V oblasti kolem Calais pobývá kolem 4 000 migrantů a o přechod do Británie se...

V oblasti kolem Calais pobývá kolem 4 000 migrantů a o přechod do Británie se každý den pokoušejí odhadem stovky z nich (3. srpna 2015) | foto: AP

Sto strážců a další ploty. Britům došla s uprchlíky z Calais trpělivost

  • 866
Velká Británie posílí bezpečnostní opatření proti stovkám uprchlíků, kteří se do země pokouší dostat z francouzského Calais. K terminálům tunelu pod Lamanšským průlivem vyšle speciální tým čítající sto členů bezpečnostních složek. U terminálů plánuje vybudovat odolnější ploty, které by uprchlíkům zabránily v naskakování na kamiony.

O zavedení nových bezpečnostních opatření v pondělí večer informoval britský ministr zahraničí Philip Hammond. Posílením ostrahy terminálů na obou stranách kanálu La Manche však nová opatření nekončí. Podle Hammonda je v plánu bližší spolupráce francouzské policie a britských imigračních pracovníků. Ti by měli nově sdílet pracoviště přímo v řídícím centru tunelu v Coquelles, píše server The Independent.

Uprchlická krize

Británie si od těchto opatření slibuje rychlejší reakci na pokusy migrantů vniknout do tunelu. Hammond po oznámení nových opatření ubezpečil veřejnost, že úřady mají situaci pod kontrolou. Reagoval tak na množící se hlasy veřejnosti, která volá po tvrdších opatřeních proti uprchlíkům.

Na britskou vládu v čele s Davidem Cameronem se snesla vlna kritiky také od dopravců. Ti Camerona vyzvali, aby se osobně přijel podívat na terminál v Calais. Až na místě by prý pochopil, jaký chaos zde panuje a jak ovlivňuje nákladní dopravu směřující do Velké Británie.

Právě řidičům nákladních automobilů by mělo pomoct další nové opatření britských úřadů. Ty totiž počítají se vztyčením masivního plotu podél britské i francouzské části terminálu a přivaděče v Calais, který by bránil zoufalým uprchlíkům v naskakování do kamionů. Výstavba podle Hammonda započne co nejdříve. Otázkou však zůstává, zda nový plot uprchlíky zastaví. Z mnoha fotografií pořízených na přivaděči k terminálu je patrné, že migranti stávající plot jednoduše přelézají nebo do něj vystřihávají díry.

Britská vláda však věří, že se jí současnou uprchlickou vlnu podaří zmírnit. „Přijali jsme několik opatření ve spolupráci s francouzskými úřady a Eurotunelem, které již mají efekt. Očekávám, že následujících dnech se tato opatření projeví ještě více,“ uvedl Hammond.

Do čtyř týdnů pryč z Calais

Přísnější opatření proti uprchlíkům chystají Britové také na vlastním území. Britští majitelé bytů a domů budou muset vykázat ty migranty, kteří ztratí právo žít v Británii. Těm, kdo nelegální migranty nevykážou, anebo si předem nezjistí jejich status, může v případě opakovaného prohřešku hrozit až pětileté vězení.

Zatím poslední velký pokus o proniknutí uprchlíků do tunelu pod Lamanšským průlivem se odehrál v noci na úterý. Policie za několik hodin napočítala celkem 600 pokusů o proniknutí do tunelu.  Policisté běžence z místa většinou jen vytlačili, zhruba dvacítku agresivních migrantů však zadrželi. 

Společnost Eurotunnel, která podmořské spojení mezi Francií a Británií spravuje, oznámila, že byla nucena provést inspekci v jižní části tunelu kvůli blíže neurčené „anomálii“, která zdržela dopravu. Provoz byl proto odkloněn do severního tunelu. Z britské strany je zpoždění dvouhodinové a z francouzské hodinové. 

Počet pokusů o překonání Lamanšského průlivu na některé z vlakových souprav převážejících auta tunelem automaticky podle webu BBC neznamená počet uprchlíků. Někteří nelegální běženci se o to totiž v průběhu noci pokoušejí vícekrát. V oblasti jich pobývá kolem 4 000 a o přechod do Británie se každý den pokoušejí odhadem stovky z nich.

Kolika běžencům se za poslední měsíce podařilo dostat do Velké Británie, není jasné. Na 70 procent migrantů podle francouzské policie mizí z Calais do čtyř týdnů po příchodu. Francie však neví, zda tito migranti vstoupili do Británie, či se přemístili někam jinam ve Francii, řekl představitel anglické policie Alan Pughsley.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue