Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brilantní i útočný, hodnotí politici Klausův projev. Topolánek ho neslyšel

  13:45aktualizováno  17:21
Zatímco český prezident Václav Klaus pronášel plamenný projev v bruselském europarlamentu, premiér Mirek Topolánek byl v Poslanecké sněmovně. "Neslyšel, nečetl, nezná, nekomentuje," odpověděl na redakční SMS, co říká Klausově řeči. Jiní oslovení politici byli už krátce po projevu sdílnější.

Klaus po projevu | foto: iDNES.cz

Redakce iDNES.cz požádala bezprostředně po skončení projevu o reakci politiky a politology. Někteří Klausovo vystoupení nesledovali kvůli pracovním povinnostem - například zasedala Sněmovna. I z několika prvních reakcí ale bylo jasné, že projev vyvolá stejně rozporuplné reakce jako v Bruselu. Europoslanci mu tleskali i nesouhlasně bučeli.

Premiér Mirek Topolánek.Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek Klausův projev komentovat nechtěl. Krátce po jeho skončení odpověděl na redakční SMS velmi stručně, ani při interpelacích ale nebyl o mnoho sdílnější. "Názory a postoje Václava Klause jsou dlouhodobě známé, stejně jako to, že existují skupiny politiků tady i v zahraničí, které je dlouhodobě odmítají," uvedl premiér. Za podstatné považuje to, že demokratická výměna názorů musí být zachována jak na národní, tak na evropské úrovni.

"Prezident Klaus na parlamentní úrovni má právo říkat své názory, a kdo mu toto právo vezme, se bude muset střetnout se mnou a se všemi demokraty v této zemi," prohlásil Topolánek.

"EU je revolučním experimentem"

Klaus vystoupil před Evropským parlamentem

Jiří Paroubek, předseda ČSSD:
Předseda ČSSD Jiří Paroubek a hejtman Michal Hašek (11. února 2008)Já myslím, že pokud jde o jeho stoupence, ti jsou určitě spokojeni, pokud jde o jeho odpůrce, ti taky nemohli očekávat jiný projev. Takže mě osobně to nepřekvapilo, já beru ty věci tak, jak jsou, myslím si, že život jde dál. Jako vážnější signál pro Evropu vidím včerejší hlasování o Lisabonské smlouvě, kdy větší část klubu ODS v Poslanecké sněmovně nevyjádřila podporu Lisabonské smlouvě, a to myslím, že je pečlivě monitorováno v Evropě.

Jiří Dolejš, místopředseda KSČM:
Jiří DolejšV minulosti přirovnával Klaus EU i k RVHP, myslím, že tady šlápl notně vedle, protože Evropská unie je přece projektem, který je originální a který nemá obdoby, ale je to projekt, který přináší Evropě pokojný vývoj. Je to model, který je daleko sociálnější než jinde na světě. Pokud se nám podaří eliminovat jistá imperiální rizika, je to základ velmi stabilního vývoje. Napadat tento projekt je určitě špatné, měli bychom se spíš zamýšlet nad tím, jak tento projekt vylepšit.

Pan prezident to explicitně zatím nepřiznává, implicitně je ale zřejmé, že místo Evropské unie by mu vyhovovalo pouhé Evropské sdružení volného obchodu, čili já to vnímám, že to byl útok na podstatu Evropské unie, což je politická a hospodářská unie, a na tuto podstatu bude útočit i dál.

Richard Falbr, europoslanec, ČSSD:
Richard Falbr přišel podpořit demonstrující odborářeŽádné zázraky jsem od Václava Klause nečekal. Stejně jako více než polovina poslanců, kteří před jeho vystoupením opustili sál. Trpkou chvilkou pro něj bylo, že si musel vyslechnout hymnu EU, když jako znalec vážné hudby kritizoval Beethovena za to, že ji neorganicky připojil k Deváté symfonii.

Provokoval zbytečně a vysloužil si vítězný pokřik z řad ultrapravice a projevy nesouhlasu z řad ostatních. Reakce kolegů europoslanců ze Španělska, Rakouska, Velké Británie či Dánska jsou nepublikovatelné. Ve středověku by byl nepochybně prohlášen za "zemského škůdce". Byl to jen další příspěvek k tomu, aby si o nás v Evropské unii mysleli, že jsme pěkní blbci.

Miloslav Vlček, předsedy Poslanecké sněmovny:
Miloslav VlčekS obsahem projevu našeho prezidenta, který dnes přednesl před plénem Evropského parlamentu, nemohu souhlasit, ale jeho postoje znám, prezentuje je dlouhodobě, tedy překvapený nejsem. Přestože sdílím ve vztahu k EU jiné názory než prezident republiky, nelíbily se mi nemístné hlasité projevy nesouhlasu z pléna při jeho vystoupení, vždyť úcta k hlavě státu přece patří k základním pravidlům slušného chování.

Petr Just, politolog:
Politolog Petr JustUž jeho předcházející vystoupení na toto téma nebo jeho pověstné setkání s delegací europoslanců svědčilo o tom, že Klaus si ani před evropskými politiky nebere servítky při kritizování Evropské unie. I když se možná trochu očekávalo, že až bude Česká republika předsednickou zemí, že třeba svoji kritiku trochu zmírní, ale nikdo asi neočekával, že by ji úplně utlumil.

Rozhodně není překvapivé, že byl kritický. Revoluce (Klaus EU označil za revoluční experiment, pozn. red.) je z politologického hlediska úplně něco jiného. Revoluce je, když masy využijí svoji sílu k nějaké změně, pokud by chtěl používat termín revoluční experiment, nikdy ji nedělají politické elity, revoluci vždycky dělají masy. On v podstatě asi jen využívá to slovo revoluční z nějakých marketingových důvodů, aby ten jeho projev byl zajímavější, aby obsahoval ráznější a chytlavější výrazy, které pak budou třeba i citované. Díky tomu si zařídil i titulky v novinách.

Plné znění klausova projevu

Přečtěte si, co slyšeli europoslanci od prezidenta

Jana Hybášková, europoslankyně, Evropská demokratická strana:
Jana HybáškováProjev Václava Klause v Evropském parlamentu vzbudil poměrně velké rozhořčení a já sama jsem byla překvapena, jak Hans-Gert Pöttering, předseda parlamentu, pocítil potřebu ostře reagovat na slova Václava Klause.

Myslím si, že podstatou, se kterou nelze souhlasit, je pojetí demokracie. Václav Klaus dnes předvedl, že stále chápe demokracii jako vnucení pravdy většiny pravdě menšiny, to je rozhodně něco, co v Evropském parlamentu není pravdou. Práce Evropského parlamentu je založena na kompromisu a na konsenzu a na dlouhých hodinách vyjednávání. A jestliže se tady dostaneme k většinové pravdě, tak je to skutečně proces velmi demokratický. A to já si myslím, že je nepochopení funkce tohoto největšího parlamentu světa, to je to, co vzbudilo takové rozhořčení pro všechny, kdo se tady skutečně snaží o demokratický konsenzus a demokratický postup.

Vladimír Železný, europoslanec:
Vladimír ŽeleznýMyslím si, že to byl naprosto brilantní projev a že konečně v Evropském parlamentu zaznělo to, co tam pravděpodobně nezaznělo od jeho založení. To, jak prezident dokázal definovat s profesorskou přesností a přitom s nadhledem situaci deficitu demokracií v Evropské unii, bylo naprosto nebývalé. Konečně člověk může být hrdý, že je z České republiky.

Myslím si, že pojmenování "revoluční experiment" je přesný. Žádný předchozí model neexistoval. Tvářit se, že existují pouze jedna jediná řešení, která si vymyslí skupina elitářů, jako je třeba Lisabonská smlouva, je naprostý nesmysl. Byl to projev o otevřeném myšlení, o tom, že pokud se EU uzavře do předem předprogramovaných řešení, tak dopadne špatně. A my to dobře víme, protože my tu totalitu máme za sebou. I to, že máme určitou zkušenost, která je sice obtížně sdělitelná, ale která je pro vývoj EU velmi cenná, bylo v projevu citlivě naznačeno.

Jana Bobošíková, nezávislá europoslankyně:
Jana Bobošíková uspořádala před Poslaneckou sněmovnou protestní shromáždění proti Lisabonu. (3. února 2009)Prezident Václav Klaus hovořil jako skutečný demokrat, který ví, že je nutné dát hlas všem táborům a dopřávat jim také sluch. Můj osobní dojem je takový, že jsem na něj velice pyšná. Také bych chtěla říct, že i od svých zahraničních kolegů, kteří seděli kolem mě, jsem slyšela názory, že takový projev v Evropském parlamentu ještě nezazněl. To mysleli v tom pozitivním slova smyslu, protože tady příliš často nezaznívají slova o demokracii, o svobodě či o tržní demokracii. Hodně lidí v mém okolí mi blahopřálo, že máme takového prezidenta.

Lukáš Pachta, politolog, Institut pro evropskou politiku Europeum:
Nebyl jsem šokován tím, co pan prezident řekl, nebylo to zas tak provokativní. Myslím, že označit EU za revoluční experiment není zas až tak provokativní, přestože to slovo experiment není asi úplně nejvhodnější, indikuje nějakou dočasnost.

Zaráží mě ale jiná věc. Kdykoliv se náš prezident setkává s evropskými politiky, ať už na půdě parlamentu nebo přímo s poslanci na Pražském hradě, vždycky se dostane do nějakého konfliktu, neustálým tématem jeho hovorů je obhajoba vlastních myšlenek oproti názorovému mainstreamu. Teď jsme ale předsednická země, projev prezidenta předsednické země by podle mého názoru měl být o tom, co bychom měli dělat, jaké problémy bychom měli řešit, jak pomoci občanům při ekonomické krizi a tak dále. Postavit projev jenom na tom, že obhajuji nějaké své vize, to mi přijde trošku málo.

Souhlasíte s tím, co řekl Václav Klaus v Evropském parlamentu?

celkem hlasů: 34111

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 5. března 2009. Anketa je uzavřena.

naprosto 25270

nesouhlasím 6446

částečně 2395

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Tvůrce Kanceláře Blaník opouští Seznam. Důvodem jsou neshody s vedením firmy

Z natáčení filmu Prezident Blaník

Lobbista Tonda Blaník bouchl do stolu. Tvůrce, který oceňovaný seriál vytváří, opouští internetovou televizi Stream...

Další z rubriky

Běžte jinam, slyší často Romové ve školách. Segregace je stále problém

Konference Společně ve škole (další kroky ve vzdělávání Romů v České...

Vaše dítě tady nechceme, naznačují často ředitelé škol romským rodičům. Bojí se, že pokud jejich děti přijmou, ostatní...

Komunističtí poslanci chodili jako tělo bez duše, vzpomíná Kudláček

Libor Kudláček (v popředí druhý zleva) se svými politickými kolegy z Občanské...

Jak málo v listopadových dnech roku 1989 stačilo, aby události změnily člověku život? Libora Kudláčka, spoluzakladatele...

Meteorologové varují před sněhovými jazyky, může nasněžit i 40 centimetrů

Sníh v okolí Ještědu

Meteorologové varují před sněhovými jazyky, které se mohou tvořit v horských oblastech od nedělního poledne do...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.