Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Starostou Londýna se může stát muslim. Britové hlasují v místních volbách

  6:01aktualizováno  12:05
Ve čtvrtek jdou Britové k volbám největšího rozsahu za posledních několik let, s výjimkou parlamentních voleb. Ve stejný den lidé odevzdají hlas v regionálních volbách a zvolí i nového starostu Londýna. Čtvrteční hlasování bude také obrazem nálady, jaká ve společnosti panuje před červnovým referendem o vystoupení z EU.

Volební místnosti se otevřely v 08:00 SELČ a uzavřou se ve 23:00 SELČ. Výsledky by mohly být známy v pátek odpoledne, v Severní Irsku spíše o víkendu.

Problémy byly v prvních hodinách podle zpravodajství BBC hlášeny v Barnetu na severu Londýna, kde se radnice musela omlouvat, že někteří občané nemohli hned hlasovat. Volební komise oznámila, že některé seznamy voličů nebyly v pořádku. Občané proto byli vyzváni, aby přišli k urnám se svými volebními kartami, což jsou v Británii jakési pozvánky k volbám s podrobnými informacemi o místě a způsobu hlasování.

Britská volba

Z voleb může podle průzkumů vzejít vůbec první muslimský starosta britského hlavního města, který nahradí dosavadní hlavu Londýna Borise Johnsona. Pětačtyřicetiletý právník Sadiq Khan kandidující za Labouristickou stranu je od roku 2005 poslancem britského parlamentu za londýnský obvod Tooting.

V letech 2008 až 2010 pracoval ve vládě Gordona Browna jako státní tajemník pro místní správu a později pro dopravu, byl druhým občanem pákistánského původu v britské vládě. V letech 2010 až 2015 byl stínovým ministrem spravedlnosti.

Khan se narodil 8. října 1970 v Londýně, jeho rodiče emigrovali z Pákistánu do Británie krátce před jeho narozením. Vyrostl jako jedno z osmi dětí na chudém předměstí jižního Londýna. Vystudoval práva na Univerzitě severního Londýna. Průzkumy mu přisuzují podporu až 49 procent voličů.

Jediným soupeřem Khana je kandidát konzervativců Zac Goldsmith, který se netají svým euroskepticismem a podporou snahy o vystoupení Británie z EU. V květnu 2010 jej zvolili poslancem parlamentu za obvod Richmond Park, vloni byl znovuzvolen. Narodil se 20. ledna 1975 v Londýně, je synem finančníka a miliardáře Jamese Goldsmithe, studoval na prestižním Etonu, ale vyloučili ho, když se v jeho pokoji našly drogy.

V letech 1998 až 2007 pracoval jako editor Ekologického magazínu, který mu daroval jeho strýc a vlastník časopisu, Edward Goldsmith. Podle posledního průzkumu veřejného mínění ho podporuje asi 34 procent dotázaných.

Významné místní volby

Neméně zajímavý bude také průběh místních voleb ve Spojeném království. Budou se volit zastupitelé do zákonodárných sborů ve Walesu, Skotsku, Severním Irsku, radní do 124 místních správ v Anglii a také policejní a kriminální komisaři.

V lokálních volbách v mezidobí mezi parlamentními volbami bývá zpravidla úspěšnější opozice. Konzervativní premiér David Cameron tak není pod přílišným tlakem, což neplatí o vůdci labouristů Jeremy Corbynovi, kterému hrozí, že ve volbách naopak ztratí. Podle průzkumů zaostávají labouristé v celostátních průzkumech za konzervativci asi o pět procent, což by se mohlo v Anglii promítnout ve ztrátě asi 150 místních zastupitelů.

Fotogalerie

Pokud se podobné prognózy naplní, pro Corbyna, který byl zvolen do čela labouristů loni v září, to bude citelné oslabení. Tento levicový veterán je sice populární mezi straníky, ale má malou podporu mezi převážně centristickými labouristickými poslanci Dolní sněmovny a jeho zvolení snížilo preference jeho strany.

Ve Skotsku bylo hlavním předvolebním tématem případné druhé referendum o nezávislosti Skotska na Británii. Skotská národní strana (SNP), která vládne od roku 2011, očekává zisk více než 69 křesel (z celkových 129), které získala minule. SNP je největším zastáncem odtržení od Británie.

Ve Walesu mají vládní labouristé nejnižší podporu od roku 2010, po „pěti těžkých letech ve vládě“, kdy vládli sami. Podle posledního průzkumu by je tentokrát volilo 33 procent dotázaných, zatímco velšskou stranu Plaid Cymru 21 procent, konzervativce 19 procent a euroskeptickou a protimigrantskou stranu UKIP 15 procent.

V Severním Irsku, kde se o moc dělí od roku 2011 protestantští unionisté z Demokratické unionistické strany (DUP) a nacionalističtí katolíci z levicově nacionalistické strany Sinn Féin, která bývala politickým křídlem IRA, vedou podle posledních průzkumů unionisté před Sinn Féin.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pozor na laviny v Alpách. Sníh odřízl některá lyžařská střediska

V Alpách hrozí laviny, varují meteorologové.

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko,...

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Najdete na iDNES.cz