Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brigádnice našla v cambridgeském muzeu Darwinovo vejce

  10:11aktualizováno  10:11
Tomu se říká klika. Důchodkyně Liz Vettonová na univerzitě v Cambridgi objevila vejce, které si přivezl "prorok evoluce" Charles Darwin ze své proslulé cesty s lodí Beagle. Brigádnice ho našla v místním zoologickém muzeu.

Vejce je jediné, které zbylo z pozůstalosti slavného přírodovědce Charlese Darwina. | foto: Profimedia.cz

Malé tmavě hnědé vajíčko, na něž se Darwin podepsal, je nakřáplé, protože ho slavný přírodovědec nacpal do příliš malé krabičky. Je dnes vůbec jediným známým, které zbylo z Darwinovy sbírky shromážděné při plavbě lodi Beagle.

Vettonová, která pravidelně jednou za týden třídí vejce shromážděná v muzejních sbírkách. zahlédla vzácný exemplář už v únoru. "Je to nádherné dobrodružství," svěřila se britskému zpravodajskému serveru BBC. "Po deseti letech, co tu pracuji, je to něco jako odměna."

Prvním, kdo si uvědomil důležitost objevu, byl však vedoucí sbírek Mathew Lowe. "V našich sbírkách je spousta historických kousků. Najít věc z Beagle v roce 200. výročí Darwinova narození je samo o sobě mimořádné, ale skutečným překvapením bylo později nalezení důkazu, že Darwin to vejce vlastnoručně rozbil," řekl BBC.

Zmínka o tom se totiž později nalezla v zápisníku Alfreda Newtona, Darwinova přítele. "Darwin mi poslal jedno vejce, údajně z Maldonada (v Uruguayi). Omylem ho dal do příliš malé krabičky, a proto je ve špatném stavu,“ zapsal si tehdy Newton.

CHARLES DARWIN

Anglický přírodovědec Charles Darwin (1809-1882) se stal slavným zejména svou statí O původu druhů. Život zasvětil bádání, jak se živočišné druhy na Zemi vyvíjely. Dospěl k závěru, že na začátku dlouhodobého vývoje stáli společní předchůdci dnešních živočichů. Po jeho smrti začali vědci postupně uznávat i další jeho závěr - totiž že vývoj probíhal přirozeným výběrem. To znamená, že v přírodě přežívají nejlépe přizpůsobivé druhy, které se vyvíjejí v návaznosti na vývoj přírodních podmínek.

Podnikl pětiletou cestu na lodi HMS Beagle, při které zkoumal přírodu. na pobřeží Jižní Ameriky, Galapág, v Pacifiku, Austrálii a Indickém Oceánu.

Zdroj: Wikipedia

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vězněné děti v Kalifornii se mohly umýt dvakrát ročně. Tety jsou v šoku

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Jídlo jednou denně, sprcha dvakrát ročně a žádní kamarádi. Na povrch začínají vyplouvat detaily ze života dětí, které...

KOMENTÁŘ: Trumpem zmítají jeho poradci, perou se o vliv na prezidenta

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě (10. ledna...

Donald Trump za několik dní uzavře první rok v prezidentském úřadu. Ukázal v něm, že je v mnoha ohledech nečitelným...

Případ uškrcené mladé dívky pomohla vyřešit fotka na Facebooku

(Ilustrační snímek)

Kanadská policie vyřešila dva roky starý případ vraždy osmnáctileté Brittney Gargolové. Dívku uškrtila její kamarádka....

Najdete na iDNES.cz