Britská premiérka Theresa Mayová na neformálním summitu EU na Maltě (3. února...

Britská premiérka Theresa Mayová na neformálním summitu EU na Maltě (3. února 2017) | foto: AP

Britové vykročí na cestu z Evropské unie příští středu, potvrdil Londýn

  • 76
Velká Británie informovala Brusel, že premiérka Theresa Mayová oficiálně požádá o odchod z Evropské unie 29. března. Evropská komise je podle svého mluvčího na zahájení jednání o odchodu Britů připravena.

O chystaném kroku informovalo předsedu Evropské rady Donalda Tuska britské zastoupení při EU. „Cíl vlády je jasný: dohoda, která je v zájmu každého národa a regionu v Británii a samozřejmě v celé Evropě - nové, pozitivní partnerství mezi Spojeným královstvím a našimi přáteli a spojenci v Evropské unii,“ uvedl britský ministr pro brexit David Davis. Británie podle něj stojí před nejdůležitějším jednáním za celou generaci.

„Na naší straně je vše připraveno,“ komentoval britské oznámení mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. Předseda Evropské rady Donald Tusk do 48 hodin od oficiálního oznámení předloží ostatním 27 členským zemím EU návrh politických vodítek pro vyjednávání s Británií.

Poté, co britská strana svůj záměr odejít 29. března skutečně oznámí, sejde se mimořádně Evropská rada, tedy prezidenti a premiéři ostatních zemí unie. Svolá je jako obvykle Tusk a toto vrcholné jednání by mělo jeho „politická vodítka“ pro postup dalšího vyjednávání schválit.

Na jejich základě Evropská komise okamžitě vypracuje doporučení k jednání. Vznikne tak právně závazný mandát, který opět potvrdí členské země a tím rozhodnou o začátku rozhovorů. Mandát pak za unijní stranu bude v praxi realizovat vyjednávací tým vedený bývalým eurokomisařem Michelem Barnierem.

Předčasné voby nebudou

Britská vláda už několikrát oznámila, že článek 50 Lisabonské smlouvy o odchodu z EU aktivuje do konce března, přesný termín ale znám nebyl. Poté mohou začít dvouletá jednání mezi Londýnem a Bruselem o podmínkách odchodu království z evropského bloku. Pokud vše půjde hladce, mohli by Britové Evropskou unii opustit v březnu 2019.

Cesta k brexitu

Premiérka Theresa Mayová v minulosti několikrát uvedla, že je připravena v případě nespokojenosti s nabídnutými podmínkami odejít z jednání, aniž by měla v ruce konečnou dohodu.

Odchod z unie vyvolává v britské politice rozpory. Například skotská regionální vláda Nicoly Sturgeonové oznámila, že chce uspořádat nový plebiscit o nezávislosti na Londýnu, aby Skotsko mohlo v EU setrvat. Skotsko se totiž v loňském referendu vyslovilo pro zachování unijního členství. V Británii se také vedla debata o tom, kdo a jakým způsobem se do vyjednávacího procesu zapojí.

V této souvislosti se spekulovalo, že se Mayová rozhodne pro předčasné volby, takové plány ale úřad premiérky popřel. Na spekulace zareagovala i sázková kancelář Ladbrokes, podle které je pravděpodobnost předčasného výběru zákonodárců v letošním roce sedmnáctiprocentní.

Britové se pro odchod z EU vyslovili před devíti měsíci v referendu. Odpůrci členství v unii zvítězili poměrem 51,9 ku 48,1 procenta. Na začátku února zákon o aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy, který umožňuje zahájit jednání o odchodu z EU, podpořila Dolní sněmovna. Sněmovna lordů se pokusila schválení zákona zpozdit dodatky, parlament je ale zamítl. V polovině března zákon podepsala královna Alžběta II..

2. července 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video