Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Válka gangů ve Švédsku. Malý Brit zemřel v Göteborgu po výbuchu granátu

  10:44aktualizováno  10:44
Švédským Göteborgem otřásla smrt teprve osmiletého chlapce z Velké Británie. Zemřel na následky zranění po výbuchu granátu, který do bytu jeho příbuzných hodil neznámý útočník. Chlapec byl přistěhovaleckého původu. Podle policie se však zřejmě stal nechtěnou obětí války gangů.

Osmiletý Yuusuf Warsame vyrůstal ve Velké Británii v rodině nizozemských rodičů taktéž přistěhovaleckého původu. V uplynulých dnech byl během školních prázdnin na návštěvě v Göteborgu. Otec Abdiwahid Warsame serveru Birmingham Mail prozradil, že jeho syn na sever vyrazil společně se svými dvěma sourozenci a matkou.

Švédsko je zemí znásilňování, varuje reklama na istanbulském letišti

„Byl to roztomilý a hodný malý chlapec. Ve škole se moc snažil. Chtěl mít dobré vzdělání. Chtěl si vést v životě co nejlépe. Nechtěl dělat chyby,“ sdělil zdrcený otec médiím.

Útok podle dosavadního vyšetřování přišel nečekaně v pondělí ve tři hodiny ráno. V bytě v tu dobu bylo pět dětí a několik dospělých, píše The Independent. „Někdo postával před domem a oknem hodil granát do obývacího pokoje bytu,“ uvedl policejní mluvčí Thomas Fuxborg. Dodal, že tato městská čtvrť v minulosti byla dějištěm celé řady zločinů.

Jeden z mužů, kteří měli v bytě trvalé bydliště, měl za sebou kriminální minulost spojenou s válkou gangů. Podle policie je možné, že s tím měl útok souvislost, dodává The Guardian.

Žhářské útoky a rostoucí kriminalita

Rostoucí kriminalita ve Švédsku v posledních letech je z velké části dávána za vinu přistěhovalcům. Policie v této souvislosti musí řešit desítky žhářských útoků. Množství požárů například zaznamenalo přístavní město Malmö. Problémy zde vznikají zejména ve čtvrti, která se potýká se sociálními problémy a násilím místních gangů i některých přistěhovalců.

Fotogalerie

Neznámí žháři poškodili v uplynulých dnech také vozidla v univerzitním městě Lund a ve městě Norrköping na jihovýchodě Švédska. Žhářské útoky na auta ve švédských městech mají dlouhou historii, která v Malmö sahá nejméně do roku 2009.

Nyní v Malmö podpalují neznámí pachatelé vozidla již týden v řadě. Od počátku července zničily ve městě úmyslně založené požáry více než 70 aut.

Žebraví Romové problémem Švédska?

Velkým problémem se stává také žebrání v ulicích. Švédský ministr pro veřejnou správu Ardalan Shekarabi nedávno uvedl, že zváží jeho zákaz. Stovky lidí z romských komunit z Rumunska a Bulharska v současnosti přijíždějí do Švédska žebrat na ulici. Dostávají se už i do malých měst, která si stěžují vládě ve Stockholmu.

Žebraví Romové pokoušejí švédskou toleranci, žijí v lesních chatrčích

„Za tohoto stavu je přirozené říci, že máme problém, což je zřejmé, když potkám místní politiky,“ řekl Shekarabi, který se o záležitosti radil se svými kolegy z jiných skandinávských zemí.

Švédsko se zatím snažilo situaci řešit prostřednictvím dohod s Rumunskem a Bulharskem s cílem zlepšit situaci Romů v těchto zemích. „Žebrání pokračuje a my jsme toho názoru, že žebrat ve Švédsku neřeší diskriminaci, chudobu a sociální vyloučení v zemích původu,“ uvedl Shekarabi.

Například Dánsko zakázalo žebrání na celostátní úrovni, zatímco Norsko umožnilo místním úřadům, aby samy zavedly zákazy. Ve Švédsku požadavek zákazu žebrání může vyvolat spor ve vládní koalici, kde se proti kriminalizaci žebráků postavili Zelení. Také opozice má k návrhu rozdílné postoje. Zvažovaný zákaz kritizují někteří ochránci lidských práv.

Útok se odehrál ve městě Göteborg

Útok se odehrál ve městě Göteborg

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

V Pákistánu zadrželi komplice Češky, která převážela heroin

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánské úřady zadržely komplice Češky Terezy H., u které celníci na letišti v Láhauru našli devět kilogramů...

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Najdete na iDNES.cz