Vláda v neděli zveřejnila novou strategii v boji poti islámským radikálům. Ilustrační snímek

Vláda v neděli zveřejnila novou strategii v boji poti islámským radikálům. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Londýnský mačetový útok hýbe Británií, vláda vytáhla do boje s radikály

  • 137
Středeční brutální útok, při kterém zemřel armádní bubeník Lee Rigby, začíná hýbat s přístupem britské vlády k prevenci teroristických útoků. Úřady již plánují zintenzivnění boje s radikálními muslimskými kazateli, zelenou pak možná dostane i dlouho odkládaný zákon o sledování internetové komunikace.

Vláda tak reaguje na vlnu kritiky, která se na její hlavu snesla bezprostředně po útocích v londýnském Woolwichi. V posledních dnech navíc vyšlo najevo, že britská tajná služba MI5 o potenciálním nebezpečí ze strany obou útočníků věděla.

V neděli se také ukázalo, že Michael Adebolajo byl už v roce 2010 zatčen v Keni při pokusu o připojení se k somálským islámským milicím Šabáb (více čtěte zde). Tyto milice jsou mimo jiné napojeny také na teroristickou organizaci al-Káida.

Londýnské útoky

Kancelář ministerského předsedy Davida Camerona v reakci na kritiku uveřejnila nový strategický plán, jak hodlá Británie v budoucnu podobným útokům zabránit. Klíčem je zejména boj s radikalizací mladých muslimů, a to jak přímo v mešitách, tak ve školách a na internetu. V hledáčku policie a tajných služeb budou zejména vysoce postavení duchovní, kteří hrají v radikalizaci muslimů klíčovou roli.

Teorii vlády podporuje i duchovní vůdce jednoho z útočníků, kterým byl Omar Bakri Mohammed, jenž své následovníky mimo jiné nabádal k řezání hlav "zápaďákům" a k obraně svobody muslimů. Bakri po útocích uvedl, že je v podstatě schvaluje (více o něm čtěte zde).

Boj proti terorismu by měl zahrnovat i internet

Britská ministryně vnitra Theresa Mayová v rozhovoru pro BBC uvedla, že "hrozba radikalizace názorů se týká zhruba tisícovek lidí". Mayová se pak také vyjádřila k možnému schválení sporného zákona, který by mohl umožnit dohled tajných služeb nad veškerou internetovou komunikací.

Mayová se již v minulosti snažila zákon podpořit. Hájila ho s tím, že moderní vyšetřování vyžaduje i pravomoci, které spadají do internetových oblastí jako jsou online hovory či sociální sítě. Zákon byl v prosinci loňského roku zamítnut a byl vrácen k přepracování. Mimo jiné by měl v budoucnu nařizovat všem internetovým poskytovatelům na území Velké Británie, aby archivovali veškerou online komunikaci svých klientů.

Britská ministryně vnitra se také vyjádřila k aktuálnímu průběhu vyšetřování woolwichského útoku. Na případu prý nyní pracuje asi 500 lidí. Mayová pak naznačila, že dvojice útočníků podle prvních výsledků vyšetřování "nebyla jen vlky samotáři". Odvolala se na sobotní zatčení dalších třech podezřelých (více o jejich zatčení čtěte zde).

Rodina uctila památku Rigbyho

Británii případ ubodaného 25letého vojáka silně zasáhl, v neděli se po celé zemi konalo několik akcí, které měly uctít jeho památku. Na místo jeho smrti v londýnské čtvrti Woolwich, kam už od středy stovky lidí nosí květiny a zapálené svíčky, po poledni zavítala také jeho rodina. Pozůstalí si prohlédli smuteční vzkazy a přidali na místo další kytice. V místním kostele se konala bohoslužba.

Podobný útok, i když s ne tak tragickými následky, zažila v sobotu Paříž. Neznámý útočník tam dvěma bodnými ranami nožem do krku zranil hlídkujícího vojáka. Z místa činu utekl. Souvislost mezi oběma útoky zatím nebyla potvrzena, podle francouzského prezidenta Françoise Hollandea se však zkoumají všechny možnosti (více o případu čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video