Británie naléhá na Francii, aby zrušila embargo

  15:17aktualizováno  15:17
- Velká Británie naléhá na Francii, aby přestala bránit dovozu hovězího masa z britských ostrovů a vyhověla tak verdiktu vědeckého výboru Evropské komise. Paříž do sobotního odpoledne nereagovala.
Britský ministr zahraničí Robin Cook označil odmítnutí francouzských argumentů odborníky Evropské komise za úplné vítězství Britů. "Londýn nyní očekává rychlou a kladnou odpověď," řekl Cook.

"To je přesně to, v co jsme doufali. Budeme pokračovat v úsilí, abychom se ujistili, že rozhodnutí bude respektováno," uvedl v noci na sobotu Tony Blair.

"Velké vítězství Velké Británie," komentuje situaci britský bulvární deník The Sun. Podle The Daily Telegraph se jedná o největší vítězství Británie v Bruselu od roku 1984, kdy tehdejší premiérka Margaret Thatcherová prosadila pro svou zemi příspěvek ve výši dvou miliard liber.

Pokud však Francie přesto embargo neodvolá, "všichni usoudí, že Blair nemá v Evropě žádný vliv," upozornil The Sun.

Francouzská státní televizní stanice France-3 v sobotu uvedla, že "jednoznačné rozhodnutí bruselské komise velmi překvapilo francouzskou vládu, která si dala pro odpověď několik dní na rozmyšlenou".

Britové se však podle pozorovatelů vážně obávají, že Francie se možná odmítne podřídit Bruselu a že se celá záležitost potáhne, protože by byli nuceni prosazovat svůj požadavek soudní cestou.

Evropská komise doufá, že se ještě před pravidelným středečním zasedání evropských komisařů uskuteční třístranné setkání mezi Glavanym, jeho britským protějškem Nickem Brownem a Byrnem, oznámil dnes mluvčí komise. Stalo se tak poté, co francouzská státní tajemnice pro obchod Marylise Lebranchu prohlásila, že schůzka k hovězímu by se mohla uskutečnit ve čtvrtek, a jen mezi Francií a komisí.

The Daily Telegraph vyzval Blaira, aby nepolevoval, a to nejen vůči Francii, ale také vůči Německu, které také dosud zachovává embargo na dovoz britského hovězího.
Byrne připustil, že Němcům by odvolání embarga mohlo trvat déle než Francouzům. Vysvětlil to tím, že berlínská vláda musí záležitost projednat se všemi německými státy.
Vyjádřil přesvědčení, že německý kabinet to udělá hned příští týden.

Britské nadšení z rozhodnutí Bruselu kontrastuje s rozpačitostí, kterou projevují francouzští obyvatelé z nejistoty, kterou u nich vyvolaly rozporuplné posudky ke kvalitě britského masa dvou odborných týmů, ve Francie a EU. "Jsem velmi, velmi znepokojena. Chtěli bychom být jasně informování o kvalitě toho, co jíme," řekla v sobotu dopoledne jedna Pařížanka redaktorce France-3.

Páteční rozhodnutí vědeckého výboru
Vědecký výbor Evropské komise v pátek jednomyslně odmítl argumenty Francie v jejím sporu s Londýnem o dovoz britského hovězího masa. Oznámili to po jednání zástupci šestnáctičlenného výboru. Británie přijala verdikt s velkou úlevou a zadostiučiněním. "Maso a masné výrobky vyvážené z Velké Británie jsou stejně bezpečné, jako maso a výrobky z ostatních členských států Evropské unie," konstatuje se v prohlášení výboru.

Francie i Německo oznámí své stanovisko ke sporu kolem dovozu britského hovězího masa počátkem příštího týdne.

V dokumentu se rovněž uvádí, že výbor "dospěl k jednomyslnému závěru, že nesdílí obavy francouzského orgánu dohlížejícího na bezpečnost potravin o bezpečnost masa a masných výrobků dovážených z Británie."

Předseda britské vlády Tony Blair uvedl, že je stanoviskem výboru "velmi potěšen". Řekl, že jeho vláda bude nyní pracovat na tom, aby bylo toto rozhodnutí uvedeno do života a Británie mohla vyvážet své hovězí do Francie. Rozhodnutí vědců podle Blaira ukázalo, že "se hraje podle pravidel". Premiér ocenil, že případ Británie byl vyřešen klidně, ale rázně. V Británii nicméně nadále převládá názor, že dnešním rozhodnutím problém kolem hovězího zdaleka vyřešen nebyl. Pro Evropskou komisi je podle pozorovatelů britsko-francouzský spor nadále horkým bramborem a unie se s ním bude muset ještě vypořádat. Pokud by se Francie odmítla verdiktu podřídit, trvalo by soudní urovnání sporu měsíce nebo možná i roky.

Vědecký výbor zkoumal důkazy, jimiž Francie obhajuje pokračující zákaz dovozu britského hovězího masa, od čtvrtka. Na zprávě tohoto orgánu, který je v otázce tzv. nemoci šílených krav hlavním poradním orgánem, přitom záleží další postup Evropské komise ve sporu o dovoz britského hovězího.
 
Na dnešní závěr rokování vědeckého výboru již reagoval komisař EU pro ochranu spotřebitelů a zdravotnictví David Byrne prohlášením, že Francie a Německo by měly zrušit zákazy na dovoz britského hovězího masa.

Podle televize BBC bude pravděpodobně v nadcházejících dnech následovat horečná diplomatická aktivita mezi Evropskou unií, Británií a Francií, která by měla umožnit francouzské vládě zachovat si tvář.

Britský premiér Tony Blair ještě před vynesením verdiktu vědeckého týmu prohlásil, že rozhodující je, zda nadále bude platit předchozí rozhodnutí Evropské unie, jímž byl již zrušen zákaz vývozu britského hovězího. Francie, která zakázala dovoz hovězího před třemi lety kvůli tzv. nemoci šílených krav, dosud odmítá tento zákaz zrušit.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Propusťte lídra opozice Demirtaşe, žádá Turky Evropský soud pro lidská práva

Lidé procházejí kolem plakátu jednoho z lídrů HDP Selahattina Demirtasa v...

Evropský soud pro lidská práva vyzval Turecko, aby propustilo z vězení opozičního lídra Selahattina Demirtaşe. Bývalý...

Bomba zabila v Kábulu desítky lidí, odpálil ji sebevražedný atentátník

Sebevražedný atentátník se odpálil na náboženské shromáždění v afghánské...

Sebevražedný atentátník se v úterý odpálil v afghánské metropoli Kábulu mezi účastníky shromáždění v den svátku...

Útočník s nožem pobodal v Bruselu policistu, křičel Alláhu akbar

Před policejní stanicí v centru Bruselu pobodal muž policistu, sám byl...

V centru Bruselu pobodal v úterý brzy ráno muž policistu. Motiv jeho činu je zatím nejasný, podle místního listu La...

Najdete na iDNES.cz