Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Britský ministr plánuje změny na katolických školách. Hrozí segregace

  9:25aktualizováno  9:25
Britský ministr školství plánuje velké změny na katolických školách. Ty dosud musí přijímat i určitý počet studentů praktikujících jinou víru. Podle nových plánů by však toto nařízení přestalo platit. Experti na školství se obávají, že by školy přijímaly pouze katolíky, což by podpořilo segregaci ve školách i ve společnosti.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V současnosti mají katolické školy ve Velké Británii nakázáno vyhradit padesát procent míst studentům odlišného nebo žádného náboženského vyznání. Ministerstvo školství si od této specifické formy inkluze slibuje budování propojené společnosti, kde nehraje náboženské vyznání žádnou roli.

Nový ministr školství Damian Hinds však chce tuto léty prověřenou praxi změnit. V rozhovoru pro list Sunday Times uvedl, že by rád limity pro příjem studentů zrušil. Katolické školy by tak při výběru studentů mohly volit pouze ty, kteří se hlásí ke katolické víře. Výsledkem by v krajním případě mohlo být, že na danou vzdělávací instituci se student nedostane kvůli svému vyznání.

Z britských měst mizí běloši. Segregace se prohlubuje, varuje zpráva

Proti plánu Hindse se už postavili experti na vzdělávací sektor. K nejhlasitějším odpůrcům patří organizace Humanists UK. „Padesátiprocentní kvóty pro studenty jiného vyznání na katolických školách se osvědčily. Zabraňují sociální, etnické a náboženské segregaci na státních školách,“ uvedl pro server The Independent Richy Thomson, ředitel odboru pro veřejné záležitosti Humanists UK.

„Segregované školy vytvářejí segregovanou společnost. Když nebudou naše školy prosazovat inkluzi, jak pak může být inkluzivní naše společnost?“ ptá se Thomson. Vysvětluje, že pokud se mladí lidé nenaučí vnímat rozdílné pohledy na svět ve škole, otiskne se to i do jejich běžného života. Výsledkem podle Thomsona bude společnost založená na předsudcích, diskriminaci a odmítání odlišného pohledu na svět.

Školy, které spojují společnost

Plány na zrušení „studentských kvót“ prosazovala už ve svém volebním manifestu současná britská premiérka Theresa Mayová. Její návrh však zablokovala tehdejší ministryně školství Justine Greeningová. Její hlavní argumenty byly čistě praktické. Tvrdila, že bez kvót nebudou mít děti bez vyznání v některých oblastech Británie přístup ke kvalitnímu vzdělání.

Univerzity v Oxfordu a Cambridge čelí obviněním z rasové segregace

„Školy by měly být místem, které spojuje lidi. Náboženské vzdělávací instituce hrají v našem školním systému důležitou roli. Ty nejlepší z nich chtějí mít ve svých lavicích co možná nejpestřejší skladbu studentů a chtějí být součástí lokálních komunit,“ uvedla Greeningová v nedělním rozhovoru pro televizi ITV.

Hinds je dlouhodobým zastáncem zrušení kvót. Už v roce 2014 v parlamentu prohlásil: „Pokud by byly katolické školy otevřené všem, ztratily by svůj nezaměnitelný charakter. Nestalo by se tak hned, ale v průběhu let.“ Sám Hinds má za sebou vzdělání v jedné z katolických škol a v roce 2014 čelil skandálu s údajným přijetím tisíců liber od katolické církve, připomíná The Guardian.

V Anglii v současnosti funguje asi dva tisíce katolických škol, ve Walesu dalších 88. Ty tvoří asi deset procent státem dotovaných vzdělávacích institucí. Navštěvuje je asi 840 tisíc studentů.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Babiš získal důvěru Sněmovny. Chtěl mluvit s demonstranty, létaly lahve

Premiér Andrej Babiš na výzvu opozice vyšel mezi demonstranty.

Vláda ANO a ČSSD podporovaná komunisty získala důvěru Poslanecké sněmovny 105 hlasy poslanců těchto stran. Česko má...

Češi si utahují ze sedícího Zemana. Na oficiálním snímku státníků však stojí

Zástupci členských zemí NATO na summitu v Bruselu. Zcela vpravo prezident Miloš...

České sociální sítě ve středu obletěly snímky ze společného focení státníků na summitu NATO, kde si unavený prezident...Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...

J&J musí zaplatit 4,7 miliardy dolarů ženám s rakovinou vaječníků

Výrobek Johnson & Johnson (ilustrační snímek)

Pokutu a odškodné v celkové výši 4,69 miliardy dolarů (přes 104 miliard korun) musí zaplatit americká společnost...Další z rubriky

Německo neprávem vyhostilo dva migranty. Jeden z nich střežil bin Ládina

Německý ministr vnitra Seehofer při představení svého plánu pro zvládnutí...

Německo v posledních dnech řeší případy dvou migrantů, kteří byli ze země protiprávně deportováni. Zatímco v jednom...

Putin navrhl Trumpovi uspořádat referendum na Donbasu, píše agentura

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin na...

Ruský prezident Vladimir Putin při pondělní schůzce v Helsinkách svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi navrhl...

Špinavá provokace, zostřuje Moskva diplomatickou přestřelku s Aténami

Premiéři Alexis Tspiras a Zoran Zaev se před podepsáním dohody o novém jménu...

Když před týdnem spojenci z NATO pozvali Makedonii, aby se stala třicátým členem Aliance, prakticky v tu samou chvíli...Najdete na iDNES.cz