Ilustrační snímek | foto: AP

Britský parlament posvětil zákon o brexitu, čeká se na verdikt lordů a královny

  • 181
Poslanci britského parlamentu ve třetím, závěrečném čtení schválili ve čtvrtek návrh zákona, který vládě premiérky Theresy Mayové umožní aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy, a zahájit tak jednání o odchodu Británie z Evropské unie. Předloha nyní poputuje do horní komory parlamentu, Sněmovny lordů.

Pro návrh zákona se po třídenní debatě vyslovilo 494 poslanců, proti se jich postavilo 122. Ve druhém čtení minulý týden pro zákon zvedlo ruku 498 poslanců a proti hlasovalo 114.

Před konečným schválením zákonodárci odmítli všechny pozměňovací návrhy, a zákon tak sněmovnou prošel ve znění, ve kterém ho předložila vláda. Další změny však mohou navrhnout ještě členové Sněmovny lordů.

Ve Skotsku roste touha po nezávislosti, volila by ji téměř polovina lidí

Především opoziční labouristé, skotští nacionalisté a liberálové se do zákona snažili prosadit úpravy, které by znamenaly větší vliv parlamentu na jednání o brexitu i na schvalování výsledné dohody. Jeden z návrhů požadoval například vypsání referenda o vyjednané dohodě s Bruselem. Další z návrhů chtěl garantovat možnost zůstat v zemi i po brexitu těm občanům zemí EU, kteří v Británii žili v okamžiku loňského červnového referenda, ve kterém se většina hlasujících vyslovila pro odchod z evropského bloku.

Proces schvalování zákona by měl být hotov nejpozději do 7. března. Posledním krokem má být souhlas královny Alžběty II.

Mayová chce článek 50 lisabonské smlouvy podle dřívějších vyjádření aktivovat nejpozději od konce března. Podle některých informací by tak ale mohla učinit již 9. března na summitu EU v Bruselu.

Britská premiérka s úsměvem potvrdila tvrdý brexit:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video