Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Brigádníci jsou vybíravější. Dřít venku za šedesát na hodinu nechtějí

  • 651
Přes pracovní agentury hledá brigádu stále méně studentů. Letní přivýdělek nabízejí mladým i některé radnice, do hrabání trávy a natírání plotů ve vedru za 60 korun na hodinu se ale příliš nehrnou. Zájemci si letos navíc mohou vybírat, práce je hodně.

„Šéf za mě shání náhradu už přes dva měsíce,“ říká Veronika z Brna, která během studií v létě točila zmrzlinu na brněnské přehradě. Letos má čas už jen o víkendech, protože nastoupila do zaměstnaní. „Ve stánku je vedro a někdy člověk nemá čas si ani skočit na záchod. Ne všem se to zamlouvá,“ přemítá.

I jinde zatím shánějí letní posily marně - třeba některé obchody a restaurace. Roli pravděpodobně hraje fakt, že uchazeči mají z čeho vybírat. „Zpracovávali jsme si interní statistiku a brigád nyní nabízíme asi o třetinu víc než loni touto dobou,“ řekl iDNES.cz šéf pracovní Agentury Student René Kuchár.

Nezaměstnaných je nyní v Česku nejméně za posledních více než sedm let. Úřad práce také v uplynulém měsíci evidoval o 40 tisíc volných pracovních míst víc než loni v dubnu, což je nejvíc od roku 2008. I jeho prostřednictvím zaměstnavatelé nabízejí brigády - v dubnu jich byla bezmála tisícovka.

„Hledali pomocné pracovníky v zemědělství, v oblasti těžby, výroby či stavebnictví. Ale taky uklízeče, kuchaře, servírky, prodavače rychlého občerstvení a zmrzliny, plavčíky či dozor na dětských táborech. Většina firem ale hledá brigádníky spíš přes inzerci či své zaměstnance,“ shrnula mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

Úklid venku táhne jen za víc peněz

Může se hodit

Sháníte brigádu? Na jobDNES.cz naleznete každý den nové nabídky.

Hodonínské radnici se letos přihlásilo nejméně zájemců za dvacet let, kdy studentům od šestnácti do devatenácti let nabízí možnost letního přivýdělku. Uklízení odpadků, hrabání trávy či nakládání ostříhaných větví neláká.

„Letos máme zatím nejméně zájemců vůbec, prodlužovali jsme platnost výzvy, do kdy se mohou hlásit. Dřív býval velký zájem, dokonce se losovalo a měli jsme dlouhé seznamy náhradníků. Nyní máme obsazené zatím jen dva desetidenní turnusy ze tří,“ řekla Kateřina Konečná z městského úřadu.

„Přičítáme to tomu, že tahle práce není mezi dětmi populární. Taky za ni není moc peněz, ve větších městech si vydělají víc. U nás mají úplný základ - necelých 59 korun na hodinu. Zajímavé to pro spoustu z nich není i proto, že hrabání trávy jim těžko někdo uzná jako praxi,“ dodává.

Obdobnou příležitost nabízejí i radnice v Kopřivnici či Novém Jičíně, kde ale o zájemce nouzi nemají. Náročnou manuální prací si tam však studenti vydělají o deset, respektive dvacet korun na hodinu víc.

Zajímavější brigády jsou naopak rozebrané docela rychle, i když nejsou nadstandardně placené. Třeba průvodci v Českém muzeu stříbra v Kutné Hoře mají 66 korun na hodinu. Ti, kteří kromě češtiny zvládají provázet i v cizím jazyce, dostanou za hodinu o 11 korun více.

Ve vedru se však alespoň ochladí, návštěvníkům poskytují výklad třeba i ve středověkém dole. „Zájem o tuhle brigádu je stabilně dobrý. Většinou máme 15 až 20 průvodců, zpravidla z řad středoškoláků a vysokoškoláků. Na výzvu posledně zareagovalo asi čtyřicet zájemců,“ uvedl vedoucí průvodců Vojtěch Vörös.

Dopravní podnik v Brně zase nedávno odstartoval kampaň, v níž vysokoškoláky verbuje na místo řidiče tramvají (více si můžete přečíst zde).

Brigádu shání přes agentury stále méně studentů

V pražské pobočce pracovní agentury podle Reného Kuchára studentů každoročně ubývá.

„Studentů máme sotva třetinu, dvě třetiny jsou nestudenti. A trend pokračuje každým rokem a napříč celou zemí, akorát někde je úbytek výraznější, třeba právě v Praze,“ ví díky členství v Asociaci pracovních agentur. „Kolega z Brna mi říkal, že tam je to zatím zhruba půl na půl,“ dodal.

Klienti jeho agentury vezmou klidně i fyzicky náročnou práci, pokud za ni ale dostanou alespoň sto korun na hodinu. Asi 30 až 40 procent míst zaplacených 80 korunami jim zůstává neobsazených. Brigády za méně peněz už ani nenabízejí.

„Je to všechno o penězích. Čím vyšší hodinový mzda, tím rychleji se volné místo obsadí a je jedno, jestli je to práce na dva dny či měsíc. Studenti poptávají spíš práci v administrativě, na recepci, různé analýzy dat, těchto míst je ale daleko méně než manuálních pozic ve skladech a výrobách,“ dodává.

Zajímavější činnosti se však do nabídek pracovních agentur ani nedostanou. Firmám zpravidla stačí vyvěsit je na svůj web či sociální sítě a místo je vzápětí obsazené.

Malá ochota pracovat rukama se však zdaleka netýká jen letních brigád. Řemeslníky firmy shánějí velmi těžko a na trhu je jich nedostatek. Šikovný svářeč, soustružník či instalatér s výučním listem si přitom klidně vydělá jako nižší vedoucí pracovník (psali jsme o tom zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video