé různých vyznání.

Muslimové v Británii

Ve Velké Británii žije podle sčítání z roku 2001 téměř 1,6 milionu muslimů. Z jiných statistik z roku 2011 pak vyplývá, že z tohoto počtu je asi sto tisíc lidí, kteří k islámu konvertovali. Ještě větší zastoupení pak má muslimská víra o Britů mladších 25 let. V této kategorii se z 10 dotazovaných hlásí k islámu jeden člověk.

Zdroj: rt.com

Vojáků muslimského vyznání slouží dnes v britské armádě na 650, mnoho z nich právě absolvuje ostré nasazení v zahraničí. Britská ministryně pro komunitní soudržnost Sajída Warsíová přislíbila, že bude sloužit jako prostředník, a již zkoordinovala dvě návštěvy muslimských a křesťanských vojáků ve školách.

Podle vysoce postaveného vládního zdroje přispěly k novému boji proti odpůrcům islámu také reakce ze strany krajně pravicových organizací a radikálních islámských kněží. Ti totiž shodně tvrdí, že muslimové jednoduše nemohou být skutečnými patrioty a občany Velké Británie, píše server independent.co.uk.

"Nabízíme unikátní možnost pro muže a ženy v uniformách - jak muslimy, tak všechny ostatní - aby se vydali do škol a ukázali všem lidem, že v našich ozbrojených silách vedle sebe dokáží fungovat lidé vyznávající rozmanité víry," zní z tábora propagátorů nového programu.

O protiislámské nálady se zajímá i Cameron

Podle strůjců programu je důležité také vyslání vyslání jasného poselství, že Západ není ve válce s Islámem. Načasování chystaných návštěv vojáků v britských školách souzní s nadcházejícím stým výročím vypuknutí 1. světové války v roce 1914. V ní za vojska Britského království bojovaly desítky tisíc vojáků muslimského vyznání, mnoho z nich s indickým původem. Asi 74 tisíc z nich na bojištích 1. světové války padlo.

V rámci boje proti diskriminaci a útokům na muslimy se na počátku srpna vydal do mešity v Manchesteru i britský premiér David Cameron. Ten se zde setkal mimo jiné s mladou Britkou, která konvertovala k Islámu. Ta mu vysvětlovala, co ji k tomu vedlo, a popsala mu také strasti, s jakými se po změně své víry musí potýkat.

"Po tom, co jsem si ve znamení mé nové víry zahalila hlavu, mě překvapilo nepřátelství, jaké ke mně najednou začali projevovat ostatní lidé," vyprávěla mladá Britka. Její kamarádka pak doplnila, že se raději vyhýbá některým oblastem, kde by mohla čelit útokům kvůli své víře a stylu oblékání, který s ní souvisí.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

Palestinská rodina zavraždila příbuzného, podle Hamasu donášel Izraeli

Ilustrační snímek

Členové vlivné palestinské rodiny zavraždili jednoho ze svých členů na doporučení militantní organizace Hamas....

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz