Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Británie má zásoby plutonia na 17 tisíc jaderných bomb

  17:30aktualizováno  17:30
Velká Británie nashromáždila tolik plutonia, že by dokázala vyrobit sedmnáct tisíc jaderných bomb. Uvedli to členové britské vědecké Královské společnosti. Země disponuje celkem stovkou tun radioaktivní látky. V bombě, která zničila Nagasaki, jí bylo pouhých šest kilogramů.
Velká Británie celkově disponuje stovkou tun plutonia. Ilustrační foto.

Velká Británie celkově disponuje stovkou tun plutonia. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Britové získali plutonium ze zpracovaného uranu, které slouží v tamních jaderných elektrárnách jako palivo.

Královská společnost volá po strategii, která by buď umožnila materiál zlikvidovat či dlouhodobě využít, informovaly internetové stránky BBC News.

Královská vědecká společnost však varuje, že by nahromaděné plutonium mohla zneužít i teroristická organizace, která by z něj mohla vyrobit jednoduchou jadernou bombu. Podle parlamentu jsou však zásoby před možnými útočníky dobře chráněné.

"O tomto problému jsme poprvé informovali již před devíti lety, nic se však nezměnilo. Zásoby plutonia se za tu dobu přitom více než zdvojnásobily," tvrdí ve zprávě členové Královské společnosti.

"Zásoby stále rostou, a to i přes to, že se i nadále zvyšuje riziko teroristických útoků a jaderné hrozby," uvedl ve zprávě vědec Geoffrey Boulton. "Musíme podniknout kroky, kterými bychom zabránili, aby se tento materiál dostal do nesprávných rukou," dodal.

Nejlepším řešením by podle Boultna bylo přeměnit plutoniový prášek na trvanlivější kuličky, které by mohly pohánět reaktory v jaderných elektrárnách nové generace.

"Další možností je pak, a to může znít poněkud divně - přeměna plutonia na ještě více radioaktivní látku, kterou bychom spálili," uvedl Boulton. A konečně je také možné zakopat zásoby plutonia hodně hluboko pod zem.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, USA vyzvaly ke zdrženlivosti

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

Finanční pat ve Washingtonu končí, republikáni slíbili dohodu o imigraci

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpoří návrh na další financování vlády. V Kongresu to...

Naše ambasáda bude v Jeruzalémě do konce roku 2019, řekl Pence v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tleská projevu amerického viceprezidenta...

Spojené státy hodlají přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. Před izraelským parlamentem to...

Najdete na iDNES.cz